Manewry 1.bcz 10.BKPanc
Ferie nie dla czołgistów

Kiedy dzieci i młodzież rozpoczyna ferie to czołgiści z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa mobilizują siły i wyruszają szkolić się na poligonie. Ćwiczenia 1 batalionu czołgów potrwają prawie 2 tygodnie i zakończą się 25 stycznia br. Na obozowisko Trzebień przemieściło się ponad pięćdziesiąt jednostek sprzętu i około dwustu żołnierzy.
Te dwanaście dni to intensywne szkolenie oraz sprawdzenie bojowych umiejętności pododdziałów batalionu. -1. kompania czołgów w pierwszym etapie przygotowuje się do ćwiczenia taktycznego ze strzelaniem, które odbędzie się w przyszłym tygodniu – mówi o swoich planach dowódca batalionu podpułkownik Paweł Michalski – natomiast 2. kompania czołgów ćwiczy do strzelania bojowego B-2, które jest najważniejszym strzelaniem w programie strzelań i jest podsumowaniem ich przygotowania bojowego.- podsumowuje podpułkownik.
Ale te dwa tygodnie to nie tylko szkolenie czołgistów. W tym okresie kompania logistyczna batalionu oraz zespół ewakuacji medycznej batalionu będą realizować ćwiczenia taktyczno – specjalne oraz zostaną poddane certyfikacji. Ponadto kompania logistyczna ma za zadanie w drugim tygodniu poligonu rozwinięcie i sprawdzenie funkcjonowania batalionowego punktu zaopatrywania z jego podelementami, takimi jak punkt tankowania czy batalionowy punkt opatrunkowy.
Tekst: chor. Rafał Mniedło
Foto: chor. Rafał Mniedło
Szef Sekcji Prasowej 11DKPanc
mjr Szczepan GŁUSZCZAK
Certyfikacja XIII zmiana
Cenzurki dla drużyn

W tym tygodniu teren wokół „Wzgórza Prezydenckiego” koło Świętoszowa był miejscem gdzie ponad 150 żołnierzy z kompanii odwodowej XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) w Afganistanie zostało poddanych sprawdzeniu swoich umiejętności. 8 i 9 stycznia br. certyfikowano najmniejsze organizmy funkcyjne w wojsku czyli drużyny.
10 Brygada Kawalerii Pancernej (10BKPanc) otrzymała zadanie przygotowania i utrzymywania w gotowości do użycia kompanii odwodowej XIII zmiany PKW Afganistan. Są to tzw. rezerwy dla głównych sił będących w Afganistanie, które pozostają na czas zmiany w kraju. -Mimo, że jesteśmy w odwodzie musimy być przygotowani równie dobrze jak inni żołnierze XIII zmiany. Gdy otrzymamy sygnał w ciągu 15 dni mamy być gotowi do wykonywania zadań bojowych poza granicami kraju – mówił dowódca kompani kapitan Jan Bochnacki.
Przeprowadzona certyfikacja drużyn była podsumowaniem pierwszego etapu szkolenia kompani, który rozpoczął się w zeszłym roku. Sprawdzano na nim wiedzę teoretyczną żołnierzy, jak np. znajomość systemów meldunkowych czy też zasad użycia siły. Jak również poddano egzaminowi umiejętności praktyczne żołnierzy. I tak drużyny przechodzące poszczególne punkty były sprawdzane w działaniu w czasie strzelania sytuacyjnego, przygotowania tymczasowego posterunku kontrolnego, działania w zasadzce, czy też udzielania pierwszej pomocy medycznej.
Jeden z punktów, jakim było działanie drużyny na tymczasowym posterunku kontrolnym zawierał wiele elementów. Nie tylko sprawdzano, czy żołnierze umieją przeprowadzić kontrolę osobistą oraz przeszukać pojazd. Najbardziej skupiono się na umiejętności obserwacji terenu przez żołnierzy drużyny. –Najważniejsze jest obserwowanie zachowania ludności cywilnej wokół posterunku – opowiadał prowadzący punkt młodszy chorąży Sebastian Wróblewski.
W rejonie przygotowanego przez żołnierzy posterunku, została zainscenizowana wioska, której „mieszkańcy” mieli za zadanie wykonywania rozmaitych czynności, takich jak zbliżanie się do posterunku, nagrywanie telefonami punktu oraz jego obserwacja. – Naszym zadaniem było „utrudnić” działanie drużyny na posterunku oraz zmusić tym dowódcę drużyny na udanie się na rozmowy do wioski – opowiada sierżant Tomasz Nowak, odgrywający starszego wioski.
Certyfikacja drużyn zakończyła pierwszy etap szkolenia kompanii. Przed żołnierzami jeszcze wiele dni szkolenia, a następnie certyfikacja plutonów oraz kompanii. Jednakże wielu żołnierzy tego poddziału było już na misjach i dobrze znają ten chleb. -Wszyscy żołnierze mojej drużyny znają te procedury. Takie czynności prowadzili realnie w Afganistanie na wcześniejszych misjach tak, więc mają duże doświadczenie i przeżycia – mówił starszy kapral Marek Wasinkiewicz.
W 2010 i 2011 roku prawie 3000 żołnierzy „Czarnej Dywizji” stanowiło siły główne Polskich Sił Zadaniowych w państwie Hindukuszu. Wówczas VIII zmianę reprezentowała także 10 Brygada, a zmieniali ich wojskowi z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.
Tekst: chor. Rafał Mniedło
Foto: chor. Rafał Mniedło
Szef Sekcji Prasowej 11DKPanc
mjr Szczepan GŁUSZCZAK
Nowa książka
Nowa książka płk dr inż. Henryka Czyżyka !

