95-lecie harcerstwa na ziemiach nowodworskich
Nasz pluton piechoty zmotoryzowanej

W skład XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu wchodzi pluton piechoty zmotoryzowanej z 1 Brygady Pancernej z Wesołej.
XV zmiana PKW Afganistan jest ostatnią zmianą, która rozpoczęła realizację zadań w składzie Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa i uczestniczy w operacji NATO zgodnie z przyznanym mandatem oraz w uzgodnieniu z siłami sojuszniczymi i koalicyjnymi. Trzon kontyngentu w głównej mierze stanowią żołnierze z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, 1 Warszawskiej Brygady Pancernej oraz Gwardii Narodowej stanu Illinois. XV zmiana PKW w odróżnieniu od poprzedników ma typowo logistyczny charakter.
Głównym zadaniem zmiany jest bezpieczne wycofanie sił i środków z terytorium Afganistanu. Zadanie to obecnie jest realizowane poprzez przerzut sprzętu i wyposażenia wojskowego do kraju drogą powietrzną, morską i lądową. Jednym z kluczowych zadań kontyngentu jest też współdziałanie z siłami koalicji w zakresie obrony i ochrony stref bezpieczeństwa bazy Bagram.
To zadanie wykonuje pluton piechoty zmotoryzowanej. Na co dzień w kraju większość żołnierze plutonu zmotoryzowanego wchodzącego w skład XV zmiany służy w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej. Dowódcą plutonu jest podporucznik Bartłomiej Kaszyński. Polscy żołnierz swoje zadania wykonują razem z czeskimi i amerykańskimi kolegami. Wspólnie realizują również niezbędne cykliczne szkolenia. W takich sytuacjach oraz w bezpośrednim działaniu język czeski, przeplata się z polskimi i angielskim. Amerykańscy koledzy nie do końca rozumieją jak to się dzieje, że Czesi i Polacy mówią do siebie w swoich narodowych językach i doskonale się rozumieją. Współpraca układa się bardzo dobrze a żołnierze oprócz wspólnego wykonywania obowiązków razem spędzają czas wolny oraz wspólnie uczestniczą w uroczystościach i świętach narodowych. Podporucznik Kaszyński tak mówi o plutonie, którym dowodzi: „W skład mojego plutonu wchodzą żołnierze z 1 Brygady Pancernej ale też z innych jednostek. Stworzyliśmy jednolity organizm, jakim jest pluton bojowy – odpowiednio wyszkolony i dobrze zgrany ze sobą. Współpraca ze stroną amerykańską oraz czeską układa się nam bardzo dobrze, na wysokim poziomie. Wymieniamy się doświadczeniami i wnioskami z działania, często też razem spędzamy czas wolny, którego jednak zbyt wiele nie mamy”.
Żołnierze plutonu zmotoryzowanego podkreślają zaangażowanie i pomoc jaką otrzymują od innych żołnierzy kontyngentu w realizacji zadań oraz podczas przygotowania się do nich. Tutaj „nasi zmechole” szczególnie ciepłe słowa uznania i podziękowania kierują pod adresem obsady TOC, sekcji S-4 i S-6, NSE. Żołnierze ci zawsze dokładają wszelkich starań, aby pluton piechoty zmotoryzowanej mógł bez przeszkód i bezpiecznie wykonać stojące przed nim zadania.
Tekst: kpt. Leszek Radzik
Zdjęcia: archiwum XV zmiany PKW Afganistan
Święto Wojska Polskiego w Słupsku

14 sierpnia o godzinie 9.00 rozpoczęły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego w 7. Brygadzie Obrony Wybrzeża w Słupsku.
