Jednostki-Wojskowe.pl

Święto „ Niebieskich Beretów”

 
Święto „ Niebieskich Beretów”- 20 rocznica powstania 7 pomorskiej Brygady Obrony Wybrzeża
 
20 lat minęło… Jubileusz był okazją do spotkania i wspomnień oraz prezentacji aktualnych dokonań 7 BOW. Msza święta , uroczysty apel , odsłonięcie tablicy i tłumy na festynie wśród „Niebieskich Beretów”.
 
Dzień Święta 7 Brygady, przypadający na 26 lipca, upamiętnia historyczne wydarzenie z wojny polsko - bolszewickiej 1920 roku. W tym dniu żołnierze 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, którego tradycje 7 BOW kultywuje, zdobyli wieś Szczurowice - silnie umocnioną pozycję Armii Konnej Budionnego. Pomimo dużych strat ułani 16 Pułku przez 3 dni utrzymywali zdobyte pozycje, zapewniając tym samym bezpieczny odwrót innych polskich oddziałów.
Uroczyste obchody święta brygady poprzedziła dzień wcześniej msza święta w intencji żołnierzy i pracowników wojska 7 BOW.  W słowie skierowanym do żołnierzy kapelan „Niebieskich Beretów” ks. ppłk Wiesław Orłowski powiedział: „Dzięki wysiłkowi wielu pokoleń żołnierzy i pracowników wojska 7. Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża może się dziś cieszyć tak pięknym jubileuszem. Dobrze, że w tym wszystkim nie zapominamy oddać chwałę Bogu Ojcu, który czuwa nad nami zarówno tu w garnizonie jaki i na poligonach.” Po mszy pełniący obowiązki dowódcy ppłk Sławomir Szachnowski wraz z delegacją złożył kwiaty pod pamiątkową tablicą poświęconą patronowi gen. Stanisławowi Grzmot- Skotnickiemu.  
W sobotę 26 lipca o godz. 10.00 rozpoczęła się uroczystość placu apelowy. Tegoroczne obchody święta miały charakter szczególny w związku z 20 rocznicą powstania brygady. Z tej też okazji swoją obecnością zaszczycili nas szczególni goście. Wśród licznie przybyłych gości  nie zabrakło byłych dowódców „Niebieskich Beretów” gen. bryg. Krzysztofa Makowskiego, gen. bryg. Andrzeja Gwadery oraz gen. bryg. Janusza Sobolewskiego i płk. dypl. Piotra Buciora. W obecności płk Artura Pikonia przybyłego w zastępstwie dowódcy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej ppłk Szachnowski dziękował wszystkim przyjaciołom oraz sympatykom brygady, za to że w tak ważnym dla nas dniu są z nami. Podczas tegorocznych obchodów święta brygady żołnierzom, którzy wzorowo pełnili służbę poza granicami kraju w ramach PKW Afganistan wręczone zostały Gwiazdy Afganistanu. Za nienaganną służbę oraz ponadprzeciętne zaangażowanie żołnierze zostali również odznaczeni odznaką pamiątkową 7 BOW.
Zastępca Prezydenta Miasta Słupska Pan Edward Zdzieborski przekazując na ręce dowódcy rycinę ze słupskim ratuszem i życzeniami powiedział : „dobrze że mamy Wojsko w Słupsku i jesteśmy dumni, że tak wzorowo reprezentujecie Wojsko Polskie i Słupsk”
Po defiladzie pododdziałów, która zakończyła oficjalną część obchodów na palcu apelowym uroczystość przeniosła się pod ścianę pamięci przed sztab brygady. Z inicjatywy koła „Niebieskie Berety” przy Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych w Słupsku odsłonięta została pamiątkowa tablica. Tablicę poświęconą żołnierzom 34. budziszyńskiego pułku desantowego i jednostkom 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej odsłonił gen. bryg. w stanie spoczynku Andrzej Gwadera , płk Mieczysław Chudziński oraz mjr. rez. Leon Kozłowski. Po odsłonięciu tablicy Dowódca oraz żołnierze 7BOW zaprosili wszystkich gości, słupszczan oraz turystów przebywających na naszej słupskiej ziemi na festyn wśród „Niebieskich Beretów”.
Żołnierze przygotowali prezentację sprzętu, uzbrojenia i broni strzeleckiej będącej na wyposażeniu brygady. Pasjonaci broni mogli nauczyć się strzelać z wykorzystaniem symulatorów broni strzeleckiej oraz karabinków ASG. Do współpracy przy realizacji festynu zaproszone zostały liczne instytucje oraz służby mundurowe miasta i regionu. I tak swoje wyposażenie, uzbrojenie i sprzęt prezentowała Straż Graniczna, Straż Pożarna, Policja, Szkoła Policji, Służba Celna i Służba Więzienna. Przez cały czas trwania festynu dostępne dla wszystkich chętnych było stoisko promocyjne Wojska Polskiego, w którym zainteresowani mogli uzyskać informacje na temat służby wojskowej.
Oprawę muzyczną festynu zapewniła wojskowa orkiestra Sił Powietrznych z Koszalina oraz soliści i zespoły z Klubu Wojskowego ze Słupska i Trzebiatowa. Tradycyjnie już swój występ przygotował także wojskowy zespół wokalny „WIARUSY”.
Upalne słońce nie przeszkadzało najmłodszym uczestnikom festynu, dla których były specjalne atrakcje: dmuchany plac zabaw oraz euro bungy , a także zjeżdżalnia statek piracki.
Batalion logistyczny zadbał również o kulinarną stronę festynu oferując tradycyjną wojskową grochówkę , a także grillowaną kiełbaskę. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie, współorganizatorom za pomoc przy realizacji festynu. Wszystkim, którzy do 7BOW z różnych stron kraju i świata nadesłali życzenia serdecznie dziękujemy za pamięć i ciepłe słowa.
 
