"Dzik 12"
Kryptonim Dzik-12

15 marca br. rozpoczął się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Bemowo Piskie uroczystą zbiórką pododdziałów 1.Warszawskiej Brygady Pancernej biorących udział w szkoleniu poligonowym.
Po raz pierwszy od momentu wejścia w struktury organizacyjne 1.Brygady Pancernej, spotkali się podczas wspólnego poligonu, żołnierze stanowiący jedną brygadę a na co dzień stacjonujący w czterech, odległych nieraz o dwieście kilometrów garnizonach. Podczas trwającego dwa tygodnie poligonu najważniejszym elementem będzie ćwiczenie dowódczo – sztabowe pk. ,,Dzik 12’’. Tego rodzaju ćwiczenie będzie również dla 1.Brygady Pancernej pierwszym w strukturach 16.Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
Tekst: kpt Zbigniew Gierczak
Foto: mjr Tomasz Klóskowski
Ćwiczenia NSR
NSR na poligonie

Ponad osiemdziesięciu żołnierzy NSR 7.Brygady Obrony Wybrzeża szkoliło się przez ostatnie dwa tygodnie na poligonie w Drawsku Pomorskim. Szkolenie było bardzo intensywne i wymagało od wielu z nich przystosowania się do warunków poligonowych. Obozowisko zorganizowane na OC Głębokie dla wielu z nich było pierwszą okazja do zamieszkania pod namiotami. Plan zajęć obejmował w większości zajęcia przygotowawcze z broni strzeleckiej do strzelań szkolnych i bojowych. Zdecydowana większość po przejściu ćwiczeń przygotowawczych wykonała strzelania z wynikiem bardzo dobrym . Nadmienić trzeba, że żołnierze nie tylko weszli w skład swoich macierzystych pododdziałów, ale także obieli funkcje dowódców drużyn czy plutonu. Jest to zapewne dla dowódców i instruktorów nowe doświadczenie , zaś dla samych szkolonych ogromne wyzwanie, gdyż na kolejnych ćwiczeniach rotacyjnych już samodzielnie żołnierze NSR będą występować w roli instruktorów, dowódców poznając również podstawową zasadę szkolisz –dowodzisz-odpowiadasz. Wielu z żołnierzy NSR służących w 7.BOW w opinii przełożonych spełnia wymagania by zostać w przyszłości żołnierzami zawodowymi. O tym ,że ćwiczenia rotacyjne nie były tylko jednorazową przygodą i że brygada „stawia” również na NSR przekonali się na spotkaniu z dowódcą 7.BOW płk dypl. Sławomirem Kowalskim oraz dowódcą 1.Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego. Podczas spotkania żołnierzom została przedstawiona realna perspektywa podjęcia wyzwania służby zawodowej i podpisania kontraktu do służby w 1.Lęborskim Batalionie Zmechanizowanym.
Tekst i zdjęcia: kpt. Karolina Krzewina - Hyc
10.Batalion Zmechanizowany "Dragonów" w akcji
Dragoni w boju

