Łącznościowcy w boju

Ponad 200 żołnierzy batalionu dowodzenia 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc)doskonaliło swoje umiejętności na różnych obiektach świętoszowskiego poligonu podczas kilkudniowych dzienno-nocnych szkoleń taktyczno-ogniowych.
Już od wczesnych godzin porannych 27 stycznia 2015 roku żołnierze batalionu dowodzenia 10BKPanc rozpoczęli intensywne szkolenie zgrywając się w ramach pododdziału i doskonaląc swoje umiejętności specjalistyczne w różnych dziedzinach wojskowej profesji. „Łatwo nie będzie ale pokażcie na co was stać. Batalion przygotowuje się do poważnych zadań szkoleniowych i w wielu elementach musimy się jeszcze lepiej zgrać. Taktyka działania pododdziału w różnych warunkach, celne oko i mistrzostwo w wielu specjalistycznych elementach działania łącznościowca to nasze cele.” - mówił podczas rozpoczęcia szkolenia zastępca dowódcy batalionu - major Mirosław Płomiński.
W różnorodnych warunkach pogodowych przez kolejne trzy dni strzelnice i place taktyczne wypełniły się łącznościowcami 10BKPanc. Dowódcy pododdziałów od samego początku starali się urealnić szkolenie tak, aby żołnierze potrafili działać również w trudnych warunkach bojowych, w czasie stresu i zmęczenia kiedy przeciwnik utrudnia wykonywanie zadań. Ataki grup dywersyjnych zmuszały do ciągłej czujności. „Ochraniamy stanowisko dowodzenia, to jest najważniejsze miejsce naszej brygady. Musi być bezpieczne. W mojej drużynie praktycznie rozumiemy się bez słów. Dwa razy już odparliśmy próbę wdarcia się do stanowiska dowodzenia. Nie udało im się. Nawet schwytaliśmy napastnika”- z dumą informuje starszy szeregowy Paweł Kania. Oprócz praktycznego rozwinięcia stanowiska dowodzenia, jego ochrony i obrony oraz zapewnienia bezpieczeństwa łączności, żołnierze podczas zajęć szkolili się w nawiązaniu łączności radiowej, prowadzeniu wymiany informacji oraz w działaniu podczas różnego rodzaju zagrożeń m.in. po ogłoszeniu alarmu powietrznego i alarmu o skażeniach.
Bardzo ważnym elementem kilkudniowego szkolenia było także sprawdzenie wyszkolenia ogniowego podczas prowadzenia przez żołnierzy ognia z różnych rodzajów broni strzeleckiej. Zmienna pogoda znacznie utrudniała prowadzenie celnego ognia. Jednak pomimo trudnych warunków atmosferycznych żołnierze pokazali wysoki poziom wyszkolenia. Podczas szkolenia prowadzone były również punkty nauczania ze szkolenia medycznego czyli „czerwonej taktyki” oraz aspekty specjalistycznej łączności. W ocenie dowódców pododdziałów podstawowe cele zajęć zostały osiągnięte a dalsze szkolenia przygotują żołnierzy batalionu dowodzenia do najważniejszych zadań jakie czekają 10BKPanc w tym roku.
Tekst : por. Anna Jagielnicka
Zdjęcia: kpt. Rafał Kozigrodzki, por. Anna Jagielnicka
Po czteroletniej przerwie

Pancerniacy z 34. Brygady Kawalerii Pancernej (34BKPanc) z Żagania rozpoczęli szkolenie poligonowe w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań – Karliki.
Od wczesnych godzin porannych w Parku Sprzętu Technicznego trwały ostatnie przygotowania do rozpoczęcia pierwszego od kilku lat szkolenia poligonowego żołnierzy 34BKPanc. Pierwszym jego etapem, wykonanym sprawnie i bezproblemowo przez żołnierzy 1. Brabanckiego batalionu czołgów (1Bbcz) i batalionu logistycznego (blog), było przemieszczenie na obozowisko Karliki.
Punktualnie o godz. 9.00, po wydaniu rozkazu do marszu przez kpt. Marcina Wdowiaka, dowódcę 1. kompanii czołgów, kolumna Leopardów 2A5 drogą Mazura ruszyła na poligon. Następnie przemieszczenie rozpoczęły kolumny pojazdów kołowych, a na końcu kolumny piesze żołnierzy batalionu. W krótkim czasie sto procent ludzi i sprzętu, zgodnie z planem dotarło na miejsce.