Tekst: kpt. Karolina Krzewina – Hyc
Zdjęcia: st. chor. Marcin Lasoń
 
 

Urodziny Andersa

Szkolenie pancerniaków na czołgu Leopard 2A5

 
Od 16 czerwca 2014 roku 10 instruktorów Ośrodka Szkolenia Leopard (OSL) oraz 8 dowódców załóg z batalionów czołgów 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) uczestniczyło w szkoleniu, którego tematem był czołg Leopard 2A5.
 
W czasie 3-tygodniowego szkolenia, które odbyło się w Szkole Wojsk Pancernych w Munster (Niemcy), uczestnicy kursu zapoznawali się z budową i zasadami użytkowania nowych czołgów.
 
W pierwszym tygodniu polscy czołgiści poznawali różnice w budowie czołgów Leopard 2A4 i Leopard 2A5. Wykłady oraz zajęcia praktyczne prowadzili doświadczeni niemieccy instruktorzy.
 
Nowością był system nawigacji GPS, który jak się okazało później, w czasie zajęć praktycznych, jest bardzo przydatnym urządzeniem podczas jazdy czołgiem w nieznanym terenie.
 
Po szkoleniu w salach wykładowych oraz w parku sprzętu technicznego przyszedł czas na zajęcia na poligonie. Ćwiczono m.in. wykorzystanie nawigacji czołgu Leopard 2A5 i strzelanie z granatów dymnych. Przy okazji świętoszowscy pancerniacy mieli okazję przetestować nowy celownik PERI R17 A2, który szybko potwierdził swą przydatność dla dowódcy. Każdy szkolony w czasie zajęć występował kolejno w roli dowódcy, działonowego i ładowniczego. Kierowcami czołgów byli żołnierze niemieccy.
 
Ćwiczono także na symulatorach. Szkoleni doskonalili swoje umiejętności jako dowódcy i działonowi na symulatorze ASPT.
 
Tydzień na sprzęcie zakończył się przygotowaniem czołgów do nadchodzących strzelań. Instruktorzy OSL oraz dowódcy załóg z batalionów czołgów 10BKPanc samodzielnie dokonali justowania czołgów.
 
Ostatni dni szkolenia to strzelania dzienno-nocne z czołgów. W związku z tym, że czołgi Leopard 2A5 zostały przekazane przez szkołę 34BKPanc, strzelania odbywały się na czołgach Leopard 2A6. W czasie wykonywania zadań ogniowych załogi, za wyjątkiem kierowców, stanowili żołnierze polscy. Każdy uczestnik kursu strzelał zarówno jako działonowy, jak i jako dowódca. Zaliczenie każdego ze strzelań, było dla naszych żołnierzy zwieńczeniem trzytygodniowego szkolenia.
 
Obowiązkowym punktem podczas pobytu w Munster dla każdego pancerniaka jest zwiedzanie muzeum broni pancernej.
 
Podczas swojego pobytu w Niemczech, polscy żołnierze mieli okazję zapoznać się tam nie tylko z historią broni pancernej, ale również ze sprzętem, który do dziś znajduje się w arsenale wielu państw.
 
Tekst: mjr Krzysztof Kacperek
Zdjęcia: sierż. Wojciech Kusiakiewicz, SFw Andreas Hoffmann
 

Artyleria przeciwlotnicza ćwiczyła na poligonie

 
21. Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia zakończył szkolenie poligonowe w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych Ustka. Żołnierze pokazali swoją klasę.
 
