14 sierpnia o godzinie 9.00 rozpoczęły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego w 7. Brygadzie Obrony Wybrzeża w Słupsku.
 
Uroczystości na placu poprzedziła msza święta w Kościele Garnizonowym odprawiona przez kapelana "Niebieskich Beretów" - ks. ppłk Wiesława Orłowskiego. W zbiórce na placu apelowym uczestniczyli żołnierze 7BOW, mieszkańcy miasta i powiatu słupskiego, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych, kombatanci i reprezentanci służb mundurowych. Za zasługi dla obronności kraju, wysokie wyniki szkoleniowe, wzorową służbę poza granicami kraju i w garnizonie wielu żołnierzy "Niebieskich Beretów" zostało przy okazji tak ważnego dla każdego żołnierze święta, awansowanych na wyższe stopnie wojskowe .W imieniu mieszkańców powiatu słupskiego białe i czerwone róże wręczyły żołnierzom dzieci z gminy Dębnica Kaszubska. W swoim przemówieniu dowódca 7BOW - pełniący obowiązki ppłk Sławomir Szachnowski złożył serdeczne podziękowania i życzenia "Drodzy Żołnierze! Kombatanci! Żołnierze rezerwy! Przyjmijcie proszę wyrazy uznania za służbę. Trud codziennych zmagań i wasze poświęcenie dla wspólnego dobra jest nieoceniony. Życzę Wam i waszym Rodzinom, aby mundur polskiego żołnierza zawsze łączył się z poczuciem dumy i satysfakcji." Kpt. Grzegorz Kruk oficer sekcji wychowawczej odczytał apel poległych, po którym w hołdzie poległym żołnierzom oddano salwę honorową. Uroczysta zbiórka zakończyła się defiladą pododdziałów brygady. W takt marszu "Niebieskie Berety" do defilady poprowadził dowódca uroczystości - mjr Radosław Wojciechowicz.
Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Żołnierza Polskiego w Słupsku. Dla najmłodszych uczestników odbył się również pokaz sprzętu i uzbrojenia 7 BOW. W tym szczególnym dniu awanse na wyższe stopnie wojskowe odebrali także żołnierze rezerwy.
 
Tekst: kpt. Karolina Krzewina – Hyc
Zdjęcia: st. chor. szt. Marcin Lasoń