Czołgi ustawiono w miejscach postoju w polowym PST, a żołnierze zostali zakwaterowani na terenie Obozowiska Wagonowego. Podsumowaniem pierwszego dnia był rozpoczynający szkolenie poligonowe uroczysty apel z udziałem dowódcy brygady, pułkownika dypl. Krzysztofa Pokropowicza, podpułkownika Krzysztofa Dąbrowskiego, pełniącego obowiązki szefa szkolenia brygady oraz dowódcy 1Bbcz podpułkownika Andrzeja Kasperskiego.
Dowódca brygady wskazał główne cele i zadania stojące przed czołgistami. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na istotę rozpoczynającego się poligonu, czyli dokończenie „przekwalifikowania” załóg z czołgów 2A4 na 2A5 oraz na szkolenie zgrywające w składzie załogi w realizacji zajęć taktycznych, ogniowych i rodzaju wojsk.
- Każdy poligon jest po to, by hartować osobowość. Jest też po to, by przeprowadzić zajęcia, których nie można zrealizować w garnizonie. To pierwszy poligon w nowej strukturze naszej brygady. Od czterech lat takiego szkolenia w brygadzie nie było, dlatego jest ono wyjątkowe. Macie tu udowodnić na co was stać. Stanowicie główną siłę brygady. Róbcie swoje i bądźcie z tego dumni.– motywował swoich podwładnych płk Pokropowicz.
Na koniec uroczystego apelu przybliżono najważniejsze kwestie organizacyjne dotyczące funkcjonowania pododdziału w czasie szkolenia poligonowego i przeprowadzono cykl instruktaży z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz profilaktyki przeciwpożarowej. Defilada pododdziałów zakończyła apel i czołgiści rozeszli się do zajęć.
Tekst: kpt. Rafał Nowak
Foto: kpt. Rafał Nowak, chor. Rafał Mniedło
Nowy Rok - nowe zadania dla Podhalańczyków

Uroczystymi zbiórkami w jednostkach wojskowych 21 Brygady Strzelców Podhalańskich rozpoczął się nowy rok szkoleniowy. Dowódca 21 BSP gen. bryg. Wojciech Kucharski osobiście w czasie uroczystych zbiórek rozpoczął rok szkoleniowy w Garnizonach Przemyśl, Jarosław Rzeszów, Nisko i Kłodzko. Podhalańczycy zostali zapoznani z głównymi celami i zadaniami szkoleniowo wychowawczymi czekającymi ich w 2015 roku. W szczegóły wprowadził wszystkich Szef Szkolenia Brygady ppłk Tomasz Gdak.
Dla całej brygady będzie to dynamiczny okres. W ciągu roku żołnierze wezmą udział w wielu treningach i ćwiczeniach, zarówno dowódczo-sztabowych na mapach oraz z wojskami. Najważniejsze z nich to DRAGON-15,LAMPART-15, PANTERA-15 oraz SAN-15. Kilka razy w roku żołnierze z szarotkami na rękawach, obędą szkolenia poligonowe w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, który jest głównym poligonem dla brygady. Pierwsze zgrupowanie w „Dębie” rozpocznie się na przełomie stycznia 2015 roku i potrwa do końca marca. Następne odbędą się w maju, wrześniu, listopadzie oraz w grudniu. Ponadto 1 Batalion Czołgów w lutym rozpocznie szkolenie w Drawsku Pomorskim, a w marcu żołnierze z 22 Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka wyjadą na poligon do Żagania. 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia, jak co roku, weźmie udział w zgrupowaniu pododdziałów obrony przeciwlotniczej w Ustce. Rotacyjnie przez jednostki wykorzystywany będzie również Ośrodek Szkolenia Górskiego w Trzciańcu, gdzie w styczniu odbędzie się szkolenie dla strzelców wyborowych z jednostek brygady.
