Jednostki-Wojskowe.pl

Trening Kierowania Ogniem

Artylerzyści w akcji
 
 
Artylerzyści nie próżnują. Dwudniowy, zimowy trening był najlepszym przykładem ich wyszkolenia.
 
Podpułkownik Zbigniew Jackiewicz - Dowódca 7 dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej (7 dAKW), przeprowadził zgrywający Trening Kierowania Ogniem (TKO) połączony ze strzelaniem amunicją bojową. Zajęcia odbyły się na Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie.
Głównym celem treningu było zgranie pododdziałów 7 dAKW pod względem realizacji zadań zgodnie z bojowym przeznaczeniem. Zadania ogniowe postawione żołnierzom dywizjonu realizowane były z zakrytych stanowisk ogniowych. W warunkach dziennych żołnierze korzystali ze Zautomatyzowanego Systemu Kierowania Ogniem TOPAZ. System ten wspomaga pracę dowódcy w zakresie dowodzenia i kierowania posiadanymi środkami ogniowymi.
Ponadto, w ramach treningu doskonalono zasady użycia pododdziałów artylerii w działaniach taktycznych oraz organizację rozpoznania na szczeblu dywizjonu.
Trening został przygotowany w taki sposób, aby możliwe było praktyczne zgrywanie elementów podsystemów dowodzenia, rozpoznania, rażenia, zabezpieczenia działań bojowych i zabezpieczenia logistycznego. Dzięki temu możliwość doskonalenia mieli nie tylko żołnierze pododdziałów ogniowych dywizjonu, ale tak żołnierze odpowiedzialni za zabezpieczenie logistyczne działań oraz ochronę i obronę stanowiska dowodzenia 7 dAKW.
Drugi dzień zajęć został przeznaczony na przeprowadzenie treningu indywidualnych umiejętności strzelania z kadrą artyleryjską 7 dAKW. Wszyscy oficerowie o specjalności artyleria zostali poddani sprawdzianowi.
„Umiejętność wykonania zadania ogniowego z punktu obserwacyjnego jest sprawdzianem  dla każdego artylerzysty” podsumowuje podporucznik Karol Szepielak – dowódca plutonu ogniowego, jeden z uczestników treningu.
Poziom wykonania zadań postawionych podczas treningu oraz sposób ich realizacji świadczą o tym, że czas dotychczasowego szkolenia został właściwie wykorzystany na przygotowanie do działania.
Podczas omówienia i podsumowania treningu, dowódca dywizjonu nie szczędził ciepłych słów dla sekcji Wysuniętych Obserwatorów, którą dowodził sierżant Zakrzewski.
 
Tekst: por. Joanna Grudzień
Zdjęcia: por. Joanna Grudzień, chor. Ireneusz Ziemba

60 lat Orkiestry Wojskowej w Radomiu

60 lat Orkiestry Wojskowej w Radomiu
 

W Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga na Sali Koncertowej im. Pendereckiego 30 listopada 2012 r. o godzinie 18.00 odbył się Koncert z okazji jubileuszu 60-lecia działalności Orkiestry Wojskowej w Radomiu pod patronatem Prezydenta Miasta Radomia Andrzeja Kosztowniaka oraz Dowódcy Garnizonu Radom płk Adama Ziółkowskiego. W programie była muzyka ze znanych musicali i filmów oraz standardy muzyki rozrywkowej. Dyrygentem był kapelmistrz Orkiestry kpt. Sławomir Ćwiek a prowadzącym całe przedstawienie Wojciech Szymański.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożena Pacholczak, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Zbigniew Banaszkiewicz oraz wielu wojskowych w mundurach.

W połowie koncertu specjaliści z Resursy Obywatelskiej przedstawili prezentację dotyczącą dorobku orkiestry, jej historię oraz wspomnienia o byłych muzykach z Radomia.

Podczas koncertu płk Ziółkowski przemówił uroczyście do zebranych i wręczył medale. Zaproszeni goście dziękując Orkiestrze Wojskowej wręczali upominki na ręce kapelmistrza kpt. Ćwieka.

Około godziny 21.00 koncert zakończył się brawami dla uczczenia wspaniałego występu.

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Radomiu mjr Artur Łęcki (tekst i foto)

Zmiany na stronie !

