Strzelanie ze "Spike"

Opanowanie to podstawa
 
 
Odległość - kilka tysięcy metrów. Przy wyrzutni: wielkie skupienie, odpowiedzialność i chwila emocji. Pluton przeciwpancerny 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich wykonał strzelnie z ppk SPIKE.
Nie każdy i nie codziennie ma szansę odbyć takie strzelanie. Ze względu na koszty, realizowane są one stosunkowo rzadko. Jednak żołnierze plutonu przeciwpancernego szwadronu wsparcia 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich (7 bSKW) mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności podczas strzelania i kierowania ogniem. Zajęcia były integralną częścią szkolenia 7 bSKW, którym dowodzi podpułkownik Rafał Miernik. Etapem finalnym było wykonanie strzelania bojowego z ppk SPIKE.
Pluton przeciwpancerny wspierając działania 1 szwadronu, zajął rejon u podstawy pasta taktycznego na Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie. W czasie obserwacji, żołnierze wykryli cel, który znajdował się w odległości kilku tysięcy metrów.
Strzelającym był dowódca drużyny – dowódca obsługi: starszy kapral Paweł Michalak. Nie przypadkowo to właśnie jemu przypadła ta odpowiedzialna rola. Jego droga służbowa w kompanii wsparcia przebiegała od obsługi moździerza M-98, poprzez szkołę podoficerską, dowódcę obsługi ppk SPIKE, aż po dowódcę drużyny ppk SPIKE w plutonie przeciwpancernym. Okazało się, że przygotowanie i doświadczenie było niezmiernie ważne w czasie wykonywania tego konkretnego zadania. „Byłem zaskoczony reakcją pocisku po wystrzale. Analiza materiałów z dotychczasowych strzelań, ćwiczenia na trenażerach, udział w kursach, a nawet instrukcja nie ujmuje takiego nietypowego zachowania pocisku. Jestem zadowolony z samego strzelania, przede wszystkim z faktu, że udało mi się zachować spokój przy niestandardowym zachowaniu pocisku” - powiedział st. kpr. Michalak.
Jak przystało na artylerzystów 7 bSKW – zadanie z charakterystyczną dla nich precyzją zostało wykonane na ocenę bardzo dobrą. Właściwe przygotowanie strzelającego dowódcy, doświadczenie i opanowanie sprawiło, że nie zaskoczyło go niespotykane zachowanie pocisku.
Realizowane szkolenie i wykonywane zadanie ogniowe w zimowej aurze jest potwierdzeniem wyszkolenia artylerzystów 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Urealnianie pola walki pozytywnie wpływa na motywację i zaangażowanie żołnierzy, a także pozwala zdobyć nowe doświadczenia i przedstawiać wnioski, w celu ulepszenia procedur w przyszłości.
 
Warto podkreślić, że we wrześniu 2012 roku, szwadron wsparcia wykonał podobne strzelanie. Jego żołnierze stanowią trzon kompanii wsparcia batalionu manewrowego, który do końca czerwca 2013 roku pełni dyżur bojowych w ramach Grupy Bojowej Unii Europejskiej. Batalion manewrowy to główna siła bojowa unijnej grupy.
 
kpt. Marcin Strzelecki, por. Martyna Fedro-Samojedny
www.17wbz.wp.mil.pl
 
 

Polecamy

Please publish modules in offcanvas position.