Uroczystości na placu poprzedziła msza święta w Kościele Garnizonowym odprawiona przez kapelana "Niebieskich Beretów" - ks. ppłk Wiesława Orłowskiego. W zbiórce na placu apelowym uczestniczyli żołnierze 7BOW, mieszkańcy miasta i powiatu słupskiego, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych, kombatanci i reprezentanci służb mundurowych. Za zasługi dla obronności kraju, wysokie wyniki szkoleniowe, wzorową służbę poza granicami kraju i w garnizonie wielu żołnierzy "Niebieskich Beretów" zostało przy okazji tak ważnego dla każdego żołnierze święta, awansowanych na wyższe stopnie wojskowe .W imieniu mieszkańców powiatu słupskiego białe i czerwone róże wręczyły żołnierzom dzieci z gminy Dębnica Kaszubska. W swoim przemówieniu dowódca 7BOW - pełniący obowiązki ppłk Sławomir Szachnowski złożył serdeczne podziękowania i życzenia "Drodzy Żołnierze! Kombatanci! Żołnierze rezerwy! Przyjmijcie proszę wyrazy uznania za służbę. Trud codziennych zmagań i wasze poświęcenie dla wspólnego dobra jest nieoceniony. Życzę Wam i waszym Rodzinom, aby mundur polskiego żołnierza zawsze łączył się z poczuciem dumy i satysfakcji." Kpt. Grzegorz Kruk oficer sekcji wychowawczej odczytał apel poległych, po którym w hołdzie poległym żołnierzom oddano salwę honorową. Uroczysta zbiórka zakończyła się defiladą pododdziałów brygady. W takt marszu "Niebieskie Berety" do defilady poprowadził dowódca uroczystości - mjr Radosław Wojciechowicz.
Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Żołnierza Polskiego w Słupsku. Dla najmłodszych uczestników odbył się również pokaz sprzętu i uzbrojenia 7 BOW. W tym szczególnym dniu awanse na wyższe stopnie wojskowe odebrali także żołnierze rezerwy.
Tekst: kpt. Karolina Krzewina – Hyc
Zdjęcia: st. chor. szt. Marcin Lasoń
Święto Wojska Polskiego

„Dzień 15 sierpnia na zawsze zapisał się w historii oręża polskiego, stając się symbolem dumy i chwały. Pamięć żołnierzy walczących w 1920 roku nadaje naszemu Świętu szczególną rangę i pozwala w zadumie czcić pamięć wielu pokoleń”powiedział w swoim przemówieniu Dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej pułkownik dr Stanisław Kaczyński.
W czwartek, 14 sierpnia 2014r. na stadionie wojskowym 25. Brygady Kawalerii Powietrznej przy ul. Piłsudskiego 72 w Tomaszowie Mazowieckim odbył się uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego. Oprócz żołnierzy z wszystkich jednostek bezpośrednio podległych 25.BKPow. z garnizonów Tomaszów Mazowiecki oraz Leźnica Wielka uczestniczyli w nim również przedstawiciele władz samorządowych, instytucji wojskowych jak również Policji oraz pracownicy wojska.
Uroczystość rozpoczęła się punktualnie o godz. 11.00 meldunkiem o gotowości pododdziałów złożonym Dowódcy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej pułkownikowi dr Stanisławowi Kaczyńskiemu przez dowódcę uroczystości podpułkownika Sławomira Rutowicza.
Po przywitaniu się ze sztandarami jednostek wojskowych 25.BKPow. oraz wciągnięciu na maszt flagi państwowej, płk Kaczyński zwrócił się do żołnierzy tymi słowami „Kawalerzyści, jesteście godnymi następcami tych, co niegdyś bili się o wolność Waszą i Naszą, codziennie wnosicie wkład w dzieło umacniania bezpieczeństwa ojczystego kraju oraz całej wspólnoty państw i narodów. Z bohaterskich poczynań naszych poprzedników potraficie czerpać siły i inspiracje do służby”.
Kolejnym elementem uroczystości było odczytanie Postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadaniu Gwiazd Afganistanu, którymi wyróżniono: majora Artura Chrzanowskiego, porucznika Roberta Wiernickiego, starszego sierżanta Zbigniewa Purtaka, starszego szeregowego Jacka Bijocha, starszego szeregowego Sebastiana Brana, starszego szeregowego Piotra Turleja, szeregowego Piotra Panka, szeregowego Mariusza Wójciaka.
Ponadto, odczytano Decyzję Ministra Obrony Narodowej o nadaniu Srebrnego Medalu Za Zasługi Dla Obronności Kraju kapitanowi Pawłowi Ławniczkowi. Oficer otrzymał również od Dowódcy 25.BKPow. Odznakę Pamiątkową 25.Brygady Kawalerii Powietrznej.