Zmiany, zmiany, zmiany...

W dniu dzisjejszym nastąpiła migracja do nowszej wersji silnika CMS, w związku z tym w nadchodzących dniach możliwe są czasowe "wyłączenia" serwisu, i mogą pojawiać się błędy. Była to znacząca migracja w związku z tym problemów napewno nie zabraknie. Jednak w najbliższych dniach skupię się jak najbardziej na tym by błędy te wyeliminować.

Przy okazji chciałem zauważyć że od chwili powstania serwisu w 2008 roku odnotowaliśmy niedawno 1 000 000 wizyt !

Jest to dla mnie powód do dumy że udało się w ciągu takiego czasu zbudować, myślę całkiem nieźle funkcjonujący serwis.

W związku z migracją proszę więc o wyrozumienie jeśli coś nie będzie działało, lub serwis będzie czasowo nieczynny.

Jeśli zauważycie jakieś błędy miło by mi było jak bym otrzymał maila z opisem błędu na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Pozwoli to na szybszą eliminację błędów. Pozdrawiam Jacek !

Pożegnanie z BRDM w 17.kr

Ostatnie strzelanie „berdka”
 
 
13 listopada 2012 roku to historyczna data dla kompanii rozpoznawczej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej ( 17 WBZ).  Po raz ostatni zwiadowcy odbyli strzelanie z wozu rozpoznawczego BRDM.
 
„Dla nas dzisiejszy dzień to jest trochę takie święto, które jest i wyzwaniem i szansą.. dlaczego? Ponieważ po ponad 40 latach użytkowania tego sprzętu w pododdziałach 17. pułku później 17. Brygady BRDM`y kończą swoją historię szkoleniową i kończą swój szlak bojowy”– wyjaśnił kapitan Arkadiusz Sieniawski, dowódca kompanii rozpoznawczej.
BRDM -y wyjeżdżają z brygady. Ale w zamian za nie, zwiadowcy zostaną wyposażeni w nowe wozy bojowe, które mają trafić do Międzyrzecza do końca tego roku. Obecnie kompania rozpoznawcza jest na etapie przyjmowania nowego sprzętu. Do tej pory została zasilona w trzy Kołowe Transportery Opancerzone (KTO) ROSOMAK.
Jest to również czas, w którym zwiadowcy muszą rozpocząć intensywne szkolenie na nowym sprzęcie, a także wypracować procedury działania na rozpoznawczym Rosomaku.  „W przeciwieństwie do piechocińców, którzy już od 2006 roku użytkują KTO, dla nas wszystko jest nowe i to stanowi spore wyzwanie, gdyż wielu rzeczy musimy nauczyć się od początku”. – podkreślił kapitan Sieniawski.
Oczywiście zwiadowcy mają za sobą doświadczenia z Rosomakami. Nabyli je w czasie misji afgańskiej. Udowodnili wtedy, że potrafią działać i używać sprzęt zgodnie z jego przeznaczeniem. Teraz mieli okazję pożegnać się ze starym, nie do końca już sprawnym sprzętem i rozpocząć szkolenie na tym nowoczesnym.
Dodatkowym elementem wykorzystującym nową technikę, który posiadają zwiadowcy, który szkolili w czasie historycznego strzelania był posterunek obserwacyjny z wykorzystaniem optoelektroniki na bazie JIM LR, który wykrywa człowieka z odległości blisko 6 km, a wozy pancerne z około  9 km.
JIM LR posiada cyfrowy, kolorowy dzienny kanał, termowizję, dalmierz, magnetyczny kompas cyfrowy, odbiornik GPS, laserowy wskaźnik celu. Posiada także port USB służący do podpięcia urządzeń nagrywających.
 
Tekst: por. Martyna Fedro-Samojedny
Zdjęcia: st. Szer. Łukasz Kermel

 

Modus operandi Sił Specjalnych

Modus operandi sił specjalnych. Tom I. Taktyka linowa i wspinaczkowa, Kraków 2012
 
 
Książka powstała zgodnie z wytycznymi, przy pomocy i współpracy Dowództwa Wojsk Specjalnych. Wkład merytoryczny przy opracowaniu przedmiotowej publikacji mają instruktorzy TOPR, PZA oraz profesorowie n.med. Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego w zakresie przedstawionych w książce algorytmów medycznych. Jest pierwszą publikacją tego typu na świecie, opisującą techniki linowe w działaniach bojowych. Recenzje książce wystawili: prof.zw.dr hab.płk. Sławomir Mazur, Dziekan Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie Krakowskiej Akademii im. A.F.Modrzewskiego, płk.Mieczysław Bieniek, Dowódca 18 bpd, absolwent kursu RANGER oraz Szef Pionu Operacyjnego Z-ca Szefa Sztabu Dowództwa Wojsk Specjalnych.
 
