Jednostki-Wojskowe.pl

Święta majowe w Oleśnicy

BIEL I CZERWIEŃ NA OLEŚNICKIM  RYNKU
 
 
2-3  maj 2012r. Na oleśnickim rynku odbyły się obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.
 
Od godz. 10.00 mieszkańcy Oleśnicy mieli możliwość obejrzenia wystawy statycznej sprzętu wojskowego oraz indywidualnego wyposażenia żołnierza. Oleśniczanie mieli możliwość z bliska ujrzenia pojazdów wojskowych, m.in. zestawów niskopodwoziowych, wóz zabezpieczenia technicznego, produkcji polskiej, bazujący na podwoziu czołgu T-72- wystawiony przez 82 Batalion Ewakuacji Sprzętu, pojazdy terenowe marki „Honker”, samochód marki „Star”, motocykle marki Yamacha XT
660 R - wystawione przez 2 kompanię regulacji ruchu oraz Terenowy Interwencyjny Wóz Dowodzenia wystawiony przez Centrum Kierowania Ruchem Wojsk na Teatrze z Oleśnicy.
O godzinie 10.30 przedstawiciele oleśnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaśpiewali pieśni patriotyczne, a pół godziny później dla oleśniczan wystąpiła Orkiestra Dęta ze Szwajcarii - Studentenmusik Einsiedeln pod dyrekcją Marcela Schulera.
Przed godziną 12.00, na oleśnicki rynek przybyła kompania honorowa wystawiona przez 2 kompanię regulacji ruchu z Oleśnicy dowodzona przez kpt. Marka KRZYSZTOFIKA. W samo południe odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi na maszt oraz odegranie hymnu państwowego.
Kulminacyjnym punktem obchodów było rozdawanie przez burmistrza Jana BRONSIA, dyrektor MOKiS-u Agatę Szpiłyk i przedstawicieli magistratu flag RP.
W dniu 3 maja o godz. 12.00 odprawiona została uroczysta Msza św. w kościele NMP Matki Miłosierdzia upamiętniająca  Święto Konstytucji 3 maja. Po mszy przedstawiciele władz samorządowych miasta, powiatu i gminy oraz przedstawiciele szkół, służb mundurowych oraz organizacji pozarządowych  złożyli wieńce pod Pomnikiem Kombatantów.
 
Tekst : kpr. Beata DĘBSKA
Foto : st. kpr. Mateusz DĘBSKI  

PKW "Orlik-4" rozpoczyna misję

PKW ORLIK 4 w pełnej gotowości
 
 
Polski Kontyngent Wojskowy ORLIK 4 osiągnął pełną gotowość operacyjną i z dniem 27 kwietnia przystąpił do nadzorowania przestrzeni powietrznej Państw Bałtyckich.
 
Od wczesnych godzin porannych personel PKW ORLIK 4 intensywnie przygotowywał się do przejęcia dyżuru bojowego od swoich niemieckich kolegów. Wraz z przejęciem pełnej odpowiedzialności za przestrzeń powietrzną państw bałtyckich w hangarach Bazy Lotniczej w Siouliai w pełnej gotowości do misji Baltic Air Policing stanęły polskie Migi, zastępując tym samym niemieckie Phantomy.
 
Podczas przekazania dyżuru bojowego, zgodnie z wieloletnią tradycją misji Baltic Air Policing nastąpiła ceremonia zmiany flag państwowych. W miejsce flagi Republiki Federalnej Niemiec na maszt została wciągnięta flaga Rzeczpospolitej Polskiej, która obok flag NATO oraz Republiki Litewskiej będzie powiewać do 31 sierpnia br. W skład pocztu flagowego PKW ORLIK 4 weszli ppor. Zbigniew Kwiatkowski, chor. Michał Ciosek oraz chor Wojciech Filipkowski. Flagę, która zawisła w dniu dzisiejszym, żołnierze PKW ORLIK 4 otrzymali z rąk Wiceministra Obrony Narodowej Pana Czesława Mroczka w czasie uroczystego pożegnania kontyngentu na Malborskim lotnisku 23 kwietnia 2012 r.
 