Na świętoszowskich obiektach poligonowych trwa ćwiczenie taktyczne ze strzelaniem amunicją bojową żołnierzy batalionu zmechanizowanego 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc). Od 5 marca br. Dragoni uczestniczą w dzienno-nocnym, taktyczno-ogniowym sprawdzianie wyszkolenia.
Kolumny Bojowych Wozów Piechoty (BWP-1) w poniedziałek alarmowo opuściły garaże 10BKPanc po sygnale otrzymanym od Kierownictwa Ćwiczenia. Postawione rozkazy rozpoczęły jeden z najważniejszych tegorocznych sprawdzianów dla 3 kompanii zmechanizowanej dowodzonej przez kapitana Jacka Wróblewskiego. Załogi BWP-1 wraz z drużynami w „desancie” wykonały marsz ubezpieczony do wyznaczonego rejonu. - Od początku ćwiczenia założyliśmy sobie, żeby maksymalnie sprawdzić szkolony pododdział w wielu taktyczno - ogniowych sytuacjach, jakie mogą zdarzyć się na polu walki. Praktycznie nieustannie sprawdzamy ich reakcję na różnego rodzaju przygotowane epizody taktyczne. Ciągle żołnierze są w akcji, wykonują zadania jak podczas realnego konfliktu zbrojnego. Monitorowanie wszelkich działań ćwiczących pozwoli nam na późniejsze wyeliminowanie ewentualnych błędów i niedociągnięć. – powiedział podpułkownik Michał Rohde, dowódca 10 batalionu zmechanizowanego Dragonów 10BKPanc.
Większość żołnierzy ćwiczącej kompanii ma spore doświadczenie, również z misji w Afganistanie. Są odpowiednie nawyki a żołnierze młodsi służbą uczą się od bardziej doświadczonych kolegów. Nabyte umiejętności przydały się już od pierwszych godzin szkolenia, gdy zajęty rejon ześrodkowania został wykryty przez grupy dywersyjne przeciwnika. - Drobne uzbrojone grupy przeciwnika próbowały nas zaskoczyć nocnym atakiem na nasz rejon, ale wystawione ubezpieczenia były bardzo czujne i prawie schwytaliśmy atakujących. Następnego dnia oprócz kolejnych prób ataków grup rozpoznawczych byliśmy także niepokojeni przez lotnictwo oraz pododdział podlegał zabiegom usuwania likwidacji skażeń. Wiele taktycznych „niespodzianek” mieliśmy również w trakcie marszu do przeprawy. – wspomina pierwsze dni ćwiczenia kapitan Jacek Wróblewski, dowódca 3 kompanii zmechanizowanej.
Na przeprawie wsparli „zmecholi” świętoszowscy saperzy z kompanii saperów 10BKPanc. Postawili most umożliwiający sprawne i szybkie pokonanie rzeki przez cały ćwiczący pododdział. Bojowe Wozy Piechoty mogą przepływać tego typu przeszkody wodne jednak ze względu na zbyt szybki nurt oraz wezbranie rzeki podjęto decyzje o postawieniu mostów w ramach współdziałania z plutonem drogowo-mostowym 10BKPanc. Dragoni rozpoznali i zabezpieczyli przeprawę ruszając na kolejny obiekt poligonowy – pas taktyczny Joanna. Tam po odtworzeniu zdolności bojowej wykonają ważny taktyczno-ogniowy element ćwiczenia - natarcie ze strzelaniem amunicją bojową.
- Dragoni kontynuują szkolenie i doskonalenie swoich umiejętności jednocześnie przygotowując się do ćwiczenia taktycznego Czarnej Dywizji „BORSUK 12”. Żołnierze batalionu zmechanizowanego będą jednym z głównych elementów wspomnianego ćwiczenia, szkoląc się na poligonach Świętoszowa i Wędrzyna. Dziękuję Dragonom za dotychczasowe zaangażowanie i osiągane wyniki. Jednak najważniejszy egzamin czeka ich i brygadę w ostatnim tygodniu marca podczas ćwiczenia BORSUK 12”- podsumowuje generał Cezary Podlasiński, dowódca 10BKPanc.
Tekst i zdjęcia: kpt. Dariusz Kudlewski
Ćwiczenia rotacyjne w 7.BOW
Ćwiczenia rotacyjne w 7 BOW Słupsk