Głównym przedsięwzięciem szkoleniowym podhalańczyków w 2015 roku będzie planowane na listopad ćwiczenie z wojskami pod kryptonimem LAMPART-15. Weźmie w nim udział dowództwo brygady, 1 Batalion Strzelców Podhalańskich
z Rzeszowa oraz 16 Tczewski Batalion Saperów z Niska. Ponadto, Podhalańczycy wezmą udział w międzynarodowym ćwiczeniu MAPLE ARCH 15, gdzie oprócz strzelców z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, wezmą udział żołnierze z Ukrainy, Kanady i Litwy. Mówiąc o ważnych ćwiczeniach należy pamiętać o cyklicznym, dużym międzynarodowym ćwiczeniu DRAGON-15, w którym weźmie udział dowództwo 21 BSP wraz z wojskami z wybranych jednostek.
z Rzeszowa oraz 16 Tczewski Batalion Saperów z Niska. Ponadto, Podhalańczycy wezmą udział w międzynarodowym ćwiczeniu MAPLE ARCH 15, gdzie oprócz strzelców z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, wezmą udział żołnierze z Ukrainy, Kanady i Litwy. Mówiąc o ważnych ćwiczeniach należy pamiętać o cyklicznym, dużym międzynarodowym ćwiczeniu DRAGON-15, w którym weźmie udział dowództwo 21 BSP wraz z wojskami z wybranych jednostek.
Plany podhalańczyków sięgają również na arenę światową w sportach zimowych. W tym roku w mniejszym zakresie, ale jednak. Żołnierze brygady, weźmie udział w mistrzostwach zimowych 10 Dywizji Pancernej w Niemczech. Zawody te cieszą się dużym uznaniem wśród jednostek górskich z Europy.
tekst Kpt. Konrad Radzik
wybrane zdjęcia ze szkolenia 21 BSP- kpt. Konrad Radzik
Nowy dowódca 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich

W dniu 15 grudnia 2014 roku w Rzeszowie ppłk Tomasz Gdak uroczyście przekazał dowodzenie 1 Batalionem Strzelców Podhalańskich ppłk Rafałowi Iwankowi.
Zgodnie z rozkazem Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Rafał Iwanek został dowódcą 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich, jednej z największych jednostek podhalańczyków. Zdający obowiązki ppłk Tomasz Gdak został wyznaczony na stanowisko Szefa Szkolenia 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.
Uroczysty apel, przeprowadzony został na placu apelowym jednostki przy ulicy Lwowskiej w Rzeszowie. Głównym punktem uroczystości było przekazanie sztandaru 1 bsp oraz podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Ustępujący podpułkownik Gdak podziękował wszystkim swoim podwładnym za współpracę oraz zaangażowanie.
Dowódca Brygady gen. bryg. Wojciech Kucharski kierując się do nowego dowódcy batalionu powiedział: „Panie Pułkowniku Iwanek, przekazuje Panu wspaniały, zgrany zespół podhalańczyków. Jestem przekonany, że nigdy Pana nie zawiodą. Niech Pan dba o nich zawsze i pamięta, że to oni są sercem i siłą tej formacji. Jednocześnie życzę Panu samych sukcesów, pomyślności, żołnierskiego szczęścia oraz powodzenia, na nowej drodze dowódczej”. Podziękował także zdającemu obowiązki ppłk Gdakowi za wzorową służbę pełną sukcesów, które przełożyły się na Jego awans.
Tradycyjnie zdający obowiązki przekazał swojemu następcy przechodnią ciupagę podhalańską będącą symbolem władzy, a także odznakę pamiątkową 1 bsp z numerem 1, przysługującą dowódcy batalionu.
Podpułkownik Rafał Iwanek wcześniej służył w batalionie na stanowisku zastępcy dowódcy. Zwracając się do zebranych powiedział: „To wielki zaszczyt służyć wśród was i cieszę się że kolejne lata będę mógł spędzić razem z wami, w tak świetnie przygotowanym zespole zawodowców.(..) Kolejny rok dla jednostki będzie trudny, wchodzimy w ostatni cykl szkolenia, ale jestem pewny ze razem z wami osiągniemy wszystkie zakładane cele”.
W uroczystości oprócz żołnierzy wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, służb mundurowych, władz samorządowych, byli dowódcy 21 BSP i batalionu, dowódcy jednostek brygady, młodzież strzelecka a także sympatycy i przyjaciele 1 bsp.
