Jednostki-Wojskowe.pl

Ochrona obiektów szczególnych na zaporze w Niedzicy

 
Niedzica 26-29.05.2014 r.
Niemal siedemdziesięciu oficerów z jednostek z całego kraju wzięło udział w szkoleniu z zakresu przygotowania i prowadzenia ochrony obiektów kategorii pierwszej, które odbyło się w dniach 26-29 maja br. w Niedzicy, gdzie znajduje się Zespół Elektrowni Wodnych. 

Podobne szkolenie obyło się rok temu w Stoczni Nauta w Gdyni. Kurs ten - jak poprzednio - prowadzi płk Krzysztof Głuszak, szef oddziału operacyjnego z podległymi oficerami Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Gospodarzem i organizatorem szkolenia był Wojewódzki Sztab Wojskowy w Krakowie. 

Celem kursu było doskonalenie umiejętności uczestników, czyli dowódców pododdziałów ochrony i obrony obiektów w zakresie procesu planowania oraz prowadzenia szczególnej ochrony obiektów. 

Pierwszego dnia w ramach ćwiczenia dokonano rekonesansu obiektu zapory w Niedzicy. Rozpoznanie było niezbędnym elementem rozpoczynającym drugi dzień kursu, po którym ćwiczący mogli przejść do zasadniczej części – pracy w grupach na ćwiczebnym planie ochrony obiektu w zakresie opracowania części graficznej planu ochrony po rekonesansie. 

Ostatniego dnia odbyła się konferencja w której uczestniczyli także szefowie wszystkich WSzW i ich zastępcy.
W trakcje spotkania zaprezentowano tematy:
- Charakterystyka obiektów Zespołu elektrowni Wodnych „NIEDZICA” S.A.;
- Rola i zadania Straży Granicznej w ramach współdziałania w realizacji zadań ochronno- obronnych na obiektach kat.I;
- Realizacja zadań w zakresie przygotowań obronnych województwa małopolskiego. Militaryzacja jednostek i instytucji zarządzających obiektami kat.I;
- Zapoznanie z charakterystyką obiektu zapory wodnej w Niedzicy wraz z elektrownią.

Po części teoretycznej kursanci mogli obejrzeć dwa pokazy praktycznej ochrony obiektu. Pierwszy w zakresie prowadzenia działań ochronno-obronnych obiektu, który realizowany był przez żołnierzy 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych z kompanii przy WSzW w Krakowie. Drugi dotyczył odbijania obiektu opanowanego przez grupę terrorystów zademonstrowali funkcjonariusze Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej z Nowego Sącza na obiekcie zapory wodnej w Sromowcach. 

Organizatorzy zadbali również o czas wolny kursantów, gdzie przygotowano możliwość zwiedzania zamku w Niedzicy oraz spływ Dunajcem. Na zakończenie kursu wszyscy obecni otrzymali certyfikaty uczestnictwa. 

W kursie uczestniczył autor materiału mjr Artur Łęcki (WKU Radom)

 

Dzień otwarty w Powidzu

 
 

Szkolenie poligonowe Szwoleżerów w Nowej Dębie

 
Od 12 maja br. żołnierze 1. batalionu kawalerii powietrznej z Leźnicy Wielkiej wspierani parą śmigłowców Mi-8 z 1. dywizjonu lotniczego biorą udział w dwutygodniowym szkoleniu poligonowym w Nowej Dębie.
 
W czasie dwutygodniowego pobytu na poligonie szwoleżerowie doskonalą swoje umiejętności w zakresie szkolenia ogniowego, taktycznego oraz specjalistycznego.
 
Kawalerzyści z kompanii wsparcia realizują zadania ogniowe, rażenie nieruchomych obserwowanych celów ogniem zakrytych stanowisk ogniowych oraz doskonalą umiejętności pracy na sprzęcie artyleryjskim oraz na punkcje dowódczo obserwacyjnym.
 
Żołnierze baterii przeciwlotniczej wykonują zadania ogniowe baterią z armat przeciwlotniczych ZUR23-2 oraz strzelanie z przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych GROM.
 