Zgodnie z Rozkazem Dowódcy Generalnego nadano Odznakę Honorową Wojsk Lądowych podpułkownikowi Marcinowi Budzyńskiemu, a za zasługi oraz znaczące osiągnięcia w szkoleniu oraz pracy wychowawczej Tytułem Honorowym Zasłużony Żołnierz RP z odznaką tytułu Honorowego III stopnia wyróżniony został chorąży Dariusz Smoliński.
Następnym etapem uroczystego apelu było wręczenie kawalerzystom przez płk Kaczyńskiego aktów mianowań na wyższe stopnie wojskowe.
Na stopnień starszego chorążego sztabowego awansowali: starszy chorąży Sławomir Kosylak, starszy chorąży Andrzej Klepacz, starszy chorąży Mirosław Latuszek, starszy chorąży Tomasz Świderski.
Na stopnień starszego chorążego zostali mianowani: chorąży Łukasz Matysiak, chorąży Dariusz Smoliński.
Na stopnień młodszego chorążego awansowali: starszy sierżant Sławomir Ryś, starszy sierżant Grzegorz Kawecki.
Na stopień starszego sierżanta zostali mianowani: sierżant Grzegorz Pawlaczyk, sierżant Zbigniew Purtak, sierżant Piotr Mostowski, sierżant Dariusz Bińkowski.
Na stopień plutonowego awansowali: starszy kapral Krzysztof Kiełbasa, starszy kapral Artur Skrobek.
Na stopień starszego kaprala zostali mianowani: kapral Arkadiusz Janowski, kapral Krzysztof Musiał, kapral Sławomir Pietrzyński, kapral Marcin Karolewski, kapral Waldemar Danis, kapral Daniel Wikiński.
Na stopień starszego szeregowego awansowali: szeregowy Tomasz Sankowski, szeregowy Tomasz Kuta, szeregowy Szymon Grałek, szeregowy Michał Bechciński, szeregowy Marcin Jasiak.
Ponadto, zgodnie z Decyzją Dyrektora Departamentu Kadr mianowano na wyższy stopień wojskowy również 104 żołnierzy rezerwy.
Na zakończenie uroczystości odczytano Apel Pamięci Oręża Polskiego i oddano salwę honorową, a jej zwieńczeniem była defilada wojskowa pododdziałów 25.BKPow.
W godz. od 10.00 do 13.30 każdy zainteresowany mógł zapoznać się ze sprzętem i uzbrojeniem będącym na wyposażeniu żołnierzy 25.BKPow. Kawalerzyści zaprezentowali m. in.: moździerze, granatnik MK-19, karabinki, pistolety, wyposażenie drużyny szturmowej, sprzęt patrolu saperskiego, wyposażenie płetwonurka, wybrane elementy szpitala polowego, wyposażenie pilota i skoczka spadochronowego. Saperzy z 25. batalionu dowodzenia udzielali informacji na temat profilaktyki przeciwdziałania niewłaściwemu obchodzeniu się z pozostałościami z okresu II wojny światowej, natomiast personel medyczny z Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej prowadził krótkie kursy udzielania pierwszej pomocy.
W dniu 15 sierpnia w Warszawie Krzyżem Kawaleryjskim Orderu Krzyża Wojskowego przez Prezydenta RP zostaną odznaczeni: podporucznik Rafał Zieliński oraz kapral Tomasz Ciach. Ponadto, tego samego dnia w kościele przy ul. Słowackiego w Tomaszowie Mazowieckim w obecności asysty honorowej w składzie kompanii honorowej 7. batalionu kawalerii powietrznej ze sztandarem odprawiona zostanie Msza Polowa w intencji żołnierzy i pracowników wojska.
***
Święto Wojska Polskiego to państwowe święto, które zostało ustanowione
na pamiątkę zwycięstwa Wojsk Polskich pod dowództwem Marszałka Józefa Piłsudskiego w bitwie warszawskiej w 1920r., stoczonej w ramach wojny polsko-bolszewickiej, decydującej o dalszych losach Polski i Europy. Święto zostało wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992r. (Dz. U. z 1992 r. Nr 60, poz. 303)
i obowiązuje od 13 sierpnia 1992r.
na pamiątkę zwycięstwa Wojsk Polskich pod dowództwem Marszałka Józefa Piłsudskiego w bitwie warszawskiej w 1920r., stoczonej w ramach wojny polsko-bolszewickiej, decydującej o dalszych losach Polski i Europy. Święto zostało wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992r. (Dz. U. z 1992 r. Nr 60, poz. 303)
i obowiązuje od 13 sierpnia 1992r.