Na zakończenie ceremonii Dowódca PKW ORLIK 4 ppłk Leszek Błach serdecznie uścisnął dłoń dowódcy niemieckiego kontyngentu ppłk Matiasa Fensterseifera, podziękował za sprawne przekazanie odpowiedzialności w QRA (Quick Reaction Alert) oraz życzył szczęśliwego powrotu do ojczyzny.
 
W dniu dzisiejszym Niemieccy piloci opuścili Bazę Lotniczą w Siouliai. Podczas odlotu na swoich F-4 Phantom zaprezentowali brawurowy Low Pass.
 
Tekst i zdjęcia: Rzecznik prasowy PKW ORLIK 4 / kpt. Grzegorz Grabarczuk

"90 lat Terenowych Organów Administracji Wojskowej w Polsce"

Nowa książka o tematyce wojskowej na rynku wydawniczym
 
 
Miło nam poinformować że na rynku wydawniczym pojawiła się nowa książka o tematyce wojskowej pod tytułem „90 lat Terenowych Organów Administracji Wojskowej w Polsce” autorstwa Pana Roberta Szandrocho.
 
Krótka recenzja Pana prof. dr hab. Janusza Odzienkowskiego
„Autor, daje dosyć szczegółowy, czasami krytyczny obraz współczesnej terenowej administracji wojskowej i jej podstaw prawnych. Będzie pomocna dla historyków podejmujących badania nad Polskimi Siłami Zbrojnymi w XX wieku, a także badania nad funkcjonowaniem państwa i jego obronnością. Czytelnikowi zainteresowanemu tematem, dostarczy wielu szczegółowych informacji, wprowadzi w nazewnictwo i mało znaną terminologię.
Wypada traktować tę książkę jako próbę częściowego wypełnienia luki w badaniach nad terenową administracją wojskową.”
 
Książkę można zamawiać we Wrocławskim wydawnictwie naukowym ATLA2, niedługo pojawi się także w księgarniach.

 

Pożegnanie w 7.BOW

Pożegnanie Zastępcy Dowódcy 7.Pomorskiej Brygady Obrony Wybrzeża
 
 
W dniu 4 kwietnia w sali tradycji 7.Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku odbyło się uroczyste pożegnanie  odchodzącego na wyższe stanowisko służbowe Zastępcy Dowódcy Brygady płk dypl. Piotra Kriese. Wśród wielu gości , którzy przybyli by osobiście podziękować Panu Pułkownikowi byliPierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Słupska Andrzej Kaczmarczyk, były dowódca „Niebieskich Beretów” gen. bryg. Janusz Sobolewski, przedstawiciele władz samorządowych i administracyjnych miasta i powiatów, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji garnizonowych oraz organizacji kombatanckich.
W imieniu żołnierzy i pracowników wojska 7.Brygady Obrony Wybrzeża płk dypl. Piotra Kriese żegnał Dowódca Brygady płk dypl. Sławomir Kowalski. Słów uznania i podziękowań nie było końca. „Trzy i pół roku  wspólnej służby i pracy w 7.Brygadzie Obrony Wybrzeża to może nie jest zbyt długo by móc zrealizować wszystkie zadania i  plany zwłaszcza te długoterminowe, ale wystarczający by związać się z ludźmi emocjonalnie i przekonać się, że na żołnierzy ” Niebieskich Beretów" zawsze można liczyć” powiedział w pożegnalnym przemówieniu pułkownik  Kriese. Swoim gościom, przyjaciołom, żołnierzom i pracownikom wojska życzył  odwagi i siły, by porywać się na cele i zmiany, które z pozoru wydają się trudne, a później wprost wymarzone, realizacji planów i nowych marzeń oraz samych sukcesów. Pan płk dypl. Piotr Kriese decyzją Ministra Obrony Narodowej został wyznaczony na stanowisko szefa oddziału planowania i koordynacji w pionie szkolenia wojsk lądowych.
 
