Święto 49.Bazy Lotniczej
Dowódca 49.Bazy Lotniczej, płk dypl.pil. Piotr Saniuk ma zaszczyt na uroczystość pierwszego święta nowej formacji wojskowej, która od 01.01.2012 roku funkcjonuje na pruszczańskim lotnisku.
15 czerwca 2012 roku o godz. 15.00 w niecodziennej scenerii rozpocznie się uroczysta zbiórka 49.Bazy Lotniczej, która wchodzi w skład I Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.
Dzięki uprzejmości Urzędu Miasta miejscem ceremonii stanie się Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy Faktoria w Pruszczu Gdańskim.
Impreza ma charakter otwarty. Dla przybyłych gości zostaną przygotowane różne atrakcje m.in.: wojskowa grochówka ,czy pokaz sprzętu, jakim dysponują Wojska Lądowe, pokaz sprzętu lotniczego Aeroklubu Gdańskiego, pokazy sokolnika, pokaz umiejętności starażaków. O oprawę muzyczną w trakcie ceremonii zadba Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
O godz. 17.00 odbędzie się koncert Bernarda Dornowskiego.
Serdecznie zapraszamy!
BRTE XII
Udział ORLIKA w BRTE XII

Samoloty MiG-29 z Polskiego Kontyngentu Wojskowego ORLIK 4 w dniach 29-30 maja br. uczestniczyły w ćwiczeniu NATO pk. Baltic Region Training Event (BRTE) XII, które zostało przeprowadzone na terytorium Państw Bałtyckich.
ĆwiczenieBaltic Region Training Event (BRTE) XII zostało zorganizowane przez Sojusznicze Połączone Dowództwo Powietrzne w Ramstein.
Głównym założeniem szkoleniowym tegorocznego BRTE XII, było ćwiczenie praktyczne załóg lotniczych we współdziałaniu z wysuniętymi nawigatorami naprowadzania (FAC) oraz trenowanie przechwyceń w ramach misji Air Policing. Główne elementy ćwiczenia BRTE XII zostały przeprowadzone nad akwenem Morza Bałtyckiego oraz łotewskim poligonem „Adazi”, który znajduje się około 15 kilometrów na wschód od Rygi.
W ćwiczeniu BRTE XII udział wzięły m.in. dwa polskie Migi-29 z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, które aktualnie strzegą przestrzeni powietrznej Państw Bałtyckich podczas misji Baltic Air Policing, dwa amerykańskie A-10 oraz latająca cysterna KC-135 z Bazy Lotniczej w Ramstein, dwa francuskie Mirage 2000D, estoński odrzutowiec L-39 z bazy lotniczej w Ämari oraz poszukiwawczo-ratowniczy śmigłowiec Mi-17 wydzielony z Łotewskich Sił Powietrznych.
W pierwszym dniu ćwiczenia zadaniem polskich samolotów MiG-29 było przechwycenie w łotewskiej przestrzeni powietrznej dwóch francuskich Mirage 2000D, a następnie zgłoszenie symulowanej awarii instalacji hydraulicznej.
W związku z symulowaną awarią instalacji hydraulicznej, pilot MiG-29 poprosił o zgodę na wykonanie podejścia do lądowania na najbliższym lotnisku w Rydze.
W związku z symulowaną awarią instalacji hydraulicznej, pilot MiG-29 poprosił o zgodę na wykonanie podejścia do lądowania na najbliższym lotnisku w Rydze.
W drugim dniu ćwiczenia, głównym zadaniem załóg polskich Migów było przechwycenie naruszyciela przestrzeni powietrznej Państw Bałtyckich w rolę którego wcieliły się dwa amerykańskie A-10 „zabójcy czołgów”. W trakcie lotu w rejon ćwiczenia amerykańskie A-10 oraz KC-135 ćwiczyły tankowanie w powietrzu.
