W dniach od 4 do 19 lutego br. pododdziały 7.batalionu kawalerii powietrznej biorą udział w szkoleniu poligonowym, które odbywa się na poligonie w Wędrzynie, w czasie którego żołnierze doskonalą swoje umiejętności taktyczne oraz strzeleckie.
 
W ramach zajęć ze szkolenia strzeleckiego kawalerzyści doskonalą się w prowadzeniu ognia do celów ruchomych, nieruchomych oraz w czasie strzelań sytuacyjnych z różnych rodzajów broni znajdujących się na wyposażeniu szwadronu.
Zajęcia taktyczne prowadzone są w oparciu o ośrodek zurbanizowany oraz lądowisko na poligonie w Wędrzynie. Kawalerzyści wykonują m. in. szturm na obiekt jednocześnie z ziemi oraz zjeżdżając na linach ze śmigłowca na dach wskazanego budynku.
Zajęcia z użyciem śmigłowców W-3W Sokół z 7.dywizjonu lotniczego oraz Mi8/17 z 1.dywizjonu lotniczego poprzedzone były na miejscowym lądowisku szkoleniem przygotowującym do wykonania desantu różnymi sposobami: z przyziemienia oraz za pomocą grubej liny.
W szkoleniu biorą również żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych. Uczą się oni nie tylko podstaw taktyki, lecz również biorą czynny udział w szkoleniu z wykorzystaniem śmigłowców.
Zajęcia poprzedzone były zapoznaniem przez pilotów z rodzajami śmigłowców oraz warunkami bezpieczeństwa. Żołnierze uczyli się również wyznaczania odpowiedniego miejsca na lądowisko, jego ubezpieczenia, naprowadzenia śmigłowca, oraz zajęcia miejsca w statku powietrznym i rodzajów desantowania.
 
Tekst: kpt. Tomasz Pierzak
Zdjęcia: kpt. Tomasz Pierzak