Tekst: kpt. Karolina Krzewina – Hyc
Zdjęcia: chor. Marcin Lasoń
 
 

 

"Wiedeńczyk"

30 rocznica lotu „Wiedeńczyka”
 
 
W Siłach Powietrznych RP służy wiele samolotów i śmigłowców. W większości są to maszyny nowe, lub stosunkowo młode, i historie poszczególnych egzemplarzy dopiero wpisywane są rękami ludzi je użytkujących na karty książek obsługi, lotów itp. Są jednak takie, które były świadkami historii lubmają za sobą niezwykłe zdarzenia. Jednym z nich jest należący do 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie samolot An-2 TD o numerze burtowym „7447”.
„Wiedeńczyk” – bo tak jest znany przez wszystkich – na swoje miejsce w historii zasłużył nie tylko ciężką 45-letnią pracą, ale i zdarzeniem,  w którym brał udział 30 lat temu.
1 kwietnia 1982 r. na krakowskich Balicachprzyszły „Wiedeńczyk”  wykonywał loty na desantowanie skoczków spadochronowych z 6. Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej. W ich trakcie załoga samolotu zgłosiła Kierownikowi Skoków drobne problemy techniczne, które wymagały lotu kontrolnego nad miastem. Lot ten stał się początkiem wcześniej zaplanowanej ucieczki z kraju. Po lądowaniu w rejonie Czernichowa i zabraniu rodzin oraz jeszcze jednego kolegi samolot wystartował w kierunku Wiednia, gdzie szczęśliwie dotarł. Spośród całej grupy tylko technik pokładowy nie był wtajemniczony w plan ucieczki i on – jako jedyny – wrócił zaraz potem do kraju. Pozostali otrzymali azyl polityczny i mieszkają dziś poza krajem.
Do kraju wrócił też samolot. Sprowadzony przez specjalną grupę wkrótce został przywrócony do normalnej służby. Przez kolejne lata przewoził ludzi, towary i desantował skoczków. Z czasem został przystosowany do holowania rękawa będącego celem dla trenujących samolotów myśliwskich. Ta cecha prawdopodobnie pozwoliła mu tak długo i  - jakkolwiek to nie zabrzmi – bezpiecznie służyć bez obawy o to, że zostanie wycofany, lub że dostanie się do szkolenia w niewprawne ręce przyszłych pilotów. W 2007 roku powstał pomysł upamiętnienia wydarzeń, w których brał udział i z tej okazji samolot otrzymał okolicznościowe malowanie zaprojektowane przez Marka Radomskiego z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Od tego czasu stał się atrakcją pokazów. Niecodzienny wygląd i jego historia interesowały wszystkich. Nie wspominając już o tym, że samoloty tego typu –An-2 – są już jedynymi czynnie latającymi dwupłatowcami w całym NATO. Niektórzy podkreślają że także największymi jednosilnikowymi dwupłatowcami na świecie. W tym wypadku nie jest to jednak powód do ujmy, a raczej do chwały – dla samolotu, dla ludzi na nim latających i go obsługujących.
An-2 TD „Wiedeńczyk”  nr 7447 został wyprodukowany w Mielcu  9 stycznia 1967 r. Do służby w lotnictwie polskim wszedł dzień później. W tym roku skończył 45 lat. W tym czasie wykonał prawie 15100 lądowań i spędził w powietrzu 6953 godziny (stan na marzec 2012 r.). Wkrótce – z końcem kwietnia – zostanie wycofany z eksploatacji. Nie zakończy jednak swojego pracowitego żywota. Ma już przygotowaną w pełni zasłużoną emeryturę w „samolotowym domu spokojnej starości” – krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Dzięki temu pozostaną po nim nie tylko zdjęcia i wspomnienia, ale i samego bohatera będzie można od czasu do czasu odwiedzić…
 
Tekst: kpt. Włodzimierz Baran, foto: Renata Szypuła i Włodzimierz Baran

"Borsuk-12" c.d.

Za linią wroga
 
 
Podczas gdy pododdziały biorące udział w ćwiczeniu taktycznym BORSUK 12 pokonują kolejne etapy taktyczno-ogniowe, przeciwnik usilnie próbuje zakłócać im zaplanowane przedsięwzięcia. Wojna wislandzko-bariańska trwa, a obie strony dążą do utrzymania przewagi i inicjatywy w działaniu.
 
