W listopadzie na poligonach w Żaganiu oraz w Świętoszowie odbędzie się wspólne szkolenie żołnierzy brytyjskich z żołnierzami 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) pod kryptonimem „Black Eagle-14”. Część brytyjskich żołnierzy jest już w Polsce.
 
W ramach trwającego prawie miesiąc szkolenia Brytyjczycy zrealizują przedsięwzięcia szkoleniowe z zakresu szkolenia ogniowego i taktycznego.  W czasie tego szkolenia odbędą się także wspólne przedsięwzięcia z żołnierzami polskimi: m.in. trening sztabowy oraz szkolenie taktyczne zgrywające z 10BKPanc. Szkolenie zakończy się wspólnym ćwiczeniem taktycznym z wojskami.
Żołnierze brytyjscy, którzy podczas szkolenia będą tworzyć Batalionowe Zgrupowanie Taktyczne, rozpoczęli proces przemieszczania swoich sił i środków do Polski w połowie października. Za pomocą transportu lotniczego i kolejowego oraz zorganizowanym systemem transportów kołowych, do końca października przemieści się na teren obozowiska OSPWL Żagań ok. 1100 żołnierzy i ponad 300 pojazdów (w tym ok. 100 gąsienicowych, m.in. czołgi Challenger 2 i bojowe wozy piechoty Warrior). Żołnierze brytyjscy będą przebywać na terenie Polski do połowy grudnia 2014 r.
Brytyjczycy są żołnierzami 3 Dywizji Pancernej Wielkiej Brytanii. Trzon ćwiczących stanowią żołnierze 12 Brygady Pancerno-Zmechanizowanej. Stronę polską  w szkoleniu reprezentować będzie ok. 1000 żołnierzy, w zdecydowanej większości z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Głównym ćwiczącym będą żołnierze 1 batalionu czołgów, szkolący się na czołgach Leopard 2A4. Ponad to w szkoleniu wezmą udział żołnierze m.in. z 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.
 
Tekst i zdjęcia: kpt. Justyna Balik