Tekst: por. Tomasz Pierzak
Zdjęcia: por. Tomasz Pierzak
Załadunek Herkulesa C- 130

W sobotę na lotnisku w bazie Bagram żołnierze XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego załadowali na pokład polskiego Hekulesa C – 130 mienie i sprzęt, które powróci do kraju.
Lockheed C-130 Herkules jest to średni amerykański czterosilnikowy wojskowy samolot transportowy o napędzie turbośmigłowym. Produkowany jest on przez zakłady Lockheed. Samolot ten jest nieprzerwanie użytkowany od grudnia 1956 roku, kiedy to został wprowadzony do służby w amerykańskim wojsku. Do chwili obecnej wyprodukowano ponad 2260 samolotów tego typu. Herkulesy C -130 występują aż w 40 wersjach i są one na wyposażeniu sił zbrojnych w ponad 50 krajach świata. Najnowszą aktualnie budowaną wersją Herkulesa jest C-130J. Głównym przeznaczeniem Herkulesa jest transport towarów i osób oraz rannych i poszkodowanych na średnich odległościach. Samolot ten może lądować i startować na nieutwardzonych pasach startowych i przez te możliwości jest uznawany za uniwersalny samolot transportowy.
Samoloty typu C-130E Herkules od 2009 roku użytkuje też wojsko polskie. C -130 E jest to wersja tego samolotu o wydłużonym zasięgu. Ta wersja na wyposażaniu posiada zbiorniki podskrzydłowe o pojemności 5150 litrów i mocniejsze silniki Allison T-56-A-7A. Wzmocniono tutaj również strukturę płatowca i zastosowano nowszą awionikę, dzięki czemu wzrósł udźwig samolotu. 5 sztuk tej wersji samolotu jest używanych w Polskich Siłach Powietrznych. Pierwszy samolot tego typu wylądował na lotnisku w Powidzu 24 marca 2009 roku. Samoloty te mają służyć w polskich Siłach Powietrznych około 20 lat. Polskie Herkulesy wchodzą w skład utworzonego w 2007 roku 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego stacjonującego w Powidzu. Herculesy C-130 E są u nas wykorzystywane do transportu ludzi, sprzętu, ewakuacji medycznej, akcji ratowniczych, niesienia pomocy humanitarnej w kraju i za granicą oraz desantowania żołnierzy i ładunków.
W ostatnią sobotę żołnierze z Zespołu Zabezpieczenia i Przygotowania Transportu (ZZiPT) XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie na wojskowym lotnisku w Bagram ładowali wcześniej przygotowane jednostki ładunkowe, na pokład polskiego Herkulesa C-130 E. Tym razem logistycy – transportowcy, którzy na co dzień w Polsce służą w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej i w Centrum Kierowania Ruchem Wojsk na Teatrze w Oleśnicy przygotowali do załadunku 5 palet lotniczych z mieniem. Mienie to było używane przez polskich żołnierzy podczas misji afgańskiej a teraz po zakończeniu części bojowej misji ISAF zostało ono zakwalifikowane do powrotu do kraju. Przygotowaniem do wysłania oraz samym spakowaniem mienia zajęli się specjaliści – transportowcy z ZZiPT. Wcześniej, w terminie określonym odrębnymi przepisami, niezbędną dokumentację oraz formalności wymagane przepisami międzynarodowymi na transport mienia przygotowali żołnierze z ZZiPT. Zgodnie z obowiązującymi procedurami bezpieczeństwa przygotowane jednostki ładunkowe przed załadunkiem na pokład samolotu zostały sprawdzone przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. Całość operacji załadunku przebiegła szybko i sprawnie. W załadunku mienia na pokład polskiego Herkulesa uczestniczyli żołnierze amerykańscy wchodzący w skład obsługi lotniska, którzy do załadunku przygotowanego mienia wykorzystują platformy załadowcze - 60 K Loader. O rozłożeniu i umiejscowieniu ładunku w samolocie decydował członek załogi, specjalista do spraw załadunku zwany „loadmasterem”. Jest on odpowiedzialny za właściwie umiejscowienie i zabezpieczenie ładunku na czas lotu. Po załadowaniu samolot opuścił lotnisko Bagram w Islamskiej Republice Afganistanu i poleciał z mieniem wojskowym do Polski.