-Zgodnie z zasadą realizmu ćwiczenie prowadzone jest tak, aby ćwiczącym dowództwom, sztabom i wojskom stworzyć warunki maksymalnie zbliżone do przewidywanego przebiegu rzeczywistych działań zbrojnych.- zaznacza dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej generał brygady Janusz Adamczak. Także zespoły podgrywające przeciwnika dla urealnienia sytuacji wcieliły się we wrogich Barian, którzy pod pretekstem złego i nierównego traktowania mniejszości narodowych zamieszkujących Wislandię, pragną stworzyć warunki do utworzenia Autonomicznego Obwodu Bariańskiego na obszarze spornym oraz uzyskać dostęp do odkrytych na terenie Wislandii złóż ropy, gazu i miedzi. Aby osiągnąć ten cel wojska Barii rozpoczęły lądowo-powietrzną operację zaczepną.
 
Podczas gdy sprawdzana jest zdolność 10 Brygady Kawalerii Pancernej do działania zgodnie z wojennym przeznaczeniem, żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17WBZ) na wszelkie możliwe sposoby próbują zdezorganizować funkcjonowanie pancerniaków podczas ćwiczenia BORSUK 12. Grupy podgrywające wojska Barii zostały specjalnie oznaczone. Każdy żołnierz przeciwnika na lewym ramieniu ma czerwoną opaskę, a pojazdy oznakowane są czerwonym krzyżem.
 
Zespoły pozorujące przeciwnika oddziałują na wszystkie ćwiczące pododdziały. W rejonie manewrów można napotkać grupy niezadowolenia społecznego, grupy dywersyjno-rozpoznawcze czy specjalne, które m.in. wykonują napady na elementy logistyczne i artylerię 10. Brygady Kawalerii Pancernej. Niszczą cysterny z paliwem, pojazdy z amunicją i zapasami, uszkadzają warsztaty na pojazdach. Podczas każdej pozorowanej sytuacji od ćwiczących oczekuje się określonego zachowania. -W ten sposób pobudzana jest aktywność i inicjatywa ćwiczących, którzy samodzielnie rozwiązują problemy ćwiczebnego pola walki.- zaznacza generał brygady Adamczak.
 
Najtrudniejsze zadanie 27 marca br. wykonywał 10 batalion zmechanizowany (10bz) Dragonów z 10BKPanc, który jako batalionowe zgrupowanie taktyczne prowadził działania opóźniające w pasie sił przesłaniania dywizji. -Celem naszych działań było opóźnienie manewru przeciwnika poprzez zadawanie mu strat i obniżanie jego potencjału bojowego, a także określenie jego dróg podejścia i kierunków dalszego działania.- wymienia dowódca Dragonów podpułkownik Michał Rohde. Na 10bz nacierały grupy podgrywające wyposażone w mobilne Kołowe Transportery Opancerzone (KTO) ROSOMAK z Wędrzyna i Międzyrzecza.
 
Tekst i zdjęcia: por. Joanna Nowakowska
  1. "Borsuk-12"

Page 39 of 43

  • Start
  • Prev
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • Next
  • End

Menu witryny

  • Główna
  • Dowództwo Generalne RSZ
  • Dowództwo Operacyjne RSZ
  • Instytucje Centralne MON
  • Wojska Lądowe
  • Siły Powietrzne
  • Marynarka Wojenna
  • Wojska Specjalne
  • Wojska Obrony Terytorialnej
  • Inspektorat Wsparcia SZ
  • Żandarmeria Wojskowa
  • Barwy Sił Zbrojnych
  • Garnizony
  • Szkoły wojskowe
  • Służba przygotowawcza
  • Wojskowe Komendy Uzupełnień
  • Forum Wojskowe
  • Szukaj
  • Artykuły autorskie
  • Kalendarium 2009-2022
  • Kalendarium 2023
  • Nr-y Jednostek Wojskowych
  • Polecane książki i autorzy
  • Linki
  • O nas
  • Historyczne Jednostki WP
  • ZAREKLAMUJ SIĘ U NAS!

Użytkownicy Online

We have 376 guests and no members online

Polecamy

Braterstwo.eu
Chimera
Reklama
Tweets by @jwojskowe_pl
Joomla Templates by Joomla-Monster.com