W tym samych czasie na poligonie w Adazi wysunięci nawigatorzy naprowadzania (FAC) po wcześniejszym nawiązywaniu łączności z pilotem ćwiczyli podawanie mu niezbędnych współrzędnych, które umożliwią naprowadzenie samolotu na dany cel i zniszczenie go. Szkolenie załóg lotniczych z wysuniętymi nawigatorami naprowadzania (FAC) znacząco wpłynie na dokładność podczas rzeczywistych operacji lotniczych w Afganistanie. Na tym samym poligonie łotewska załoga śmigłowieca Mi-17 wykonywał misję SAR po wcześniejszym symulowanym katapultowaniu się pilota.
BRTE XII było też okazją do sprawdzenia procedur współdziałania wojskowych i cywilnych służb ruchu lotniczego obowiązujących w okresie pokoju. Kontrolę przestrzenie powietrznej podczas BRTE XII sprawował CAOC w Uedem oraz CRC w Karmelavie, gdzie dyżury pełnią nawigatorzy z PKW ORLIK 4.
Tekst: rzecznik prasowy PKW ORLIK 4 / kpt. Grzegorz Grabarczuk
Zdjęcia: kpt. Grzegorz Grabarczyk, kpt. pil. Mariusz Fiszer, kpt. pil. Wiączkowski Mariusz
Baltic Region Training Event (BRTE)jest organizowane od 2008 r. Ćwiczenie te jest zaawansowanym treningiem dla państw angażujących swoje siły i środki na rzecz NATO Integrated Air Defence System (NATINADS). BRTE ma na celu podniesienie interoperacyjności jednostek lotniczych oraz doskonalenie procedur Air Command & Control, a także zaprezentowanie solidarności NATO z republikami bałtyckimi (Estonią, Litwą i Łotwą). Dodatkowo BRTE promuje integrację sił i środków sił powietrznych tych państw w NATINADS.
Nowe hangary
ORLIK 4 w nowych hangarach

Malborskie Migi-29 stacjonujące w Litewskiej Bazie Sił Powietrznych w Siauliai od 20 maja br. całodobowe dyżury bojowe w misji Baltic Air Policing pełnią w nowych hangarach.
Polski Kontyngent Wojskowy ORLIK 4 otrzymał od strony litewskiej do użytkowania cztery nowoczesne hangary typu lekkiego, które zostały wyposażone we wszystkie instalacje, które są niezbędne do sprawnej obsługi samolotów.
Nowe hangary spełniają wszystkie wymagania związane z bezpieczeństwem, efektywnością oraz ekonomią parkowania. Od dotychczas użytkowanych hangarów zasadniczo różnią się tym, że są ocieplone i posiadają metalowe poszycie. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość wjazdu samolotów do hangarów bezpośredniego z drogi kołowania. W porównaniu z dotychczas użytkowanymi hangarami zdecydowanie sprawniejsze i efektywniejsze jest też otwieranie oraz zamykanie bram.
Oprócz wybudowania nowych hangarów strona litewska przeprowadziła generalny remont płaszczyzn postojowych wokół hangarów oraz dróg kołowania.
Wyremontowane płaszczyzny postojowe oraz drogi kołowania, znacząco ułatwią utrzymanie czystości FOD oraz przyczynią się do bezpieczniejszego wykonywania zadań lotniczych.
Tekst i zdjęcia: rzecznik prasowy PKW ORLIK 4 / kpt. Grzegorz Grabarczuk
Iskry i Orlik-4
„Biało-Czerwone Iskry” dołączyły do ORLIKA

Zespół Akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry” od 24 maja br. przebywa w Litewskiej Bazie Sił Powietrznych w Siauliai, gdzie 26 maja br. weźmie udział w pokazach lotniczych „Iron Wings 2012” zorganizowanych z okacji XX lecia Litewskich Sił Powietrznych.
Zespół Akrobacyjny BCI pokonał trasę z Dęblina do Siauliai w około godzinę i na tutejszym lotnisku wylądował punktualnie o godz. 12 lokalnego czasu. Po wylądowaniu wszystkie sześć samolotów TS-11 ISKRA wkołowały na teren QRA, gdzie obecnie dyżur bojowy w misji Baltic Air Policing pełni Polski Kontyngent Wojskowy ORLIK 4. Na terenie QRA pilotów z Zespołu BCI witał Dowódca PKW ORLIK 4 ppłk Leszek Błach wraz ze swoim zastępcą mjr. pil. Krzysztofem Stobieckim. Wspólnie z Zespołem BCI na pokazy lotnicze w Siauliai przybył Dowódca 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego płk pil. dr inż. Waldemar Gołębiowski.
