Intensywny czerwiec XIV zmiany PKW Afganistan
Prawie miesiąc trwał zakończony w miniony piątek kolejny etap szkolenia żołnierzy Taktycznego Zespołu Bojowego (TZB) XIV zmiany PKW Afganistan. Żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej podczas tych przygotowań doskonalili swoje umiejętności, które będą wykorzystywać podczas pełnienia służby w Afganistanie.
Szkolenie poligonowe żołnierzy TZB XIV zmiany PKW Afganistan, trwające od 3 do 28 czerwca br., kosztowało ich wiele wysiłku i zaangażowania, szczególnie że aura pogodowa wyjątkowo nie sprzyjała świętoszowskim żołnierzom. Upalne dni, przeplatane rzęsistymi ulewami, nie ułatwiały doskonalenia taktycznego współdziałania i wykonywania szkoleń ogniowych.
Miniony miesiąc szkolenia poligonowego TZB XIV zmiany PKW był po raz kolejny miejscem doskonalenia poznanych już procedur, które towarzyszyć będą żołnierzom podczas wypełniania zadań w trakcie pełnienia misji w Afganistanie. Plutony zmotoryzowane ćwiczyły na świętoszowskich pasach taktycznych wiele elementów współdziałania, gdyż od stopnia ich zgrania i gotowości do wykonywania zadań będzie zależał poziom prowadzonych przez nich działań.
Świętoszowscy żołnierze plutonów zmotoryzowanych, oprócz współpracy z grupą inżynieryjną, na której barkach spoczywa wykrywanie i unieszkodliwianie improwizowanych ładunków wybuchowych, w czasie tego intensywnego miesiąca szkolenia doskonalili swoje techniki z zakresu uruchamiania procedury Medevac (podejmowanie rannego z pola walki).
Szczególny nacisk w czasie szkolenia kładziono na szybkość reagowania i wzajemną współpracę, która ma na celu uniknięcie niebezpieczeństw w czasie organizowania i prowadzenia działań patrolowych oraz konwojowania.
Czerwcowe szkolenie poligonowe TZB zakończyło kolejny etap szkolenia i przygotowania świętoszowskich żołnierzy do wypełniania ich przyszłych zadań w Islamskiej Republice Afganistanu. Po miesiącu intensywnych ćwiczeń i działań świętoszowscy żołnierze TZB XIV zmiany PKW Afganistan udali się na zasłużony urlop, by już w sierpniu powrócić do przygotowań do afgańskiej misji.
Tekst: kpt. Justyna Balik
Zdjęcia: kpt. Justyna Balik, chor. Rafał Mniedło
Pierwszy poligon
O świcie obudził ich alarm. Szybko pobrali broń i wyposażenie, wybiegli przed budynek koszarowy i po sprawdzeniu stanów udali się marszem ubezpieczonym na odległy o 10 kilometrów poligon „Raków”, który na najbliższy tydzień miał być ich domem.
Kandydaci na żołnierzy zawodowych z pierwszego roku studiów kierunku Zarządzanie z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu (WSOWL) od 22 do 29 czerwca brali udział w szkoleniu poligonowym.
- Jest to pierwszy poligon podchorążych i jednocześnie doskonała okazja do sprawdzenia ich działania i odporności w ekstremalnych warunkach – informuje dowódca 1. batalionu szkolnego ppłk Jacek Szlęk.
Dla dowódcy 1 plutonu por. Izabeli Polańskiej ważne było to, że na pierwszym roku studiów podchorążowie poznają trudy żołnierskiego rzemiosła, co jest ważne z punktu widzenia kształtowania ich sylwetek osobowych.
- Zajęcia poligonowe to nieustanny wysiłek, od świtu do nocy, często przy deszczowej pogodzie. Zagadnienia, które tu jednak przerobiliśmy, ciężko byłoby przeprowadzić w koszarach –twierdzi student pierwszego roku, st. kpr. pchor. Marcin Girulski.
Podchorążowie, w ramach zajęć poligonowych doskonalili umiejętności w zakresie szkolenia ogniowego, taktycznego i zabezpieczenia bojowego. W programie szkolenia znalazły się także zagadnienia związane z zasadami marszu ubezpieczonego, zajmowaniem pozycji oraz organizacją systemu łączności wewnętrznej. Pododdział musiał poradzić sobie w sytuacji po wykryciu rejonu skażonego oraz uszkodzonej przeprawy na drodze marszu.