    Szkolenie poligonowe trwało od 9 do 27 czerwca 2014 roku. W czasie szkolenia  pododdziały dywizjonu osiągnęły założone cele szkoleniowe. Do najważniejszych przedsięwzięć należało dwudniowe ćwiczenie taktyczno-specjalne 3. baterii przeciwlotniczej nt. „Bateria w działaniach taktycznych”. Celem ćwiczenia było sprawdzenie zdolności baterii do planowania i realizacji osłony przeciwlotniczej obiektu np. lotniska w dzień i w nocy w różnych sytuacjach. Ćwicząca bateria oprócz realizacji zadań związanych z osłoną obiektu musiała wykazać się umiejętnościami w zakresie działania w warunkach oddziaływania przeciwnika naziemnego w postaci grupy dywersyjno-rozpoznawczej oraz broni masowego rażenia. Dowódca dywizjonu ppłk dypl. Artur Adamiak ocenił działanie baterii na ogólną ocenę dobrą. Podczas szkolenia poligonowego zrealizowano także strzelania rakietowe oraz artyleryjskie, które wykazały bardzo wysoki poziom wyszkolenia ogniowego – uzyskana ocena to 5,0. Ponadto pododdziały dywizjonu wzięły udział w zawodach użyteczno-bojowych na szczeblu zgrupowania poligonowego. Wyniki udowodniły, że w konfrontacji z innymi brygadami i pułkami, przeciwlotnicy z 21. BSP nie mają sobie równych. Reprezentacja dywizjonu,  pod komendą  st. kpr. Jarosława Motyki, zajęła pierwsze miejsce w konkurencji obsług zestawów artyleryjskich. Indywidualnie w konkurencji operatorów przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych GROM wygrał st. szer. Adrian Pieklak . Natomiast drugie miejsce w konkurencji drużyn „gromowców” zajął – dowódca drużyny st. sierż. Marek Lorenowicz. W szkoleniu poligonowym uczestniczyło również 9 żołnierzy NSR, którzy odbyli rotacyjne ćwiczenia wojskowe.
„Uzyskane wyniki podczas szkolenia poligonowego odzwierciedlają prawidłowy proces szkolenia dywizjonu w garnizonie oraz zaangażowanie żołnierzy w realizację zadań służbowych”,dodaje dowódca dywizjonu – ppłk dypl. Artur Adamiak.
 
tekst i zdjęcia por. Agata Tomczyk
 

Wyróżnienia dla najlepszych w Liceum Kadetów RP w Lipinach

 
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego, 27 czerwca br.  odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.00 Mszą Świętą w kaplicy w Lipinach. We mszy św. wzięli udział uczniowie ZSPiMS, w tym Liceum Kadetów Rzeczypospolitej Polskiej, które wystawiło poczet sztandarowy, grono pedagogiczne, zaproszeni goście, rodzice i mieszkańcy Lipin.
O godz. 10.00, po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu,  kadeci zaprezentowali swoje umiejętności podczas pokazu musztry paradnej.
Tradycyjnie podczas uroczystości nie zabrakło ułanów na koniach ze Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala. 
Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku szkoły,  gdzie dyrektor Mirosław MIJAŁ przywitał wszystkich zebranych. Następnie zabrała głos  Pani  Dorota SOKOŁOWSKA , dyrektor Delegatury w Radomiu Mazowieckiego Kuratorium Oświaty. Podczas przygotowanej akademii szkolnej zostały wręczone nagrody dla wyróżniających się uczniów. 
 
W tym roku kadeci z Liceum Kadetów RP zostali znacząco wyróżnieni przez przedstawicieli jednostek oraz organizacji wojskowych. Nagrody kadetom wręczali:
·         Grzegorz Leśniewski - Prezes Stowarzyszenia Absolwentów Liceów Wojskowych „SALWA” dla najlepszego kadeta  Konrada  PRZYWAŁY;
·          mjr Robert  DYMANUS - Szef Sekcji Wychowawczej Pułku Ochrony w Warszawie dla najlepszego kadeta z wyszkolenia taktycznego Patryka LEWANDOWSKIGO;
·         mjr Artur ŁĘCKI - Szef Wydziału Rekrutacji WKU w Radomiu dla kadeta  Damiana WILKA za promocję szkoły i wojska;
·         ppłk Marcin Budzyński - Dowódca 25 batalionu dowodzenia w Tomaszowie Mazowieckim dla najlepszego kadeta Alicji ZIELIŃSKEJ.
 
Wśród obecnych zaproszonych był Szef Oddziału Wychowawczego Dowództwa Garnizonu Warszawa płk Mariusz BEDNARZ.
W trakcie zakończenia roku szkolnego Prezes Stowarzyszenia Absolwentów Liceów Wojskowych „SALWA” Pan Grzegorz Leśniewski oraz dyrektor  ZSPiMS w Lipinach pan Mirosław MIJAŁ podpisali porozumienie o współpracy. Popisanie odbyło się w obecności Komendanta Liceum Kadetów RP płk rez. Ryszarda Młodzianowskiego.
 
