Jednostki-Wojskowe.pl

Przysięga w WSOWL

Podchorążowie przysięgali we Wrocławiu
 
 
22 września br. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu (WSOWL) dwustu dwudziestu jeden podchorążych wypowiedziało słowa przysięgi wojskowej.
 
To ważne wydarzenie w życiu każdego żołnierza zostało uświetnione przez: I zastępcę szefa Sztabu Generalnego WP generała broni Mieczysława Gocuła, dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego doktora inżyniera Stanisława Walickiego,  zastępcę szefa sztabu Wojsk Lądowych generała brygady Marka Mecherzyńskiego. Licznie przybyli z tej okazji rodzice, bliscy i znajomi studentów w mundurach. Tradycja przysięgi wojskowej jest głęboko zakorzeniona w polskim społeczeństwie, dlatego zawsze przyciąga tłumy.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku o gotowości pododdziałów do uroczystości przez dowódcę uroczystości pułkownika doktora Piotra Pertka Rektorowi- Komendantowi Uczelni pułkownikowi profesorowi doktorowi habilitowanemu Mariuszowi Wiatrowi.
Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojsk Lądowych przed front szyku pododdziałów wystąpił poczet sztandarowy. Aktu uroczystej przysięgi wojskowej dokonały wypowiedziane słowa Roty: „Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam ...”. Złożeniem przysięgi na sztandar wyróżnieni zostali szeregowi podchorążowie: Lotariusz Mainka, Rafał Boniecki, Marcin Ładak i Paweł Pindera. Następnieduszpasterskiego błogosławieństwa udzielił wikariusz generalny Ordynariatu Polowego WP ksiądz pułkownik January Wątroba.
Za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych oraz wysokie wyniki w szkoleniu i dyscyplinie, osiągnięte podczas szkolenia podstawowego, Rektor-Komendant wyróżnił listem gratulacyjnym szeregowych podchorążych: Konrada Flisa, Przemysława Kamela, Michała Narojczyka, Wojciecha Bartyńskiego, Tomasza Pieronka, Daniela Kryjaka, Ninę Pietruszkę, Adama Mikułkę, Natalię Maj iPaulinę Tatarę.
- Dzisiejsza przysięga jest swoistym podsumowaniem pierwszego etapu Waszej służby wojskowej, gdyż dopiero co zdaliście egzamin po szkoleniu podstawowym. Obserwując Wasze działanie śmiało mogę powiedzieć, iż możecie odczuwać satysfakcję z dobrze spełnionego obowiązku i należytego wywiązywania się z dotychczasowych zadań - podkreślił w przemówieniupułkownik Wiatr. – Służyć Ojczyźnie można na wiele sposobów. Wy wybraliście służbę wojskową, która nie jest zawodem jednym z wielu. Armii potrzeba ludzi kreatywnych, zmotywowanych i ambitnych, a Wy te cechy posiadacie -   powiedział,zwracając się do zebranych,generał Gocuł.
Zbiórka była również okazją do wręczenia „Gwiazd Iraku” i „Gwiazd Afganistanu”. Zgodnie z Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Ministra Obrony Narodowej, za nienaganną służbę poza granicami państwa odznaczenia otrzymali:podpułkownik doktor Tomasz Dukiewicz i major Rafał Niedziela.
Dodatkową atrakcją przysięgi był pokaz wybranych elementów wyszkolenia taktycznego, a także walki w bliskim kontakcie. Zwieńczeniem uroczystości była defilada pododdziałów.
 
Tekst: mjr Piotr Szczepański
Zdjęcia: mgr Roksana Borowska, st.chor.sztab. Marek Kańtoch