- Zajęcia, w których uczestniczyliśmy, pozwoliły na jeszcze większe zgranie pododdziału, a ja poprzez przebywanie z moimi podwładnymi niemal 24 godziny na dobę, mogłem lepiej ich poznać -tłumaczy dowódca zgrupowania kpt. Jakub Rychciński, na co dzień dowódca kompanii szkolnej.
- Duży nacisk kładliśmy na samodzielność, dlatego też podchorążowie cały czas mieli broń przy sobie. Doświadczenie, które zdobędą nasi podwładni jest bezcenne – dodaje dowódca 2 plutonu por. Michał Bejnarowicz.
Szkolenie ogólnowojskowe jest jednym z najważniejszych elementów wyszkolenia współczesnego żołnierza, a opanowanie przez niego umiejętności niezbędnych w walce świadczy o jego profesjonalizmie. Zgrupowanie poligonowe, w którym wzięli udział podchorążowie wrocławskiej uczelni wojskowej, wzmocniło ich cechy psychofizyczne, a poprzez działanie w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych, przygotowało do realizacji często ekstremalnych zadań.
Tekst i zdjęcia: mjr Piotr Szczepański
Działania w cieniu
„Logistyka nie jest wszystkim, wszystko bez logistyki jest niczym!”
Kompania logistyczna Polskich Sił Zadaniowych XIII zmiany to niespełna 60 ludzi. Tydzień w ich przypadku trzeba opisać liczbami. Liczony w dniach, zawsze jest za krótki.
280000 - litrów paliw przetankowuje (takie wojskowe słowo), napełniając zbiorniki kilkuset agregatów prądotwórczych i nagrzewnic, oraz pojazdów, które muszą być stale gotowe do wykonywania zadań. Jeżeli pododdziały, wykonując zadania poza bazą, muszą tam pozostać na dłuższy czas logistycy wyruszają z niezbędnym zaopatrzeniem w teren.
40000 – tyle litrów wody pitnej średnio rozdysponowują logistycy na terenie bazy. Ta niezauważalna praca pozwala wszystkim utrzymywać dobrą formę poprzez właściwe nawodnienie organizmu.
2000 – roboczogodzin, w hali, warsztatach i pod afgańskim niebem. Dobrze, że jest woda(!) Nie wlicza się do tej kwoty godzin służb na posterunkach ochronnych bazy.
300 – kilometrów przejeżdżają pojazdy kompanijne.
120 – „usług technicznych” w zakresie usprawniania sprzętu wykorzystywanego przez żołnierzy oraz, co najważniejsze, obsług technicznych sprzętu wojskowego. Należy nadmienić, że pododdział logistyczny działa na zasadzie zapobiegania usterkom, technicznej profilaktyki. „Leczenie” sprzętu zawsze obniża gotowość do wykonywania zadań przez żołnierzy Zespołów Bojowych. Trudno też wyobrazić sobie sytuację, w której nie zadziała łączność, „zatnie” się karabin czy też „zerwie pasek” w czasie wykonywania zadań. Jeżeli tak się stanie to mówimy o odosobnionym incydencie, a do akcji ruszają pojazdy ewakuacji technicznej by dostarczyć „pacjenta” do warsztatów kompanii logistycznej.
5 – transportów w składzie konwojów. Materiały, żywność, pomoc humanitarna docierają ciężarówkami kompanii logistycznej do odbiorców.
60 – kilometrów pokonuje dowódca kompanii ścieżkami biegowymi dla podtrzymania kondycji fizycznej w tak zwanym międzyczasie. Jak mówi kpt. Jacek Romański „… cieszę się, że wielu moich żołnierzy znajduje czas na treningi biegowe i siłowe. Po powrocie staniemy, jak co roku do egzaminu. Jestem spokojny już dziś o jego wyniki.”
Tekst: mjr Dariusz Osowski (Rzecznik Prasowy PKW Afganistan)
Foto: kpt. Jacek Romański, st. szer. Michał Florczyk
KOMUNIKAT PRASOWY
12 SZCZECIŃSKIEJ DYWIZJI ZMECHANIZOWANEJ
w sprawie obchodów święta 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Bolesława Krzywoustego
27 czerwca na szczecińskich Wałach Chrobrego obędą się uroczystości z udziałem Ministra Obrony Narodowej, związane z obchodami święta 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej połączone z powitaniem XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI 27.06.2013r.
godz. 09.00 Msza Św.
