Ponad 160 podchorążych z Polski wraz z grupą studentów z Europy odwiedziło wczoraj świętoszowską jednostkę w ramach podróży studyjnej.
 
Wizyta w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej (10BKPanc) w Świętoszowie była pierwszym miejscem, jakie odwiedzili w ramach swojej kilkudniowej podróży studyjnej podchorążowie I roku studiów I stopnia Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych(WSOWL) we Wrocławiu. Polskim podchorążym towarzyszyła także grupa studentów zagranicznych w ramach wymiany studenckiej programu Erasmus.
Celem wizyty podchorążych z WSOWL w 10BKPanc było zapoznanie ich ze sprzętem i bazą szkoleniową świętoszowskiej brygady. Przyszłych oficerów powitał dowódca świętoszowskich pancerniaków – pułkownik Maciej Jabłoński. Wyznaczony przez niego oficer – major Wiktor Kotlarz zapoznał podchorążych z tradycjami, strukturą i zasadniczymi zadaniami 10BKPanc.
W czasie swojego krótkiego pobytu w świętoszowskiej brygadzie młodzi studenci mieli wyjątkową okazję m.in. z bliska zapoznać się z czołgami Leopard- zarówno Leopardem 2A4 jak i Leopardem 2A5. Uczestniczyli także w pokazie możliwości szkoleniowych symulatorów: systemu szkolno – treningowego „ŚNIEŻNIK”, walki plutonu czołgów AGPT oraz symulatora strzelań załogi czołgu ASPT. Ten ostatni wraz z trenażerem wieży i przedziału kierowcy czołgu znajdują się na Ośrodku Szkolenia „Leopard”, który także znalazł się na mapie szlaku podchorążych w 10BKPanc.
Podchorążowie z WSOWL  już po raz kolejny odwiedzili świętoszowską brygadę w ramach podróży studyjnej. Nowa grupa studentów miała niecodzienną okazję zapoznać się z charakterem funkcjonowania i zapleczem szkoleniowym jednej z czołowych brygad w Wojsku Polskim.
 
Tekst i zdjęcia: kpt. Justyna Balik