W czasie dwutygodniowego zgrupowania poligonowego Dowódca 1. batalionu kawalerii powietrznej certyfikuje także 1. i 2. szwadron. W czasie realizacji zadań oceniane będzie działanie w rejonie wyjściowym, praktyczną realizację zadań ogniowych w dzień i w nocy oraz współdziałanie ze śmigłowcami. 
 
Tekst: por. Daniel Wierzbicki
Zdjęcia: st. sierż. Grzegorz Klepaczka
 

Zgrupowanie artyleryjskie rozpoczęte

 
Blisko 200 żołnierzy z 23 Śląskiego Pułku Artylerii rozpoczęło szkolenie poligonowe w Ośrodku Szkolenia CSAiU w Toruniu.  
 
Bolesławieccy artylerzyści rozpoczęli udział w zgrupowaniu poligonowym pododdziałów dowodzenia i rozpoznania pułków artylerii, w ramach którego doskonalić będą wykorzystanie nowoczesnych środków rozpoznania podczas realizacji zadań ogniowych oraz zgrywać relacje dowodzenia i kierowania ogniem pomiędzy stanowiskami dowodzenia.
Szkolenie zainaugurowano uroczystym apelem uczestników zgrupowania w dniu
7 maja i omówieniem celów postawionych przed ćwiczącymi pododdziałami. Po zapoznaniu z warunkami BHP, ppoż. i zapoznaniu z wymogami w zakresie ochrony środowiska obowiązującymi na Ośrodku Szkolenia Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia pododdziały 23 pułku artylerii rozpoczęły szkolenie. Dowódca pułku pułkownik Andrzej Lorenc nie ukrywał, że przez najbliższe dwa tygodnie żołnierzy czeka wiele zadań wymagających dużego zaangażowania oraz wysokich umiejętności.
W dniu 8 maja w ramach drugiego etapu konkursu o tytuł "Mistrza ognia artyleryjskiego 23 pa", dowódcy baterii i plutonów ogniowych pod kierunkiem zastępcy dowódcy pułku podpułkownika Tomasza Lisieckiego wykonywali zadania ogniowe amunicją bojową ogniem na wprost oraz z zakrytych stanowisk ogniowych. Obsługi 85 milimetrowych armat D44 stanowili żołnierze toruńskiego Centrum. Mistrzem ognia 23 pa został podporucznik Łukasz Mikołajczak, a wicemistrzami podporucznik Andrzej Niedźwiecki i Artur Wojtaszyn.
Rywalizowali również żołnierze pododdziałów rozpoznania. Ocena zdolności sekcji i grup do działań taktycznych z uwzględnieniem norm szkoleniowych oraz sprawdzenie poziomu ich wyszkolenia było głównym celem zawodów użyteczno - bojowych pododdziałów rozpoznania wzrokowego  Wojsk Rakietowych i Artylerii,
w których wzięła udział grupa rozpoznania dywizjonu artylerii rakietowej. W dniach 8 -11 maja  żołnierze rywalizowali w szeregu konkurencji takich jak strzelanie na celność,  dowiązanie punktu obserwacyjnego w warunkach ograniczonej widoczności, identyfikowanie sylwetek sprzętu bojowego. Ostatnim sprawdzianem był trzydziestokilometrowy marszu na orientację, w trakcie którego wykonywali szereg zadań specjalnych. Grupa rozpoznawcza w składzie st. sierż. Leszek Owczarek, plut. Krzysztof Fekieta, st. szer. Mariusz Skrętowski i szer. Mariusz Pędlowski  zajęła 5 miejsce na 21 startujących drużyn.
W tym czasie na pasie taktycznym podwładni podpułkownika Jarosława Radzimierskiego realizowali szkolenie taktyczne. Żołnierze dywizjonu artylerii samobieżnej wykonywali zadania ogniowe ze 152 milimetrowych armatohaubic DANA. Wśród doskonalonych zagadnień  były miedzy innymi działanie w rejonie ześrodkowania i w rejonach stanowisk ogniowych, działanie rzutów ogniowych w czasie napadu powietrznego, realizacja zabezpieczenia bojowego oraz pokonywanie terenu skażonego po wykryciu bojowych środków trujących. Kapitan Michał Kozarski, dowódca baterii 1 das, wysoko ocenił wyszkolenie swoich podwładnych i przygotowanie do czekającego ich ważnego sprawdzianu jakim będzie trening kierowania ogniem ze strzelaniem amunicją bojową pk. "ORKAN - 14".
 