Tekst : mjr Artur Łęcki (WKU Radom)
 

Strzelania rakietowo bojowe i artyleryjskie przeciwlotników w Ustce

 
Ponad 700 żołnierzy, 4 Zielonogórskiego pułku przeciwlotniczego, przez ostatnie trzy tygodnie czerwca br. brało udział w ćwiczeniu taktyczno-specjalnym JENOT-14.
 
Przeciwlotnicy z Leszna i Czerwieńska ćwiczyli na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce pod dowództwem pułkownika Mirosława Szweda. W ćwiczeniu brali udział również żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza i Węrzyna oraz specjaliści z 100 batalionu dowodzenia z Wałcza i 11 batalionu dowodzenia z Żagania.
 
Ćwiczenie taktyczno-specjalne „Jenot-14” miało na celu praktyczne sprawdzenie wyszkolenia dowódców, sztabów i żołnierzy 1 i 4 dywizjonu przeciwlotniczego oraz batalionu logistycznego 4 pułku przeciwlotniczego w ramach, którego ćwiczące pododdziały wykonywały zadania bojowe, na tle umownej sytuacji taktycznej.
 
Uwieńczeniem okresu szkolenia w salach wykładowych, przykoszarowych placach ćwiczeń i wielotygodniowych zgrupowaniach poligonowych w Żaganiu, Nadarzycach i Ustce były w dniach 24-25 czerwca wykonane strzelania rakietowo bojowe z przeciwlotniczego zestawu KUB i artyleryjskie z zestawu rakietowego ZUR 23 - 2.
 
1 dywizjon przeciwlotniczy pod dowództwem podpułkownika Mariusza Janikowskiego realizował kierowanie ogniem w dzień i w nocy z realnie działającym lotnictwem z wykorzystaniem samolotu SU-22 imitującego lot celu powietrznego typu SRCP i z innymi imitatorami celu powietrznego, takimi jak „Szogun”, „Szerszeń” czy „Komar” atakującymi z różnych kierunków na różnym pułapie wysokości.
 
Dzięki takim ćwiczeniom obsługi przeciwlotniczego zestawu KUB mogły sprawdzić swoje zgranie i nabyte umiejętności w zakresie wykrywania i zwalczania celów powietrznych we wszystkich warunkach sytuacji powietrznej w czasie pokoju.
 
Czas szkoleń i strzelań odbytych na poligonie w Ustce był doskonałą okazją do sprawdzenia wyszkolenia i profesjonalizmu żołnierzy pułku oraz Narodowych Sił Rezerwowych odbywających swoje rotacyjne ćwiczenie wojskowe w strukturze 4 dywizjonu. „Ostatnie kilka dni to trudny i intensywny okres szkolenia. Ciągła dynamika, mało snu, nieustana zmiana stanowisk ogniowych, sprawdzenia norm szkoleniowych, przyniosło efekty - powiedział ppłk Przemysław Ziętalak, dowódca 4 dywizjonu przeciwlotniczego.
 
Tekst: kpt. Paweł Kierach
Zdjęcia: ppor. Mariusz Poniatowski, plut. Patryk Cieliński
 
  1. Szkolenie operacyjno-taktyczne 1bZT

Page 16 of 42

  • Start
  • Prev
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • Next
  • End

Menu witryny

  • Główna
  • Dowództwo Generalne RSZ
  • Dowództwo Operacyjne RSZ
  • Instytucje Centralne MON
  • Wojska Lądowe
  • Siły Powietrzne
  • Marynarka Wojenna
  • Wojska Specjalne
  • Wojska Obrony Terytorialnej
  • Inspektorat Wsparcia SZ
  • Żandarmeria Wojskowa
  • Barwy Sił Zbrojnych
  • Garnizony
  • Szkoły wojskowe
  • Służba przygotowawcza
  • Wojskowe Komendy Uzupełnień
  • Forum Wojskowe
  • Szukaj
  • Artykuły autorskie
  • Kalendarium 2009-2021
  • Kalendarium 2022
  • Nr-y Jednostek Wojskowych
  • Polecane książki i autorzy
  • POLECAMY !
  • Linki
  • O nas
  • Historyczne Jednostki WP
  • ZAREKLAMUJ SIĘ U NAS!

Użytkownicy Online

We have 287 guests and no members online

Polecamy

Reklama
COMEX S.A.
Braterstwo.eu
Tweets by @jwojskowe_pl
Joomla Templates by Joomla-Monster.com