Pokonywanie przeszkody wodnej

Ćwiczymy na wodzie
 
 
                Przez kilka godzin, w dniu 17 września 2012 roku, pododdziały wchodzące  w skład Taktycznej Grupy Bojowej (TGB) – 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, przygotowującej się do ćwiczenia „Anakonda-12”, doskonaliły pokonywanie przeszkody wodnej.
                „Żołnierze TGB związani walką, przystępują do wycofania się. Ciężar walki przejmuje inna Taktyczne Grupa Bojowa wystawiona przez 10 Brygadę Kawalerii Pancernej. Rubieże na pasie ćwiczeń taktycznych „Bucierz” w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko zajmują czołgi Leopard-2. Żołnierze w Rosomakach  z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, czołgi, Bojowe Wozy Piechoty (BWP) i inny wycofujący się sprzęt, który w ćwiczeniu wchodzi w skład grupy, wychodzi z walki. Rozpoczyna się pokonywanie  przeszkody wodnej położonej na ich drodze wyjścia”.
To skrócony scenariusz działań, który wymusza szybkie pokonanie zbiornika wodnego.
Aby tak różne pododdziały oraz sprzęt wchodzący w skład TGB mogły sprawnie znaleźć się na drugim brzegu, trzeba dobrej koordynacji i organizacji. Rosomaki oraz BWP pokonywały przeszkodę samodzielnie przepływając ją dzięki odpowiedniej budowie i wyposażeniu w napęd wodny. Czołgi natomiast, przeprawione zostały promem. Prom z bloków pontonowych parku PP-64 i pchany przez kutry KH-200 zbudowali żołnierze z 5 pułku inżynieryjnego ze Szczecina-Podjuchy. Sprawność ich działania i pomoc przy załadunku i rozładunku czołgów była nieoceniona. Dodatkowo na Pływających Transporterach Samobieżnych (PTS) przeprawiały się samochody ciężarowo-terenowe. Pokonywanie odbywało się etapami na kolejne sygnały – „Fala”, ze względu na możliwości terenowe dyktujące miejsca zejścia i wyjścia z wody.
Nad całością przepływających wojsk na wodzie czuwała Grupa Ratunkowo Ewakuacyjna (GRE) wystawiona przez 16 batalion saperów z Niska. W jej skład weszły dwa PTS, łódź saperska z silnikiem zaburtowym, zespół płetwonurków oraz Wozy Zabezpieczenia Technicznego (WZT-3).  W szkoleniu GRE również sprawdziło się w działaniu. Transporter Rozpoznania Inżynieryjnego (TRI) uległ awarii na środku wody. Natychmiast wychwycili to żołnierze z GRE. Rozpoczęła się ewakuacja załogi, holowanie, a następnie wyciagnięcie na brzeg uszkodzonego pojazdu.
Szkolenie koordynował i obserwował Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich gen. bryg. Stanisław Olszański, który przybył na poligon „Podhalańczyków”. Natomiast, Dowódca TGB ppłk Rafał Kowalik wysoko ocenił działanie swoich żołnierzy, dodał - „trening czyni mistrzem”. Szkolenie wizytował Szef Szkolenia Wojsk Lądowych gen. dyw.  Marek Tomaszycki.
 
* * *
Pododdziały 1 Batalionu Czołgów pod dowództwem ppłk Rafała KOWALIKA przebywają na poligonie od 1 do 30 września. Pierwsza część szkolenia w CSWLąd – Drawsko to zgrywanie pododdziałów wchodzących w skład Taktycznej Grupy Bojowej, wystawianej w ćwiczeniu przez 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich. Trzon grupy wystawił 1 batalion czołgów. Ponadto w jej skład weszli także żołnierze  z 16 batalionu saperów z Niska, 21 dywizjonu artylerii przeciwlotniczej z Jarosławia, kompania zmechanizowana z 1 batalionu strzelców podhalańskich z Rzeszowa oraz  2 kompanie zmotoryzowane z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Dodatkowo „pancerniacy” z Żurawicy zabezpieczają pod względem logistycznym ćwiczące pododdziały brygady oraz wszystkie przydzielone na czas ćwiczenia. Kulminacyjnym punktem ich szkolenia poligonowego będzie udział w ćwiczeniu Wojska Polskiego „Anakonda-12”.
 
Tekst i zdjęcia: kpt. Konrad Radzik

Nowa książka o 16.DZ

Nowa monografia 16.Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej

Miło mi poinformować że wydana została monografia 16.Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
 
Jest to można powiedzieć III wydanie tej książki - tym razem bogato uzupełnione i poprawione zostały błędy z poprzednich wydań.
 
Tak jak poprzednio autorem monografii jest Pan Kazimierz CZERNIKOWSKI.
 