Zamówienia można kierować poprzez kontakt mailowy: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub telefonicznie +48 534-058-364

dplot na poligonie

Warszawscy przeciwlotnicy na poligonie
 
 
Zgodnie z decyzją dowódcy 1.BPanc do szkolenia na 2012 rok, żołnierze dywizjonu przeciwlotniczego (dplot) przemieścili się na Centralny Poligon Sił Powietrznych  w Ustce i od dnia 01.10.2012r. rozpoczęli szkolenie poligonowe. Podczas szkolenia wykonywane są strzelania przygotowawcze, zaliczeniowe i bojowe. Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce jest głównym obiektem szkoleniowym, na którym mogą strzelać samobieżne działa przeciwlotnicze ZSU-23-4MP „BIAŁA” oraz przeciwlotnicze przenośne zestawy przeciwlotnicze S-2M i GROM.
Żołnierze 2. baterii przeciwlotniczej dowodzonej przez kpt. Tomasza Pawłowskiego wykonują strzelania na oceny bardzo dobre co świadczy o wysokim poziomie ich wyszkolenia. „Zestrzeliwane” są cele nisko lecące, nurkujące oraz nagle pojawiające się śmigłowce. Po raz pierwszy nasi przeciwlotnicy strzelają z ZSU-23-4MP „BIAŁA” z wykorzystaniem cyfrowego systemu kierowania ogniem. Żołnierze plutonu dowodzenia  oraz strzelcy PPZR S-2 i GROM uczestniczą w szkoleniu zintegrowanym obsług stacji radiolokacyjnych kierowanym przez Szefa obrony przeciwlotniczej  1.Brygady Pancernej - ppłk Bogusława Grzeszczaka. Podczas gdy pododdziały dplot ćwiczą w warunkach polowych, sztab dywizjonu pracuje na stanowisku dowodzenia nad ćwiczeniem taktyczno-specjalnym „LEW-12”. W trakcie procesu dowodzenia rozwiązywane są problemy taktyczne. Dowódca dywizjonu ppłk Krzysztof Krawczyk dba, aby szkolenie poligonowe zakończyło się sukcesem i aby końcowe wyniki szkolenia były jak najwyższe. Żołnierze dywizjonu przeciwlotniczego powrócą do garnizonu Siedlce 26.10.2012r. wzbogaceni o nowe doświadczenia, które będą mogli wykorzystać podczas szkolenia programowego.
   
                Tekst i foto: dplot 1.BPanc
  1. Przysięga w WSOWL

Page 35 of 43

  • Start
  • Prev
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • Next
  • End

Menu witryny

  • Główna
  • Dowództwo Generalne RSZ
  • Dowództwo Operacyjne RSZ
  • Instytucje Centralne MON
  • Wojska Lądowe
  • Siły Powietrzne
  • Marynarka Wojenna
  • Wojska Specjalne
  • Wojska Obrony Terytorialnej
  • Inspektorat Wsparcia SZ
  • Żandarmeria Wojskowa
  • Barwy Sił Zbrojnych
  • Garnizony
  • Szkoły wojskowe
  • Służba przygotowawcza
  • Wojskowe Komendy Uzupełnień
  • Forum Wojskowe
  • Szukaj
  • Artykuły autorskie
  • Kalendarium 2009-2022
  • Kalendarium 2023
  • Nr-y Jednostek Wojskowych
  • Polecane książki i autorzy
  • Linki
  • O nas
  • Historyczne Jednostki WP
  • ZAREKLAMUJ SIĘ U NAS!

Użytkownicy Online

We have 445 guests and no members online

Polecamy

Chimera
Braterstwo.eu
Reklama
Tweets by @jwojskowe_pl
Joomla Templates by Joomla-Monster.com