Już w pierwszy tygodniu, tuż po oficjalnych uroczystościach przywitania w Polsce, żołnierze amerykańscy Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT - Armored Brigade Combat Team), rozpoczęli intensywne szkolenie. 
 
6 stycznia br. w niemieckim porcie Bremerhaven wyładowano na ląd, pierwsze jednostki sprzętu przeznaczonego dla amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce. W ciągu dziesięciu dni żołnierze z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 4. Dywizji Piechoty przemieścili główną część sprzętu z Niemiec do Polski i rozpoczęli szkolenie na obiektach poligonowych w Żaganiu i Świętoszowie. 
W pierwszym etapie szkolenia Amerykanie wykonują czynności związane z przygotowaniem czołgów M1A2 Abrams oraz bojowych wozów piechoty Bradley. – Obecnie realizujemy strzelania kalibrujące i sprawdzające dla naszych pojazdów, celem sprawdzenia działania systemów kierowania ogniem. Strzelnice w Polsce nie różnią się wiele od naszych, jednakże tutaj jest trochę bardziej zimno. – mówił kapitan Mark Buhl, kierujący szkoleniem na strzelnicy czołgowej Karliki. 
Równocześnie do Polski przybywają zgodnie z realizowanym harmonogramem następne transporty kolejowe z pozostałym sprzętem przeznaczonym dla ABCT. 
- Prowadzimy rozładunek kolejnego transportu ze sprzętem dla naszych żołnierzy, jest to już głównie sprzęt inżynieryjny oraz logistyczny. – mówił kapitan armii USA Ken Kloeppel, dowodzący rozładunkiem na bocznicy kolejowej Karliki. 
Pod koniec stycznia pododdziały 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej zakończą okres szkolenia przygotowawczego i przejdą do fazy realizacji wspólnych zadań szkoleniowych z pododdziałami  z jednostek 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. 
 
Tekst i zdjęcia st.chor. Rafał Mniedło