19 maja br. żołnierze 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich jako pierwsi rozpoczęli przemieszczenie do OSPLW Drawsko Pomorskie, gdzie szkolić się będą w ramach ćwiczenia Anakonda-16.
 
Od godzin porannych realizowany był załadunek sprzętu i żołnierzy 7 batalionu strzelców Konnych Wielkopolskich (7bSKW) na transport operacyjny w oparciu o rampę kolejową w Trzemesznie. Jest to jeden ze sposobów wykorzystywany do przemieszczenia sił i środków do rejonu ćwiczeń. Nad prawidłowym przebiegiem załadunku czuwał komendant transportu, podporucznik Szymon Chlebowski, odpowiedzialny za bezpieczeństwo ochronę oraz terminową realizację przedsięwzięcia.
Załadunek, rozładunek i przemieszczenie drogą kolejową nie jest niczym nowym dla żołnierzy 7bSKW. Strzelcy Konni wielokrotnie przemieszczali się na ćwiczenia właśnie w ten sposób. Zdobyte doświadczenie pozwoliło na szybkie i sprawne wykonanie tego elementu ćwiczenia.
***
Pododdziały Wielkopolskiej Brygady w Anakonda-16 będą realizowały zadania na trzech kierunkach: OSPWL Drawsko Pomorskie, OSPWL Orzysz, OC Biała Góra. Ponadto Grupa Operacyjna uda się na stanowisko do Warszawy. Dodatkowo w trzech garnizonach 17. Wielkopolskiej Brygady funkcjonować będą elementy bazy mobilizacyjnej oraz system służb zabezpieczający funkcjonowanie podstawowych komórek, które pozostaną w garnizonach.
***
"ANAKONDA-16” to największe, cykliczne ćwiczenie Sił Zbrojnych RP o połączonym charakterze, prowadzone w układzie międzynarodowym wspólnie z sojusznikami i partnerami. W ćwiczeniu „ANAKONDA-16” uczestniczyć będzie około 27 tysięcy żołnierzy (w tym 12 tysięcy z Polski), 3 tysiące pojazdów, 60 samolotów i 12 okrętów z ponad 20 państw.
 
Tekst: por. Dorota Kusiak
Zdjęcia: ppor. Radosław Musin