„Biało-Czerwone Iskry” dołączyły do ORLIKA
 
 
Zespół Akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry” od 24 maja br. przebywa w Litewskiej Bazie Sił Powietrznych w Siauliai, gdzie 26 maja br. weźmie udział w pokazach lotniczych „Iron  Wings 2012” zorganizowanych z okacji XX lecia Litewskich Sił Powietrznych.
 
Zespół Akrobacyjny BCI pokonał trasę z Dęblina do Siauliai w około godzinę i na tutejszym lotnisku wylądował punktualnie o godz. 12 lokalnego czasu. Po wylądowaniu wszystkie sześć samolotów TS-11 ISKRA wkołowały na teren QRA, gdzie obecnie dyżur bojowy w misji Baltic Air Policing pełni Polski Kontyngent Wojskowy ORLIK 4. Na terenie QRA pilotów z Zespołu BCI witał Dowódca PKW ORLIK 4 ppłk Leszek Błach wraz ze swoim zastępcą mjr. pil. Krzysztofem Stobieckim. Wspólnie z Zespołem BCI na pokazy lotnicze w Siauliai przybył Dowódca 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego płk pil. dr inż. Waldemar Gołębiowski.
 
30 minut po wylądowaniu „Teesów” w Bazie Lotniczej w Siouliai zameldowała się polska CASA C-295 z podkrakowskich Balic, która przetransportowała z Dęblina personel techniczny Zespołu BCI oraz niezbędne wyposażenie do samolotów.
 
W trakcie krótkiego pobytu Zespołu „Biało-Czerwone ISKRY” na terenie QRA, piloci ISKIER zwiedzili miejsce pełnienia dyżuru przez PKW ORLIK 4 oraz poznali specyfikę służby w trakcie pełnienia misji Baltic Air Policing.
 
25 maja br. Zespół „Biało-Czrwone ISKRY” na godz. 14.50 ma zaplanowany trening, podczas którego przećwiczy wszystkie elementy pokazu oraz będzie mógł się zapoznać ze specyfiką lotniska w Siauliai.
 
Jeśli 26 maja br pogoda nie pokrzyżuje planów organizatorom, występ Zespołu BCI zaplanowany jest na godz. 13. 45 lokalnego czasu.
 
Powtarzając opinie wyrażane przez litewskich żołnierzy z Bazy Lotniczej w Siouliai Zespół BCI będzie niekwestionowaną gwiazdą Air Show „Iron Wings 2012”.
 
Tekst i zdjęcia: rzecznik prasowy PKW ORLIK 4 / kpt. Grzegorz Grabarczuk