Tekst: kpt. Leszek Radzik
Zdjęcia: archiwum XV zmiany PKW Afganistan.
Nowy dowódca tomaszowskich kawalerzystów

-,,Jestem przekonany, że Pańskie doświadczenie, umiejętności oraz predyspozycje, pozwolą dalej kształtować pozytywny wizerunek Brygady oraz z powodzeniem skutecznie i bezpiecznie realizować postawione nawet najtrudniejsze zadania” – powiedział Dowódca Generalny RSZ gen. broni pilot Lech Majewski podczas uroczystości przekazania obowiązków nowemu dowódcy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.
We wtorek, 5 sierpnia br. zgodnie z ceremoniałem wojskowym odbyła się uroczystość objęcia obowiązków przez pułkownika doktora Stanisława Kaczyńskiego na stanowisku Dowódcy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.
Ceremonię objęcia obowiązków poprzedziło wejście bezpośrednio podległych pododdziałów 25.BKPow. i wojskowej asysty honorowej na stadion wojskowy przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Punktualnie o godz. 10.00 meldunek o gotowości pododdziałów Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pilotowi Lechowi Majewskiemu, któremu towarzyszyli płk dr Stanisław Kaczyński oraz pełniący obowiązki dowódcy 25.BKPow. płk Adam Grela złożył dowódca uroczystości ppłk Paweł Kwieciński.
Po przywitaniu się ze sztandarami jednostek wojskowych 25.BKPow. przez gen. broni Lecha Majewskiego oraz towarzyszących mu oficerów wciągnięto flagę państwową oraz odegrano Hymn Narodowy.
Jednym z głównych elementów uroczystości było odczytanie decyzji ministra obrony narodowej o zmianie na stanowisku dowódcy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego.
- „Jest to jednostka łącząca tradycje i zadania wojsk lądowych i lotniczych, będąca najlepszym przykładem połaczoności oraz synergii, które stanowią podstawę funkcjonowania nowoczesnych sił zbrojnych i jednocześnie wpisuje się w ideę funkcjonowania Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.” – kontynuował w swoim przemówieniu Dowódca Generalny RSZ gen. broni Lech Majewski.
Głównym elementem uroczystości była sama ceremonia przekazania obowiązków dowódcy brygady. Płk Grela przed frontem pododdziałów przejął sztandar i przekazał go płk Kaczyńskiemu, po czym gen. broni Majewski przyjął meldunek o zdaniu i objęciu obowiązków Dowódcy 25.BKPow.
- „Przed chwilą przyjąłem sztandar 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, symbol tradycji i osiągnięć całego stanu osobowego brygady rozpoczynając kolejny etap żołnierskiej służby i wpisując się tym samym w bogatą historię tej jednostki”– powiedział w swoim wystąpieniu płk dr Stanisław Kaczyński.
Ostatnim elementem uroczystości była defilada wojskowa, której akompaniowała Orkiestra Wojskowa z Radomia.
W uroczystości Dowódcy Generalnemu RSZ gen. broni pilotowi Lechowi Majewskiemu towarzyszył Szef Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych gen. bryg. Andrzej Reudowicz. W uroczystym apelu uczestniczyli również byli dowódcy 25.BKPow., przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych woj. Łódzkiego, miasta Łodzi, Tomaszowa Mazowieckiego, władze lokalne szczebla powiatu i gmin garnizonów Tomaszów Mazowiecki i Łęczyca, przedstawiciele instytucji wojskowych jak również, Policji, Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej, duchowieństwa i oświaty, młodzież szkolna szkół współpracujących z 25.BKPow., kadra oraz pracownicy wojska.
Uroczystość przekazania obowiązków dowódcy 25.BKPow. połączona była z prezentacją statyczną sprzętu i uzbrojenia będącego na wyposażeniu żołnierzy 25.BKPow. Kawalerzyści zaprezentują elementy uzbrojenia: broń osobistą, moździerze, działka przeciwlotnicze, ale także śmigłowce wraz z wyposażeniem uzbrojeniem.
Tekst: por. Tomasz Pierzak
Zdjęcia: szer. Agnieszka Grzelak