Na pierwsze w tym roku ćwiczenia rotacyjne stawili się do 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych.
W dniu pierwszego marca żołnierze zostali umundurowani , wyposażeni w niezbędny sprzęt oraz odbyli szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy. Przed żołnierzami szkolenie poligonowe „Zimowa szkoła ognia”.
Już drugiego marca udadzą się na OC Drawsko Pomorskie. Na poligonie od tygodnia szkolą się już pododdziały 7 BOW w skład , których wejdą teraz żołnierze NSR. Ponadto ponad 40 żołnierzy stanowi jednolity pododdział zmechanizowany , który wszedł w skład batalionu dowodzonego przez mjr Mirosława Gołębiowskiego.
Już drugiego marca udadzą się na OC Drawsko Pomorskie. Na poligonie od tygodnia szkolą się już pododdziały 7 BOW w skład , których wejdą teraz żołnierze NSR. Ponadto ponad 40 żołnierzy stanowi jednolity pododdział zmechanizowany , który wszedł w skład batalionu dowodzonego przez mjr Mirosława Gołębiowskiego.
Tekst: kpt. Karolina Krzewina- Hyc
Zdjęcia : mjr Tomasz Mielczarek
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w 7.BOW
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Kaplicy Garnizonowej 7 BOW w Słupsku

W dniu 01 marca 2012 roku po raz drugi obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy wyklętych”. Od 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia, tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
W związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” o godz. 12.00 w Kaplicy Garnizonowej 7 BOW w Słupsku odbyła się uroczysta msza święta. Koncelebrowali ją ksiądz prałat Jan Giriatowicz, ks. Lucjan Huszczonek proboszcz parafii Św. Maksymiliana Kolbe oraz ks. ppłk dr Eugeniusz Łabisz kapelan garnizonu Słupsk. W mszy udział wzięli prezydent miasta Słupska Pan Maciej Kobyliński, przedstawiciele klubów parlamentarnych, kombatanci uczniowie szkół podstawowych , gimnazjów oraz szkół średnich z miasta i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, a także mieszkańcy Słupska. Słupską Kaplicę Garnizonową wypełniły poczty sztandarowe i delegacje ze szkół oraz instytucji.
Po mszy w imieniu żołnierzy AK kpt. Jan Soduła wręczył ks. ppłk dr Eugeniuszowi Łabiszowi pamiątkowy puchar za krzewienie pamięci o czynach żołnierzy Armii Krajowej. Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wykład wygłosił prof. Stanisław Łach z Pomorskiej Akademii Pedagogicznej.
Następnie pod obrazem Matki Boskiej AK zostały złożone wiązanki kwiatów przepasane biało-czerwonymi wstęgami na pamiątkę wszystkich „Żołnierzy Wyklętych”
Tekst: kpt. Karolina Krzewina – Hyc
Zdjęcia: mjr Tomasz Mielczarek
Pożegnanie pracowników 7.BOW
Pożegnanie pracowników wojska w 7 BOW Słupsk

W dniu 29.02.2012 roku w sali tradycji 7 Brygady Obrony Wybrzeża w imieniu żołnierzy „Niebieskich Beretów” dowódca brygady płk dypl. Sławomir Kowalski pożegnał dwudziestu pięciu pracowników wojska.
„Trudno wyrazić w kilku słowach podziękowania za ogrom pracy i fachową pomoc jaką zawsze nieśli pracownicy wojska 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Dzięki Waszemu zaangażowaniu i poświęceniu zadania postawione przed 7 BOW zawsze były wykonywane na najwyższym poziomie”
Mimo faktu, iż było to pożegnanie był jednak pozytywny aspekt, wszyscy pracownicy znaleźli zatrudnienie. Dalszą pracę na potrzeby Sił Zbrojnych będą wykonywać w 6 Wojskowym Oddziale Gospodarczym w Ustce.
Jeszcze raz w imieniu żołnierzy „Niebieskich Beretów” dziękujemy za wiele lat wspólnej pracy na rzecz 7 BOW. Zostawiacie tu znajomych, przyjaciół, zawsze jesteście tu mile widziani. A na nowych stanowiskach pracy życzymy Wam wszelkiej pomyślności i zawodowego spełnienia.
Tekst: kpt. Karolina Krzewina – Hyc
Zdjęcia :mjr Tomasz Mielczarek