Zdjęcia: st. kpr. Marcin Dymała, kpt. Remigiusz Kwieciński
 

Święto 1. batalionu czołgów

 
W dniu 9 maja 2014 roku żołnierze 1 batalionu czołgów z Żurawicy pod Przemyślem obchodzili swoje święto.
 
Święto 1 Batalionu Czołgów im płk Józefa Koczwary obchodzone jest każdego roku na pamiątkę rocznicy nadania przez prezydenta RP  sztandaru, ufundowanego przez społeczeństwo Żurawicy w dniu 11 maja 1996 roku. W tym roku święto przypadało na XXI rocznicę powstania batalionu.
Obchody rozpoczęły się polową Mszą Świętą w intencji żołnierzy, ich rodzin oraz pracowników wojska odprawioną 8 maja na terenie jednostki wojskowej przez ks. por. Grzegorza Bechtę – kapelana Garnizonu Przemyśl.
Główne uroczystości odbyły się następnego dnia. Rozpoczął je dowódca batalionu ppłk Rafał Kowalik składając meldunek dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk. dypl. Wojciechowi Kucharskiemu. Uroczystość swoją obecnością uświetnili: pierwszy dowódca batalionu czołgów ppłk rez. Robert Rettinger, były dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich gen. bryg. dr Tomasz Bąk, dowódcy jednostek 21 BSP, Komendant Główny Służby Ochrony Kolei gen. Józef Hałyk, władze samorządowe z regionu oraz przedstawiciele służb mundurowych. Dużą atrakcją święta był przytransportowany z Warszawy, specjalnie na te uroczystości czołg Renault FT-17. Dowódca batalionu w swym przemówieniu podkreślił, że ten typ czołgu zapoczątkował historię żurawickich koszar jako garnizonu pancernego. „Po zakończeniu wojny polsko – bolszewickiej, to właśnie te czołgi Renault FT 17 stanowiły wyposażenie pododdziałów 1 pułku czołgów, przybyłej „Błękitnej Armii” gen. Hallera – powiedział ppłk Kowalik.
 Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich wręczył żołnierzom przyznane przez Prezydenta RP Gwiazdy Afganistanu oraz wyróżnił listem gratulacyjnym żołnierzy plutonu czołgów, którzy wywalczyli pierwsze miejsce w zawodach użyteczno-bojowych Wojsk Lądowych.
W czasie uroczystości został odczytany rozkaz okolicznościowy w sprawie wyróżnień żołnierzy 1 bcz. Dowódca batalionu nadał również odznaki pamiątkowe, które stanowią zewnętrzny symbol przynależności żołnierzy do jednostki.
Dzieci z Przedszkola Sióstr Felicjanek w mundurach czołgistów wykonały piosenki z elementami musztry, za co otrzymały gromkie brawa. Natomiast żołnierze batalionu musztrę paradną połączyli z tańcem towarzyskim. W pokazie wzięły udział tancerki z Przemyskiej Szkoły Tańca A-Z. Po uroczystym apelu szwadron ułanów
w barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego i ułani w barwach 1 Pułku Ułanów zaprezentowali musztrę na koniach.
Nieodłącznym elementem święta był pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego
 
por. Piotr Dryla

 

Zapora w Solinie zdobyta

 
W dniach 23-30 kwietnia 2014r. kompania rozpoznawcza Podhalańczyków przeprowadziła szkolenie programowe w Bieszczadach. Zajęcia odbywały się na największej zaporze wodnej w Polsce w Solinie oraz najwyższych partiach gór.
 
Bazą wypadową dla żołnierzy był Ośrodek Szkolenia Górskiego w Rajskim. Szkolenie obejmowało zagadnienia z taktyki, terenoznawstwa oraz wspinaczki i ratownictwa górskiego z wykorzystaniem zaawansowanych technik alpinistycznych. W Bieszczadach zwiadowcy realizowali zadania w dzień i nocy z wykorzystaniem noktowizji, w każdych warunkach pogodowych. „W ciągu jednej nocy przeszliśmy Połoninę Wetlińską (1255 m.n.p.m.) i Caryńską (1297 m.n.p.m.) z użyciem noktowizji. Były naprawdę trudne warunki, najbardziej dokuczały opady śniegu i wiatr, ale musimy być gotowi na każde warunki” – mówi kpt. Tomasz Kudyba dowódca kompanii rozpoznawczej.   
 
