Uroczystymi zbiórkami w jednostkach wojskowych 21 Brygady Strzelców Podhalańskich rozpoczął się nowy rok szkoleniowy. Dowódca 21 BSP gen. bryg. Wojciech Kucharski osobiście w czasie uroczystych zbiórek rozpoczął rok szkoleniowy w Garnizonach Przemyśl, Jarosław Rzeszów, Nisko i  Kłodzko. Podhalańczycy zostali zapoznani z głównymi celami i zadaniami szkoleniowo wychowawczymi czekającymi ich w 2015 roku. W szczegóły wprowadził wszystkich Szef Szkolenia Brygady ppłk Tomasz Gdak.
Dla całej brygady będzie to dynamiczny okres. W ciągu roku żołnierze wezmą udział w wielu treningach i ćwiczeniach, zarówno dowódczo-sztabowych na mapach oraz z wojskami. Najważniejsze z nich to DRAGON-15,LAMPART-15, PANTERA-15 oraz SAN-15. Kilka razy w roku żołnierze z szarotkami na rękawach, obędą szkolenia poligonowe w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, który jest głównym poligonem dla brygady. Pierwsze zgrupowanie w „Dębie” rozpocznie się na przełomie stycznia 2015 roku i potrwa do końca marca. Następne odbędą się w maju, wrześniu, listopadzie oraz w grudniu. Ponadto 1 Batalion Czołgów w lutym rozpocznie szkolenie w Drawsku Pomorskim, a w marcu żołnierze z 22 Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka wyjadą na poligon do Żagania. 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia, jak co roku, weźmie udział w zgrupowaniu pododdziałów obrony przeciwlotniczej w Ustce. Rotacyjnie przez jednostki wykorzystywany będzie również Ośrodek Szkolenia Górskiego w Trzciańcu, gdzie w styczniu odbędzie się szkolenie dla strzelców wyborowych z jednostek brygady.
Głównym przedsięwzięciem szkoleniowym podhalańczyków w 2015 roku będzie planowane na listopad ćwiczenie z wojskami pod kryptonimem LAMPART-15. Weźmie w nim udział dowództwo brygady, 1 Batalion Strzelców Podhalańskich
z Rzeszowa oraz 16 Tczewski Batalion Saperów z Niska. Ponadto, Podhalańczycy wezmą udział w międzynarodowym ćwiczeniu MAPLE ARCH 15, gdzie oprócz strzelców z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, wezmą udział żołnierze z Ukrainy, Kanady i Litwy. Mówiąc o ważnych ćwiczeniach należy pamiętać o cyklicznym, dużym międzynarodowym ćwiczeniu DRAGON-15, w którym weźmie udział dowództwo 21 BSP wraz z wojskami z wybranych jednostek.
Plany podhalańczyków sięgają również na arenę światową w sportach zimowych. W tym roku w mniejszym zakresie, ale jednak. Żołnierze brygady, weźmie udział w mistrzostwach zimowych 10 Dywizji Pancernej w Niemczech. Zawody te cieszą się dużym uznaniem wśród jednostek górskich z Europy.
 
tekst Kpt. Konrad Radzik
wybrane zdjęcia ze szkolenia 21 BSP- kpt. Konrad Radzik