* * *
ppłk Rafał Iwanek jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, którą ukończył w 1997 roku. Służbę zawodową rozpoczął na stanowisku dowódcy plutonu w 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. W 2007 ukończył studia na Akademii Obrony Narodowej, po których został wyznaczony na stanowisko oficera sekcji operacyjnej w 12 batalionie dowodzenia Ułanów Podolskich w Szczecinie. W 1 Batalionie Strzelców Podhalańskich służy od 2008 roku zajmując kolejno stanowiska – szefa sekcji 2 i dowódcy kompanii. W 2001 r. pełnił służbę wojskową w Polskim Kontyngencie Wojskowym KFOR w Kosowie jako dowódca plutonu, a w 2004 roku – jako dowódca kompanii, gdzie dowodził siłami natychmiastowej odpowiedzi (RRF) samodzielnie realizując zadania w strefie odpowiedzialności batalionu. W roku 2009 zdobywał doświadczenie bojowe jako dowódca kompanii Zgrupowania Bojowego „BRAVO” PKW w Islamskiej Republice Afganistanu. W listopadzie 2011 roku rozkazem Dowódcy Wojsk Lądowych został wyznaczony na stanowisko Zastępcy Dowódcy – Szefa Sztabu 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich (1 bsp) w Rzeszowie. Z dniem 15 grudnia 2014 roku – Dowódca 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich.
Tekst: 21 BSP
UBEZPIECZENIE L4
Powrót do dawnych przywilejów służb mundurowych.
Ruszyły pierwsze wypłaty świadczeń chorobowych wyrównujących
należne uposażenie do 100%.
Zarząd Forum Grup Zawodowych (FGZ), niezależnej organizacji wspierającej grupy zawodowe w Polsce zawiadamia, iż ruszyły pierwsze wypłaty odszkodowań dla funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy przystąpili do Ubezpieczenia L4. Ubezpieczenie L4 zostało wprowadzone na rynek 1 października br. jako pierwsza i jak dotąd jedyna w Polsce polisa gwarantująca 100% płatne zwolnienia lekarskie.
”Wciąż wielu klientów jest miło zaskoczonych informacją, że towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca odszkodowanie w uproszczonej procedurze na podstawie przesłanej dokumentacji. Dlatego z satysfakcją przyjmuję raport o pierwszych wypłatach świadczeń na rzecz naszych klientów. – informuje Prezes Zarządu Forum Grup Zawodowych, Piotr Kumięga.
Oferta Ubezpieczenie L4 jest odpowiedzią na potrzeby służb mundurowych po nowelizacji ustawy, która weszła w życie dnia 1 czerwca 2014 i dotyczyła obniżenia świadczeń za zwolnienia lekarskie ze 100% do 80%.
„Oferta Forum Grup Zawodowych była bardzo wyczekiwana przez funkcjonariuszy. Związek zawodowy od początku pracy nad zmianami szukał właściwych rozwiązań, aby utrzymać zasiłek chorobowy w wysokości 100% wynagrodzenia. Cieszę się, że udało się tego dokonać, bo zainteresowanie przystąpieniem do Ubezpieczenia L4 jest bardzo wysokie.”– komentuje Mariusz Tyl, Przewodniczący Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Zarząd Forum Grup Zawodowych zawiadomił, iż do Ubezpieczenia L4 przystąpiło już około 10.000 funkcjonariuszy. Ogromne zainteresowanie ofertą potwierdza także fakt, iż stronę internetową www.ubezpieczeniel4.pl odwiedza ponad 5000 tysięcy osób dziennie.
Wygoda i bezpieczeństwo danych
Jedną z największych zalet oferowanego ubezpieczenia jest łatwość z jaką można do niego przystąpić. Nie wychodząc z domu, bez potrzeby spotkania się z agentem ubezpieczeniowym zainteresowany może ubezpieczyć się na stronie internetowej www.ubezpieczeniel4.pl w trybie on-line, co nie zajmie więcej niż kilka minut.
Każdy ubezpieczony po zalogowaniu się na stronie www.sfgz.pl otrzymuje stały dostęp do swojego konta, gdzie możliwa jest weryfikacja danych ubezpieczonego oraz sprawdzenie opłaconych składek.
Forum Grup Zawodowych dołożyło wszelkich starań, aby proces był nie tylko przyjazny lecz także w pełni bezpieczny dla wszystkich użytkowników. Ochrona danych osobowych to nadrzędny cel systemu zabezpieczeń, na który składa się m.in. uruchomienie formularza przystępowania do ubezpieczenia w pełni bezpiecznym połączeniu szyfrowanym (protokół HTTPS) .