Główny nacisk podczas prowadzenia zajęć z taktyki skoncentrowano na długotrwałym patrolowaniu, bytowaniu w terenie przygodnym, organizacji posterunków obserwacyjnych, na których ćwiczono praktycznie wykrywanie i wskazywanie celów oraz rozpoznanie przeszkody wodnej.
 
Najważniejszym punktem szkolenia było przeprowadzenie zajęć na zaporze wodnej w Solinie, które stanowiły połączenie elementów taktyki oraz technik alpinistycznych. Zadaniem zwiadowców było rozpoznanie zapory i wykonanie  taktycznego przejścia z wykorzystaniem technik alpinistycznych. W tym elemencie ćwiczono taktyczny zjazd z ubezpieczeniem oraz jumarowanie (wyjście na zaporę za pomocą lin i sprzętu alpinistycznego). „Trening na zaporze był dobrym sprawdzianem dla dowódców - instruktorów pod względem przygotowania zajęć – chcąc osiągnąć maksymalny efekt przy minimalnym użyciu sprzętu, na specyficznym obiekcie jakim jest zapora. Dla zwiadowców z kolei był to test odporności psychicznej, ponieważ działali w znacznej ekspozycji, 70 metrowej ścianie betonu, w pełnym oporządzeniu i uzbrojeniu” dodaje kpt. Kudyba.
Był to już kolejny w tym roku sprawdzian w Bieszczadach dla kompanii. Początkiem kwietnia br. zwiadowcy Podhalańczyków ćwiczyli też w Tatrach.
Szkolenie zwiadowców na zaporze kontrolował Zastępca Dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich płk dypl. Jarosław Mokrzycki.
 
* * *
Solinajest najwyższą betonową zaporą wodną oraz największą budowlą hydrotechniczną w Polsce. Jej wysokość wynosi 82 metry, a długość -664 metrów. Zapora została podzielona na 43 sekcje. Zapora jest jednym z bardzo ważnych obiektów o znaczeniu strategicznym.
Dzięki zaporze powstałojezioro Solińskie, które jest największym polskim sztucznym zbiornikiem wodnym, pod względem ilości wody, apiątym pod względem powierzchni. Długość zalewu wynosi26 kilometrów, a jego linia brzegowa osiąga ok. 160 kilometrów. Średnia głębokość waha się w granicy 25 metrów. Najgłębszy punkt znajduje się przy tamie i wynosi 60 metrów. Zalew został napełniony wodą w roku1958. Zostało wówczas wysiedlonych ok. 3 tysięcy ludzi.
 
tekst i zdjęcia Oficer Prasowy 21 BSP - kpt. Konrad Radzik
 
  1. WYŻSZA SZKOŁA BEZPIECZEŃSTWA ROŚNIE W SIŁĘ

Page 18 of 43

  • Start
  • Prev
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • Next
  • End

Menu witryny

  • Główna
  • Dowództwo Generalne RSZ
  • Dowództwo Operacyjne RSZ
  • Instytucje Centralne MON
  • Wojska Lądowe
  • Siły Powietrzne
  • Marynarka Wojenna
  • Wojska Specjalne
  • Wojska Obrony Terytorialnej
  • Inspektorat Wsparcia SZ
  • Żandarmeria Wojskowa
  • Barwy Sił Zbrojnych
  • Garnizony
  • Szkoły wojskowe
  • Służba przygotowawcza
  • Forum Wojskowe
  • Szukaj
  • Artykuły autorskie
  • Kalendarium 2009-2022
  • Kalendarium 2023
  • Nr-y Jednostek Wojskowych
  • Polecane książki i autorzy
  • Linki
  • O nas
  • Historyczne Jednostki WP
  • ZAREKLAMUJ SIĘ U NAS!

Użytkownicy Online

We have 169 guests and no members online

Polecamy

Reklama
Braterstwo.eu
Chimera
Tweets by @jwojskowe_pl
Joomla Templates by Joomla-Monster.com