POMAGAMY

„Aptekarska” precyzja
W czasie trwającego poligonu żołnierzy 34. Brygady Kawalerii Pancernej, na rampie kolejowej przeprowadzono szkolenie z załadunku i wyładunku ciężkiego sprzętu na platformy kolejowe.
Transport sprzętu wojskowego drogą lądową gwarantuje szybkie przemieszczenie jednostek sprzętowych na duże odległości i jest elementem wyszkolenia współczesnego wojska. W warunkach bojowych na jego sprawne i bezpieczne przeprowadzenie wpływa wiele czynników. Żołnierze muszą zadbać o najdrobniejsze szczegóły, które w efekcie będą gwarantem wykonania tego niełatwego zadania. To nie tylko precyzyjne wprowadzanie sprzętu na wagony, ale także organizacja obrony i ochrony rejonu załadunku.
Major Dariusz Elak, szef sekcji S-4 brygady rozpoczynając szkolenie szczegółowo omówił zasady bezpieczeństwa obowiązujące w czasie załadunku i rozładunku oraz sprawy związane z zabezpieczeniem bojowym i logistycznym transportu. Następnie przyszedł czas na część praktyczną. Leopardy wjeżdżały na specjalnie wzmocnione i przygotowane przez Polskie Koleje Państwowe platformy kolejowe typu FLMMPS, o nośności 60 ton każda. Kierowcy-mechanicy wręcz z „aptekarską” precyzją wjeżdżali na wagony i po zajęciu określonego miejsca, każdy czołg mocowany był czterema metalowymi klinami i łańcuchami, a lufa dodatkowo zabezpieczana pasami.
W przedsięwzięciu uczestniczył również przedstawiciel delegatury Wojskowej Komendy Transportu w Żaganiu, podporucznik Dawid Andrzejczuk, który oceniał sprawność załadunku, zgodnie z obowiązującymi przepisami PKP.
- Celem dzisiejszego szkolenia było nie tylko pokazanie sposobu załadunku sprzętu wojskowego na platformy kolejowe, ale także, co często jest pomijane na szkoleniach, zabezpieczenia bojowego i logistycznego pododdziału uczestniczącego w transporcie. – powiedział na zakończenie zajęć mjr Elak.
Szkolenie przeciwlotników
Ponad 400 żołnierzy oraz 135 jednostek sprzętowych 4. Zielonogórskiego pułku przeciwlotniczego uczestniczy w szkoleniu poligonowym w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań – Świętoszów.
Główny wysiłek szkoleniowy skupiono na ćwiczeniu dowódczo -sztabowym pk. RATEL-16, które rozpoczęło się w godzinach porannych w 7 marca. Istotą prowadzonego ćwiczenia jest sprawdzenie współdziałania rozwiniętych w polu stanowisk dowodzenia, a także reakcja na incydenty, rozwiązywanie problemów taktycznych oraz dowodzenie.
Dowódca pułku i zarazem kierownik ćwiczenia, pułkownik Mirosław Szwed podkreśla, iż – Najlepszą formą doskonalenia bezpośrednich podwładnych jest kontrola sposobu ich dowodzenia w realnym działaniu i kierowaniu wojskami. Prowadzone ćwiczenie jest jednocześnie dla przeciwlotników istotnym etapem przygotowań do udziału w szkoleniowych przedsięwzięciach przełożonego.
Tekst i zdjęcia: por. Dariusz Kwaśniewski
Szkolenie poligonowe kawalerzystów