W skrócie podam najważniejsze "parametry" książki:
Tytuł: 16 Pomorska Dywizji Zmechanizowana im. Króla Kazimierza Jagiellończyka - fakty, wydarzenia i ...
Rok wydania: 2012
Oprawa: twarda, całość ksiązki wydana na wysokiej jakości papierze błyszczącym
Nakład: 1267 egzemplarzy
Ilość stron: 456
 
Osoby zainteresowane zakupem książki proszę o kontakt bezpośrednio z autorem Panem Kazimierzem Czernikowskim pod adresem e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

I Zielonogórski Półmaraton

W imieniu organizatorów I Zielonogórskiego Półmaratonu serdecznie zapraszam do udziału w
 
I Mistrzostwach Województwa Lubuskiego Służb Mundurowych w Półmaratonie
 
 
                „I Zielonogórska Połówka” odbędzie się 22 września 2012r. w ramach akcji Biegam-Pomagam. Trasa półmaratonu posiada oficjalny atest PZLA i przebiegać będzie głównymi ulicami Zielonej Góry.
Współpracują z nami Drużyna Szpiku oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze. Na miejscu będzie możliwość oddania krwi oraz zasięgnięcia informacji, co należy zrobić, aby stać się potencjalnym dawcą szpiku.
 
            Wierzę, iż również Państwo -poprzez swoje uczestnictwo- zechcecie stanąć z nami ramię w ramię z i wspomóc nasze wysiłki wspierając charytatywną akcję „Biegam–Pomagam”. 
 
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.polmaraton.zgora.pl. Pytania dotyczące akcji proszę kierować na adres e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.bądź drogą telefoniczną: 788 994 843
 
Małgorzata Szymańczyk
   Dyrektor Biegu

Misja "Orlik-4" dobiega końca

Przekazanie „klucza do nieba państw bałtyckich”
 
 
31 sierpnia br. Polski Kontyngent Wojskowy „ORLIK 4” zakończy ponad czteromiesięczny okres służby na straży nieba państw bałtyckich.
 
Uroczystość przekazania „symbolicznego klucza do nieba państw bałtyckich” pomiędzy polskimi a czeskimi lotnikami odbędzie się 31 sierpnia br. o godz. 11.00 czasu lokalnego na terenie QRA (ang. Quick Rection Alert) w Bazie Litewskich Sił Powietrznych w Szawle.
 
W tym dniu samoloty MiG-29 z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku obejmą ostatni dużur w czasie misji Baltic Air Policing.
 
Odpowiedzialność za ochronę przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii przekażą między  sobą Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego ORLIK 4” ppłk pil. Leszek Błach i Dowódca Kontyngenty Czeskich Sił Powietrznych płk pil. Petr Lanči.
 
Cztery czeskie odrzutowce JAS 39 Gripen z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Čáslav wylądowały w Bazie Lotniczej w Szawle punktualnie o godz. 12.00 30 sierpnia br. Pełną odpowiedzialność za misję Air Policing nasi sąsiedzi obejmą 1 września br.
 
 
Tekst i zdjęcia: rzecznik prasowy PKW „ORLIK 4” / kpt. Grzegorz Grabarczuk

Przegrupowanie na Anakondę

Kierunek – Drawsko Pomorskie!
 
 
Trwa intensywna realizacja transportu drogowego i kolejowego pododdziałów 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) do oddalonego o kilkaset kilometrów rejonu Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych na Drawsku Pomorskim.
 
