W ubiegłym tygodniu dywizjon artylerii samobieżnej (das) 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) zakończył szkolenie ogniowe z użyciem amunicji bojowej. Zajęcia odbyły się na Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych, kierunek Karliki.
 
W zajęciach wzięło udział 170 żołnierzy dywizjonu artylerii samobieżnej, a w tracie szkolenia wystrzelono 80 sztuk pocisków.
 
W trakcie szkolenia żołnierze pododdziału wykonali strzelania z armato-haubic 2S1 Goździk w warunkach dziennych i nocnych. Każda z trzech baterii ogniowych dywizjonu w ciągu dwóch, poligonowych dni intensywnie wykonywała swoje zadania ogniowe.
 
W ramach szkolenia, ze względu na brak możliwości pokonania przeszkody wodnej przez pojazdy bojowe, sprawdzono umiejętności wykonania przez załogi Goździków sprawnego i bezpiecznego przemieszczenia zestawami niskopodwoziowymi „Faun”. Mimo zimowej aury i obfitych opadów śniegu, artylerzyści zrealizowali wszystkie zaplanowane punkty szkoleniowe.
 
 - Zadania, które postawiłem swoim dowódcom baterii zostały wykonane na oceny dobre i bardzo dobre. Świadczy to o wysokim stopniu zgrania i przygotowania zarówno plutonów wysuniętych obserwatorów, jak i baterii ogniowych. Zwracaliśmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo podczas strzelań. Jestem zadowolony ze swoich żołnierzy, którzy po raz kolejny potwierdzili swój profesjonalizm. – przedsięwzięcie podsumował dowódca dywizjonu artylerii samobieżnej podpułkownik Robert Wiese.
 
Tekst: chor. Krzysztof Pałyga
Zdjęcia: archiwum das