30 minut po wylądowaniu „Teesów” w Bazie Lotniczej w Siouliai zameldowała się polska CASA C-295 z podkrakowskich Balic, która przetransportowała z Dęblina personel techniczny Zespołu BCI oraz niezbędne wyposażenie do samolotów.
W trakcie krótkiego pobytu Zespołu „Biało-Czerwone ISKRY” na terenie QRA, piloci ISKIER zwiedzili miejsce pełnienia dyżuru przez PKW ORLIK 4 oraz poznali specyfikę służby w trakcie pełnienia misji Baltic Air Policing.
25 maja br. Zespół „Biało-Czrwone ISKRY” na godz. 14.50 ma zaplanowany trening, podczas którego przećwiczy wszystkie elementy pokazu oraz będzie mógł się zapoznać ze specyfiką lotniska w Siauliai.
Jeśli 26 maja br pogoda nie pokrzyżuje planów organizatorom, występ Zespołu BCI zaplanowany jest na godz. 13. 45 lokalnego czasu.
Powtarzając opinie wyrażane przez litewskich żołnierzy z Bazy Lotniczej w Siouliai Zespół BCI będzie niekwestionowaną gwiazdą Air Show „Iron Wings 2012”.
Tekst i zdjęcia: rzecznik prasowy PKW ORLIK 4 / kpt. Grzegorz Grabarczuk
Zmiany w Geografii Wojskowej
WOJSKOWE JEDNOSTKI GEOGRAFICZNE ZMIENIAJĄ PODPORZĄDKOWANIE

10 maja 2012 r. w Sztabie Generalnym WP, w obecności Zastępcy Szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni pil. Sławomira Dygnatowskiego odbyła się uroczystość podporządkowania Szefowi Geografii Wojskowej jednostek geograficznych.
,,Do dnia dzisiejszego, mając w bezpośrednim podporządkowaniu jednostki geograficzne nasz zarząd odpowiadał za szeroki zakres zadań w obszarze geografii wojskowej: począwszy od zbierania i przetwarzania informacji geograficznych o terenie poprzez analizy geograficzne, a skończywszy na zabezpieczeniu w produkty geograficzne Sił Zbrojnych RP. Przekazanie tych jednostek pozwala scalić pełne spektrum zadań zabezpieczenia środowiskowego w ramach Szefostwa Geografii Wojskowej ”- podkreślił podczas spotkania gen. bryg Leszek Soczewica szef Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych P-2 SG WP.
Przyjmując w podporządkowanie wojskowe jednostki geograficzne, kierujący Szefostwem Geografii Wojskowej płk Andrzej Merski zwrócił uwagę, że ,,… zapotrzebowanie na informację geograficzną w obecnych uwarunkowaniach geopolitycznych dotyczy obszaru całego świata i w żaden sposób nie przekłada się na liczebność SZ. Sprostanie temu wyzwaniu to cel dla geografii wojskowej na najbliższą przyszłość. Jednostki geograficzne uczestniczą w licznych międzynarodowych projektach np. projekt opracowania mapy wektorowej poziomu 1 (VML1) czy wielonarodowy program produkcji geoprzestrzennej (MGCP), które dają nam dostęp do wysokorozdzielczych danych geoprzestrzennych na obszar całego świata. Poza tym Mobilne Zespoły Zabezpieczenia Geograficznego biorą udział w dyżurach Sił Odpowiedzi NATO oraz Grup Bojowych UE” - dodał płk Merski.
Szefostwo Geografii Wojskowej rozpoczęło działalność w lutym br. Zastąpiło dwa oddziały geograficzne wcześniej usytuowane w Zarządzie Analiz Wywiadowczych Rozpoznawczych – P2 SG WP. Szefostwo jest jednostką organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej bezpośrednio podporządkowaną szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Zostało utworzone do realizacji zadań w zakresie planowania, koordynowania i kierowania obszarem geografii wojskowej w SZ RP, a kieruje nim płk Andrzej MERSKI.