W dniach od 4 do 19 lutego br. pododdziały 7.batalionu kawalerii powietrznej biorą udział w szkoleniu poligonowym, które odbywa się na poligonie w Wędrzynie, w czasie którego żołnierze doskonalą swoje umiejętności taktyczne oraz strzeleckie.
W ramach zajęć ze szkolenia strzeleckiego kawalerzyści doskonalą się w prowadzeniu ognia do celów ruchomych, nieruchomych oraz w czasie strzelań sytuacyjnych z różnych rodzajów broni znajdujących się na wyposażeniu szwadronu.
Zajęcia taktyczne prowadzone są w oparciu o ośrodek zurbanizowany oraz lądowisko na poligonie w Wędrzynie. Kawalerzyści wykonują m. in. szturm na obiekt jednocześnie z ziemi oraz zjeżdżając na linach ze śmigłowca na dach wskazanego budynku.
Zajęcia z użyciem śmigłowców W-3W Sokół z 7.dywizjonu lotniczego oraz Mi8/17 z 1.dywizjonu lotniczego poprzedzone były na miejscowym lądowisku szkoleniem przygotowującym do wykonania desantu różnymi sposobami: z przyziemienia oraz za pomocą grubej liny.
W szkoleniu biorą również żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych. Uczą się oni nie tylko podstaw taktyki, lecz również biorą czynny udział w szkoleniu z wykorzystaniem śmigłowców.
Zajęcia poprzedzone były zapoznaniem przez pilotów z rodzajami śmigłowców oraz warunkami bezpieczeństwa. Żołnierze uczyli się również wyznaczania odpowiedniego miejsca na lądowisko, jego ubezpieczenia, naprowadzenia śmigłowca, oraz zajęcia miejsca w statku powietrznym i rodzajów desantowania.
Tekst: kpt. Tomasz Pierzak
Zdjęcia: kpt. Tomasz PierzakUBEZPIECZENIE GRUPOWE NA ŻYCIE DLA SŁUŻB MUNDUROWYCH
Każdy, kto pełni służbę w Wojsku Polskim wie jak ważne jest dobre i rzetelne Ubezpieczenie na Życie dla Funkcjonariuszy i Pracowników Wojska Polskiego.
Dlatego wychodząc temu naprzeciw Forum Grup Zawodowych od stycznia 2016 wspólnie z Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie „WARTA” S.A. oraz z Towarzystwem Generali Życie T.U. S.A. wprowadziło najlepszą OFERTĘ GRUPOWEGO UBEZPIECZENIA NA ŻYCIE DLA SŁUŻB MUNDUROWCH, PRACOWNIKÓW CYWILNYCH ORAZ ICH WSPÓŁMAŁŻONKÓW/PARTNERÓW I PEŁNOLETNICH DZIECI.
Przygotowana oferta cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Funkcjonariuszy oraz Pracowników Służb Mundurowych. Osoby przystępujące do ubezpieczenia od 01.01.2016 do 01.03.2016 mają całkowicie zniesione karencje. Ubezpieczeni mogą wybrać jeden z sześciu wariantów dostępnych u dwóch ubezpieczycieli:
Oferta Generali jest ewidentnie skierowana do osób młodszych, ponieważ w swoim zakresie zawiera świadczenia z tytułu urodzenia dziecka natomiast w ofercie Warty możemy znaleźć świadczenia z tytułu pobytu w szpitalu w związku z leczeniem nerwic spowodowanych wykonywanym zawodem.
Ponadto Warta daje możliwość przystąpienia do ubezpieczenia Emerytom na takich samych warunkach jak funkcjonariuszom służby czynnej, co jest wyjątkiem na rynku! (Emeryt może przystąpić do ubezpieczenia przed ukończeniem 55 roku życia i pozostać w nim do ukończenia 70 roku życia a następnie przejść na indywidualną kontynuację).
Forum Grup Zawodowych po zmianie ustawy z 24 stycznia 2014 r. o zrównaniu zasiłków chorobowych z systemem powszechnym dla służb mundurowych jako pierwsza i jedyna organizacja stworzyła Ubezpieczenie L 4 , które funkcjonuje kolejny rok i cieszy się nieustającym zainteresowaniem wśród wszystkich Służb Mundurowych.
Dodatkowo oferujemy Program Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Materialnej z Ochroną Prawną dla Służb Mundurowych obejmujący oczywiście Żołnierzy Wojska Polskiego. Zaletą programu jest to że nie posiada on żadnych udziałów własnych w szkodzie, a składka miesięczna wynosi tylko 10 zł.
Do ubezpieczenia na życie oraz odpowiedzialności cywilnej można przystąpić w taki sam sposób jaki ubezpieczenia L4, on-line poprzez stronę www.ubezpieczeniel4.pl wypełniając elektroniczny formularz lub wypełniając deklaracje papierową załączoną na stronie.
Wszelkie informacje dotyczące ubezpieczenia można uzyskać na stronie www.ubezpieczeniel4.pl pod zakładką służby mundurowe lub pod nr telefonu 22 622 12 01, 22 696 96 86 fax; 22 628 30 86 e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Pierwsze szkolenie w nowym roku

Po ciężkim 2015 roku żołnierze Czarnej Dywizji, mieli w grudniu chwilę oddechu. Ale stary rok minął, a przed żołnierzami 2016 rok, rok pełen nowych wyzwań.
Także żołnierze 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, po krótkiej chwili przerwy wrócili do pełnego szkolenia. Pierwszym poważnym krokiem w nowym 2016 roku szkoleniowym było szkolenie taktyczne 1 kompanii czołgów, wchodzącej w skład 1 batalionu czołgów.
14 stycznia br. kompania czołgów pod dowództwem kapitana Marcina Wdowiaka od wczesnych godzin porannych przygotowywała się do wyjazdu z parku technicznego. po czym, tworząc kolumnę marszem ubezpieczonym przemieściła się do wyznaczonego rejonu, aby po kilku godzinach powrócić do jednostki.
W ciągu tych kilku godzin żołnierze kompanii wykonali szereg działań taktycznych, takich jak prowadzenie przemarszu po wyznaczonej trasie, obserwacja terenu, czy też działanie w przypadku zagrożenia chemicznego lub powietrznego. Ponadto doskonalili najważniejszy element – działanie wszystkich wozów jako jednej całości, dowodzonej przez dowódcę.
- 2016 rok stawia przed nami wiele zadań, które będą wymagały ogromnego wysiłku, ale wystarczy, że każdy będzie robił to co do niego należy, w zakresie swoich kompetencji i na dotychczasowym poziomie, a gwarantuję, że osiągniemy sukces. – mówił dowódca brygady, pułkownik Krzysztof Pokropowicz.
Tekst i zdjęcia: chor. Rafał Mniedło