W piątek 17 czerwca, w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej Świętoszowie odbyła się ceremonia zakończenia największego tegorocznego ćwiczenia Sił Zbrojnych RP z udziałem sojuszników pod kryptonimem Anakonda-16.
 
Podczas uroczystego zakończenia na wspólnym apelu stanęli żołnierze, reprezentujący wszystkie kraje, ćwiczący na poligonie w Żaganiu i Świętoszowie. Nie zabrakło, w tym gronie również żołnierzy dowództwa i sztabu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) oraz podległych jednostek wojskowych.
Przypomniano, że na Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu, do którego należy poligon żagańsko-świętoszowski i w miejscowościach pobliskich, w ćwiczeniu Anakonda-16 brało udział blisko 4000 żołnierzy, w tym około 1300 Hiszpanów, 600 Brytyjczyków, ponad 400 Amerykanów, 130 Chorwatów i Słoweńców, 20 Litwinów i 15 Turków oraz 1400 żołnierzy Czarnej Dywizji.
- Jednak poligon w Świętoszowie i Żaganiu to nie jedyne miejsce gdzie mogliśmy spotkać żołnierzy Czarnej Dywizji. Nasi koledzy i koleżanki kończą ćwiczenie Anakoda-16 od Orzysza przez Drawsko Pomorskie, Wędrzyn, ale byli również i w Bolesławcu, Głogowie, oraz wydzielone grupy w Warszawie, Krakowie i Szczecinie. W ćwiczeniu w sumie uczestniczyło blisko 3500 żołnierzy oraz ponad 800 jednostek różnego rodzaju pojazdów i sprzętu wojskowego z Czarnej Dywizji. -  opisywał gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca 11LDKPanc.
Podczas uroczystości dziękowano za ogromne zaangażowanie żołnierzy w wykonywanie zadań w czasie ćwiczenia. Podkreślano międzynarodowy charakter ćwiczenia, a nade wszystko uwypuklono wspólny cel, jakim było zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów. - Anakonda-16 potwierdziła zdolność i gotowości do prowadzenia wspólnego działania, zgodnie z wymaganiami współczesnego pola walki. – podsumował gen. Mika.
Dowódca Czarnej Dywizji, za wkład pracy i zaangażowania, w szczególny sposób wyróżnił szer. Dawida Ćwika, żołnierza 4 Zielonogórskiego pułku przeciwlotniczego, który otrzymał list gratulacyjny oraz pamiątkowy ryngraf.
Ponadto podczas ceremonii wręczono akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Na stopień podpułkownika nominację otrzymał major Dariusz Huryń, na stopień kapitana nominację otrzymali: por. Agnieszka Kozik, por. Patryk Stępniewski oraz por. Rafał Szymczak, zaś na stopień sierżanta nominacje otrzymali plut. Krystian Marczak i plut. Waldemar Wolski.
Dowódca Dywizji gen. Mika postawił ćwiczącym jeszcze jedno zadanie bezpiecznego powrotu do macierzystych jednostek: - Ćwiczenie się kończy, jednak nie możemy mówić o jego zakończeniu, zanim ostatni żołnierz i ostatni pojazd nie powrócą bezpiecznie do macierzystego pododdziału.
Uroczystość zakończyła wspólna defilada pododdziałów.
 
Tekst: mjr Arutr Pinkowski
Zdjęcia: chor. Rafał Mniedło