W ostatnich dniach wydana została kolejna - trzecia już po wcześniejszych "Dzieje 4 PDLM" oraz "2 plm Kraków" książka autorstwa płk dr inż. Henryka Czyżyka, pt. "9 pułk lotnictwa myśliwskiego". Jest to pozycja o pułku, z którym współpracowaliśmy, rywalizowaliśmy i działaliśmy w ramach 4 PDLM! - ba! - wielu z nas miało okazję współtworzyć jego osiągnięcia i historię. W książce tej na 578 stronach znajdziemy wiele informacji oraz zdjęć z życia jednostki. Jest w niej zawarta historia ponad półwiecza istnienia bojowego 11 i 9 pułku lotnictwa myśliwskiego (lata 1944-2000) stacjonującego w tym okresie kolejno w Poznaniu Ławicy, Poznaniu Krzesinach, Debrznie i Zegrzu Pomorskim.
Tę książkę wypada, a nawet trzeba mieć!
Autor - analogicznie jak w wcześniejszych pozycjach - wiele uwagi poświęcił szkoleniu lotniczemu, strukturze i dowodzeniu pułkiem, zabezpieczeniu logistycznemu i jego codziennej działalności.
Opisuje również historię lotniczego Garnizonu Debrzno
Ksiązka pozwoli zachować pamięć o pułku, jego pracy i służbie.
Opisuje również historię lotniczego Garnizonu Debrzno
Ksiązka pozwoli zachować pamięć o pułku, jego pracy i służbie.
UWAGA! - istnieje możliwość nabycia egzemplarza z dedykacją pisząc na: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Pomóżmy !
Pomóżmy Arkowi !

Trening Kierowania Ogniem
Artylerzyści w akcji

Artylerzyści nie próżnują. Dwudniowy, zimowy trening był najlepszym przykładem ich wyszkolenia.
Podpułkownik Zbigniew Jackiewicz - Dowódca 7 dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej (7 dAKW), przeprowadził zgrywający Trening Kierowania Ogniem (TKO) połączony ze strzelaniem amunicją bojową. Zajęcia odbyły się na Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie.
Głównym celem treningu było zgranie pododdziałów 7 dAKW pod względem realizacji zadań zgodnie z bojowym przeznaczeniem. Zadania ogniowe postawione żołnierzom dywizjonu realizowane były z zakrytych stanowisk ogniowych. W warunkach dziennych żołnierze korzystali ze Zautomatyzowanego Systemu Kierowania Ogniem TOPAZ. System ten wspomaga pracę dowódcy w zakresie dowodzenia i kierowania posiadanymi środkami ogniowymi.
Ponadto, w ramach treningu doskonalono zasady użycia pododdziałów artylerii w działaniach taktycznych oraz organizację rozpoznania na szczeblu dywizjonu.
Trening został przygotowany w taki sposób, aby możliwe było praktyczne zgrywanie elementów podsystemów dowodzenia, rozpoznania, rażenia, zabezpieczenia działań bojowych i zabezpieczenia logistycznego. Dzięki temu możliwość doskonalenia mieli nie tylko żołnierze pododdziałów ogniowych dywizjonu, ale tak żołnierze odpowiedzialni za zabezpieczenie logistyczne działań oraz ochronę i obronę stanowiska dowodzenia 7 dAKW.
Drugi dzień zajęć został przeznaczony na przeprowadzenie treningu indywidualnych umiejętności strzelania z kadrą artyleryjską 7 dAKW. Wszyscy oficerowie o specjalności artyleria zostali poddani sprawdzianowi.
„Umiejętność wykonania zadania ogniowego z punktu obserwacyjnego jest sprawdzianem dla każdego artylerzysty” podsumowuje podporucznik Karol Szepielak – dowódca plutonu ogniowego, jeden z uczestników treningu.
Poziom wykonania zadań postawionych podczas treningu oraz sposób ich realizacji świadczą o tym, że czas dotychczasowego szkolenia został właściwie wykorzystany na przygotowanie do działania.
Podczas omówienia i podsumowania treningu, dowódca dywizjonu nie szczędził ciepłych słów dla sekcji Wysuniętych Obserwatorów, którą dowodził sierżant Zakrzewski.
Tekst: por. Joanna Grudzień
Zdjęcia: por. Joanna Grudzień, chor. Ireneusz Ziemba