Uproszczona procedura wypłaty odszkodowań
Specjalnie powołany zespół likwidatorów szkód do Ubezpieczenia L4 w towarzystwie ubezpieczeniowym InterRisk TU S.A. Vienna Insurance Group podejmuje decyzję o wypłacie należnego odszkodowania według uproszczonej procedury. Zgodnie z nią, do druku zgłoszenia roszczenia, który jest do pobrania na stronie www.ubezpieczeniel4.pl w zakładce ‘zgłoś roszczenie’ wystarczy dołączyć kopię zwolnienia lekarskiego potwierdzonego za zgodność z oryginałem przez pracodawcę oraz kopię zaświadczenia o wynagrodzeniu (lub ‘pasek’), na której będzie widniała pomniejszona kwota wynagrodzenia w związku z chorobą lub nieszczęśliwym wypadkiem. Przesłane dokumenty powinny być kompletne i czytelne, co niewątpliwie może przyspieszyć wypłatę świadczenia.
Więcej informacji na temat oferty uzyskać można: www.ubezpieczeniel4.pl
Forum Grup Zawodowych
tel. +48 22 696 96 86
LAMPART 14 zakończony

Kierowaniem ogniem w dzień i w nocy przez pododdziały 22 batalionu piechoty górskiej, 25 listopada 2014 roku na poligonie w Nowej Dębie, podhalańczycy zakończyli ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem LAMPART 14.
Ćwiczenie prowadziło dowództwo 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Było ono jednym z ważniejszych przedsięwzięć brygady w kończącym się 2014 roku.Pododdziałami ćwiczącymi były 22 batalion piechoty górskiej (22 bpg) z Kłodzka oraz 21 batalion logistyczny (21blog) z Rzeszowa. Łącznie w ćwiczeniu wzięło udział prawie 1000 żołnierzy oraz 200 jednostek sprzętu. Ćwiczeniem Kierował osobiście Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich gen. bryg. Wojciech Kucharski.
Kierownictwo ćwiczenia zabezpieczał Zespół Zabezpieczenia Kierownictwa Ćwiczenia, który wystawił 21 batalion dowodzenia z Rzeszowa pod dowództwem ppłk Zbigniewa Pazury.
Celem ćwiczenia było sprawdzenie przygotowania dowództw, sztabów i pododdziałów 22 bpg oraz 21 blog do planowania i prowadzenia działań bojowych, a także zabezpieczenia logistycznego w czasie prowadzenia działań.
W czasie ćwiczenia bataliony wykonywały zadania zabezpieczenia bojowego w różnych warunkach w dzień i w nocy. Wykonywano marsze, przegrupowania na wskazane rubieże, prowadzono rekonesanse oraz szereg działań taktycznych. Kierownictwo Ćwiczenia podawało dla ćwiczących rozkazy, sygnały i informacje, na które oczekiwano odpowiedniej reakcji. Pododdziały były atakowane przez lotnictwo przeciwnika, artylerię oraz grupy dywersyjne pozorowane przez grupy pozoracji.
Zadania które realizowały pododdziały były na bieżąco kontrolowane przez rozjemców taktycznych i terenowych. Dowódca ćwiczącego 22 bpg ppłk Artur Dziaduła w działaniach wykorzystał, przydzielony z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych bezzałogowy samolot - mini BSP „Orbiter”. Za pomocą „bezzałogowca” przeprowadzone zostało rozpoznanie rejonów przyszłych działań oraz szczególnego zainteresowania. Ponadto użyta była także rozgłośnia elektroakustyczna ze składu Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy, która wspomagała ćwiczących we współpracy z lokalną ludnością poprzez nadawanie komunikatów informujących o działaniach wojsk w danym rejonie.
21 batalion logistyczny dowodzony przez ppłk Jarosława Piasnego realizował zadania zabezpieczenia logistycznego. Żołnierze batalionu rozwijali Brygadowy Punkt Zaopatrywania oraz Punkt Zbiórki Uszkodzonego Sprzętu. Wspomagali ćwiczące pododdziały w ewakuacji pojazdów oraz naprawach.
Ostatnia, ogniowa część ćwiczenia odbyła się 25 listopada br. Pododdziały zmechanizowane prowadziły kierowanie ogniem w obronie w dzień i w nocy. Piechotę wspierała kompania wsparcia przeciwpancernymi pociskami kierowanymi SPIKE oraz ogniem moździerzy .
Tekst i zdjęcia kpt. Konrad Radzik