- nabożeństwo w intencji żołnierzy 12 dywizji oraz XII zmiany kontyngentu
godz. 10.00 Rozpoczęcie uroczystości
- przybycie Ministra Obrony Narodowej
- złożenie meldunku przez Dowódcę 12 SDZ.
godz. 10.15 Wręczenie wyróżnień
- wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych przez Ministra ON, Dowódcę 12SDZ.
godz. 10.30 Przekazanie dowodzenia kontyngentem
- podpisanie protokołu przekazania podległości kontyngentu przez Dowódcę Wojsk Lądowych i Dowódcę Operacyjnego SZ
- przemówienia okolicznościowe
godz. 11.00 Defilada pododdziałów i sprzętu
- koncert orkiestry wojskowej w trakcie przegrupowania pododdziałów
godz. 11.15 Briefing prasowy Ministra Obrony Narodowej
- w rejonie uroczystości, po zejściu ministra z trybuny honorowej
godz. 11.30 Prezentacje Artystyczne Klubów Żołnierskich 12SDZ
ŚWIĘTO
Dorocznie święto 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej obchodzone jest ku uczczeniu wydarzeń z 28 czerwca 1919 roku. Wtedy to żołnierze 6 Dywizji Strzelców Polskich „Błękitnej” Armii gen. Józefa Hallera, której tradycje dziedziczy właśnie szczecińska „Dwunastka”, przeszli swój chrzest bojowy podczas wojny polsko - ukraińskiej.
12 SZCZECIŃSKA DYWIZJA ZMECHANIZOWANA
Najnowsza historia 12SDZ związana jest ściśle z obecnością na Pomorzu Zachodnim. Nie bez przyczyny w nazwie 12 Dywizji Zmechanizowanej znajduje się określenie „Szczecińska”. To właśnie w Szczecinie, podczas Dni Morza w roku 1947, żołnierze „Dwunastki” złożyli przysięgę i otrzymali swój pierwszy sztandar. Przez kolejne lata wojsko na trwałe wkomponowało się w krajobraz miasta i regionu.Pierwsza dekada nowego wieku to w życiu dywizji okres intensywnego szkolenia i trudnej służby w składzie Polskich Kontyngentów Wojskowych w Iraku i Afganistanie. To żołnierze szczecińskiej dywizji pełnili służbę w trzech zmianach I, VI i ostatniej X, Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Nie zabrakło ich także podczas misji w Afganistanie, gdzie byli odpowiedzialni za sformowanie III, IV i XII zmiany. Nie mniejszą rolę odgrywa obecność na misjach w Kosowie oraz Bośni i Hercegowinie.
XII ZMIANA POLSKIEGO KONTYNGENTU WOJSKOWEGO W AFGANISTANIE
7 miesięcy XII zmiany kontyngentu to ciężar utrzymania bezpieczeństwa w prowincji. Żołnierze w tym czasie uczestniczyli w 30 operacjach wojskowych i wykonali ponad 2 tysiące patroli. Efektem ich działalności, wspieranej przez saperów z Grupy Inżynieryjnej było wykrycie i zlikwidowanie: 47 gotowych do użycia improwizowanych ładunków wybuchowych , których eksplozje mogły być przyczyną śmierci wielu osób cywilnych, w tym kobiet i dzieci. Nasi żołnierze zlikwidowali 16 magazynów broni i amunicji, w tym ponad 21 ton śmiercionośnych materiałów wybuchowych domowej produkcji, 23 sztuki broni oraz ponad dwa i pół tysiąca sztuk amunicji. Od samego początku działalności polskich żołnierzy w Afganistanie, grupy doradców zajmowały się szkoleniem, a następnie doradzaniem Afgańskim Siłom Bezpieczeństwa. Oprócz aktywności wojskowej, ogromne znaczenie miało udzielanie pomocy dla najbiedniejszych mieszkańców prowincji, jak również realizacja projektów związanych z rozbudową infrastruktury i szkolenie urzędników państwowych. Specjaliści współpracy cywilno-wojskowej, jako wsparcie działalności w terenie zrealizowali 48 akcji pomocy humanitarnej.
INFORMACJE DLA MEDIÓW
Informacji w zakresie udziału mediów w uroczystości udziela oficer sekcji prasowej 12SDZ tel. (91) 8895430, kom. 602484135
Z poważaniem Oficer sekcji prasowej 12SDZ por. Maciej Zapolski