Główne zadania Szefostwa:
• określanie celów i kierunków rozwoju geografii wojskowej, monitorowanie i wdrażanie nowych technik i technologii w geodezji, kartografii i poligrafii;
• dowodzenie i kierowanie podległymi jednostkami geograficznymi;
• organizowanie prac związanych z gromadzeniem, przetwarzaniem i dystrybucją informacji i danych geograficznych w systemie narodowym i sojuszniczym;
• planowanie, organizowanie i kontrolowanie realizacji zadań związanych z opracowaniem map i danych geoprzestrzennych, a także tworzeniem i utrzymaniem wojskowego zasobu geograficznego (WZG) w gotowości użytkowej dla SZ RP.
Zgodnie z Decyzją Nr 26/Org./P1 Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 marca 2012 r. w sprawie zmiany bezpośredniego podporządkowania wojskowych jednostek geograficznych podlegające dotychczas Szefowi Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych - P2 SG WP wojskowe jednostki geograficzne:
• 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie,
• Wojskowe Centrum Geograficzne w Warszawie,
• 19 Samodzielny Oddział Geograficzny w Lesznie,
• 6 Samodzielny Oddział Geograficzny w Toruniu),
podporządkowane zostały Szefowi Geografii Wojskowej.
Od tej chwili Szefostwo Geografii Wojskowej wraz z jednostkami podległymi stanowi komponent odpowiedzialny za zabezpieczenie geograficzne SZ RP.
Zespół Prasowy SG WP
Święta majowe w Oleśnicy
BIEL I CZERWIEŃ NA OLEŚNICKIM RYNKU

2-3 maj 2012r. Na oleśnickim rynku odbyły się obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.
Od godz. 10.00 mieszkańcy Oleśnicy mieli możliwość obejrzenia wystawy statycznej sprzętu wojskowego oraz indywidualnego wyposażenia żołnierza. Oleśniczanie mieli możliwość z bliska ujrzenia pojazdów wojskowych, m.in. zestawów niskopodwoziowych, wóz zabezpieczenia technicznego, produkcji polskiej, bazujący na podwoziu czołgu T-72- wystawiony przez 82 Batalion Ewakuacji Sprzętu, pojazdy terenowe marki „Honker”, samochód marki „Star”, motocykle marki Yamacha XT
660 R - wystawione przez 2 kompanię regulacji ruchu oraz Terenowy Interwencyjny Wóz Dowodzenia wystawiony przez Centrum Kierowania Ruchem Wojsk na Teatrze z Oleśnicy.
660 R - wystawione przez 2 kompanię regulacji ruchu oraz Terenowy Interwencyjny Wóz Dowodzenia wystawiony przez Centrum Kierowania Ruchem Wojsk na Teatrze z Oleśnicy.
O godzinie 10.30 przedstawiciele oleśnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaśpiewali pieśni patriotyczne, a pół godziny później dla oleśniczan wystąpiła Orkiestra Dęta ze Szwajcarii - Studentenmusik Einsiedeln pod dyrekcją Marcela Schulera.
Przed godziną 12.00, na oleśnicki rynek przybyła kompania honorowa wystawiona przez 2 kompanię regulacji ruchu z Oleśnicy dowodzona przez kpt. Marka KRZYSZTOFIKA. W samo południe odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi na maszt oraz odegranie hymnu państwowego.
Kulminacyjnym punktem obchodów było rozdawanie przez burmistrza Jana BRONSIA, dyrektor MOKiS-u Agatę Szpiłyk i przedstawicieli magistratu flag RP.
W dniu 3 maja o godz. 12.00 odprawiona została uroczysta Msza św. w kościele NMP Matki Miłosierdzia upamiętniająca Święto Konstytucji 3 maja. Po mszy przedstawiciele władz samorządowych miasta, powiatu i gminy oraz przedstawiciele szkół, służb mundurowych oraz organizacji pozarządowych złożyli wieńce pod Pomnikiem Kombatantów.
Tekst : kpr. Beata DĘBSKA
Foto : st. kpr. Mateusz DĘBSKI