Patrol Nr 6
Niebezpieczna służba patrolu rozminowania.
Rozpoczyna się okres ciężkiej i wytężonej pracy dla patrolu rozminowania z 1. lęborskiego batalionu zmechanizowanego 7. Brygady Obrony Wybrzeża. Topniejące śniegi i schodząca z nimi woda odkrywa ukryte w ziemi niewybuchy, amunicję różnego kalibru oraz bomby i granaty z czasów wojny. Zdarzają się również znaleziska na placach budowy oraz w miejscach, w których nikt by się nie spodziewał znaleźć na przykład granat F-1.
Do takiego zdarzenia doszło w centrum miasta w Słupsku. Na terenie starego, wyłączonego z użytkowania browaru dzieci znalazły granat. Powiadomiły o tym swoich rodziców oraz policję. Patrol policji, który przybył na miejsce potwierdził zgłoszenie, po czym wezwano saperów. Ze względu na godzinę zgłoszenia i procedury, na podstawie których działa patrol rozminowania, znaleziony granat został podjęty następnego dnia w godzinach rannych, a do tego czasu miejsce zabezpieczała policja.
Patrol rozminowania nr 6 z 1.bz 7. BOW to specjalistyczny pododdział wojsk inżynieryjnych przeznaczony do rozpoznania, usuwania i niszczenia przedmiotów wybuchowych pochodzenia wojskowego. Patrol działa w województwie pomorskim na obszarze ośmiu powiatów. Usunięcie przedmiotu niebezpiecznego pochodzenia wojskowego przez patrol rozminowania powinno nastąpić w ciągu 3 dni od zgłoszenia. W przypadku zgłoszeń pilnych usunięcie przedmiotu niebezpiecznego powinno nastąpić w ciągu 24 godzin od chwili przyjęcia zgłoszenia. Za zgłoszenie pilne uważa się sytuację, w której przedmiot wybuchowy lub inny przedmiot niebezpieczny pochodzenia wojskowego stwarza szczególne zagrożenie dla ludzi. Kiedy znaleziony niebezpieczny przedmiot leży na ulicy, w miejscu publicznym , ogólnie dostępnym lub gdy zagraża on ludziom, powoduje przerwanie: pracy, nauki, komunikacji, dostaw energii czy zaopatrzenia, zgłoszenie wówczas zawsze traktowane jest jako pilne.
Algorytm postępowania patrolu rozminowania doskonale znany jest dowódcy patrolu st. chor. Markowi Ozimek:„ Zgłoszenie do patrolu znalezionego ładunku rozpoczyna proces, który można podzielić na cztery etapy. W pierwszym etapie, po przyjęciu zgłoszenia następuje jego analiza i kwalifikowanie do zgłoszeń zwykłych lub pilnych. Następnie dowódca określa kierunek działania, stawia zadanie z jednoczesnym określeniem sił i środków oraz organizuje zabezpieczenia działań patrolu rozminowania. Po czym następuje drugi etap działania. Patrol przemieszcza się do rejonu zgłoszenia, nawiązuje kontakt z urzędem lub osobami zgłaszającymi znaleziony przedmiot wybuchowy lub niebezpieczny w celu dokładnej jego lokalizacji. Jeśli jest konieczna, następuje ewakuacja osób, mienia z zagrożonego terenu lub obiektu po czym teren zostaje zabezpieczony przed dostępem osób postronnych. Po wykonaniu tych czynności saperzy przeprowadzają rozpoznanie przedmiotu. Kiedy żołnierze z patrolu rozminowania wiedzą już z jakim materiałem czy przedmiotem mają do czynienia, następuje usuwanie przedmiotu wybuchowego lub niebezpiecznego, w języku sapera następuje: podjęcie, transport i neutralizacja. Po udanej akcji patrol powraca do jednostki i zobowiązany jest sporządzić meldunek z przeprowadzonego zdarzenia.”
W 2012 roku patrol rozminowania z Lęborka interweniował 173 razy. Podjął 5 min ppiech i ppanc,1 bombę lotniczą ponad 500 pocisków artyleryjskich i moździerzowych oraz ponad 3000 sztuk innej amunicji. W swej działalność patrol saperski skupia się także na działalności profilaktycznej i szkoleniowej. Prócz zajęć instruktorsko - metodycznych, które saperzy prowadzą dla pododdziałów brygady, wychodzą z wiedzą poza mury koszar. W minionym roku przeprowadzili 14 spotkań w szkołach podstawowych, gimnazjach oraz szkołach średnich. Działalność edukacyjno – szkoleniowa skupia się głównie na tematach związanych z zagrożeniem stwarzanym przez wybuchowe pozostałości wojenne.
Tekst: kpt. Karolina Krzewina – Hyc
Zdjęcia : Archiwum 7BOW