Zadanie sprawnego i bezkolizyjnego przemieszczenia sprzętu i żołnierzy z pododdziałów 10BKPanc, które będą brały udział w zbliżającym się wielkimi krokami międzynarodowym wrześniowym ćwiczeniu pk. „ANAKONDA 12” jest nie lada wyzwaniem. Każdy z żołnierzy uczestniczących w przemieszczeniu odbył wcześniej odpowiednie szkolenie z podstawowych zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas załadunku i rozładunku transportu kolejowego oraz w czasie przemieszczania transportem kolejowym.
-Przemieszczenie pododdziałów do rejonu załadunku na transport kolejowy ma na celu zgrywać pododdział w wykonywaniu elementów zabezpieczenia bojowego w czasie przemieszczania transportem kolejowym. Jest to jednocześnie dobra okazja do sprawdzenia stopnia wyszkolenia i zgrania poszczególnych pododdziałów w wykonywaniu samego marszu i sprawnego przyjmowania ugrupowania bojowego – podkreślał szef sztabu batalionu logistycznego kapitan Adrian Malesa, koordynujący przemieszczanie się pododdziałów swojego batalionu.
Po zapoznaniu się z rozkazem bojowym do przemieszczenia, dowódcy przemieszczających się pododdziałów stawiają odpowiednie rozkazy podwładnym do wykonania marszu. Po sprawdzeniu sprzętu i zabezpieczenia materiałowego i odbyciu niezbędnych instruktaży uczestnicy transportu wykonują kilkunastokilometrowy marsz ubezpieczony do rejonu załadunku w m. Pstrąże.
-Bardzo ważnym elementem, po sprawnym przemieszczeniu się w rejon załadowania na transport kolejowy, jest sprawdzenie poprawności ustawienia i przygotowania przez wydzielone grupy załadunkowe wagonów do załadunku. Przed samym wprowadzeniem pojazdów na platformy muszą zostać omówione szczegółowo warunki bezpieczeństwa w czasie przegrupowywania transportem kolejowym, zwłaszcza w czasie załadowania i wyładowania pojazdów. W czasie całego załadunku współpracujemy z przedstawicielami Wojskowej Komendy Transportu (WKT), od których otrzymujemy zgodę na rozpoczęcie załadunku. Zanim to nastąpi musimy jeszcze wystawić zabezpieczenie medyczne całego przedsięwzięcia – zaznaczał komendant poniedziałkowego transportu kapitan Sławomir Siemianowski.
Przemieszczanie pojazdów na platformy wagonowe to swoisty sprawdzian umiejętności kierowców wprowadzanych pojazdów i ich współpracy z dowódcami załóg wprowadzającymi pojazdy. Po sprawnym usytuowaniu pojazdów na platformie następuje ich zabezpieczenie: założenie klinów, łańcuchów i pasów, które mają uniemożliwić jakiekolwiek niekontrolowane ruchy pojazdów. Po zakończeniu załadunku komendant transportu wraz z przedstawicielami WKT i dowódcami pododdziałów sprawdza poprawność mocowania pojazdów.
Przemieszczenie pododdziałów wraz z ich sprzętem na poligon drawski to wyczerpująca, biorąc pod uwagę niesprzyjające, upalne warunki pogodowe, kilkunastogodzinna podróż. W pierwszym etapie, z zaplanowanych 20 transportów kołowych i kolejowych pododdziałów 10BKPanc , na platformach wagonów kolejowych jest przemieszczany sprzęt kołowy. Przemieszczanie czołgów Leopard 2A4 i innych pojazdów gąsienicowych planowany jest w kolejnej fazie przegrupowania na poligon drawski. Obecnie na terenie CS WL Drawsko Pomorskie funkcjonuje grupa przygotowawcza sztabu brygady i pododdziałów świętoszowskiej brygady. Już we wrześniu świętoszowscy pancerniacy „Czarnej Dywizji” rozpoczną intensywne szkolenie w czasie ćwiczenia „ANAKONDA 12”.
 
tekst i zdjęcia: por. Justyna Balik
  1. Rekrutacja w JW Formoza

Page 36 of 43

  • Start
  • Prev
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • Next
  • End

Menu witryny

  • Główna
  • Dowództwo Generalne RSZ
  • Dowództwo Operacyjne RSZ
  • Instytucje Centralne MON
  • Wojska Lądowe
  • Siły Powietrzne
  • Marynarka Wojenna
  • Wojska Specjalne
  • Wojska Obrony Terytorialnej
  • Inspektorat Wsparcia SZ
  • Żandarmeria Wojskowa
  • Barwy Sił Zbrojnych
  • Garnizony
  • Szkoły wojskowe
  • Służba przygotowawcza
  • Wojskowe Komendy Uzupełnień
  • Forum Wojskowe
  • Szukaj
  • Artykuły autorskie
  • Kalendarium 2009-2022
  • Kalendarium 2023
  • Nr-y Jednostek Wojskowych
  • Polecane książki i autorzy
  • Linki
  • O nas
  • Historyczne Jednostki WP
  • ZAREKLAMUJ SIĘ U NAS!

Użytkownicy Online

We have 646 guests and no members online

Polecamy

Reklama
Braterstwo.eu
Chimera
Tweets by @jwojskowe_pl
Joomla Templates by Joomla-Monster.com