W dniach 22 i 23 października 2014 w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej (10BKPanc) zrealizowano szkolenie doskonalące plutonów ochrony i regulacji ruchu. Szkolenie zorganizowała sekcja S-4 10BKPanc wraz z żandarmami z Żagania, policją z Bolesławca oraz oleśnicą kompanią regulacji ruchu.
Celem szkolenia było zapoznanie żołnierzy pododdziałów regulacji ruchu z uprawnieniami w zakresie kierowania ruchem drogowym. Przygotowywali się oni do pilotowania kolumn pojazdów i pojazdów nienormatywnych, a także uczyli się wydawania poleceń sygnałów innym uczestnikiem ruchu drogowego.
W szkoleniu udział wzięli żołnierze z 10BKPanc, a także 4 pułku przeciwlotniczego z Czerwieńska. Prowadzili go instruktorzy z 2 kompanii regulacji ruchu w Oleśnicy (2krr), Wojskowej Komendy Transportu we Wrocławiu, Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Żaganiu oraz Policji w Bolesławcu.
- Uczestnicy kursu mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności z zasad pilotowania kolumn pojazdów i pojazdów nienormatywnych, a także praktycznego wydawania sygnałów. – powiedział kierownik szkolenia starszy chorąży Mirosław Ulbrych, podoficer sekcji logistycznej 10BKPanc - Pierwszego dnia żołnierze odbyli szkolenie teoretyczne. Drugiego – zorganizowane zostały zajęcia praktyczne, zakończone egzaminem. Zgromadzeni na placu garnizonowym żołnierze mogli między innymi obejrzeć pokaz pilotowania z wykorzystaniem pojazdu regulacji ruchu i motocykla, kierowania ruchem na skrzyżowaniu czy przejeździe kolejowym.
W trakcie szkolenia zaprezentowano zasady pilotowania 2 pojazdów Faun SLT 50-2 z naczepą Kassbohrer 52T, na których transportowano czołg Leopard 2a4 oraz bojowy wóz piechoty, a także udział pojazdów Honker oraz motocykli marki Yamaha w regulacji ruchem w różnych sytuacjach drogowych i pogodowych.
Tekst i zdjęcia: Katarzyna Przepióra
W listopadzie na poligonach w Żaganiu oraz w Świętoszowie odbędzie się wspólne szkolenie żołnierzy brytyjskich z żołnierzami 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) pod kryptonimem „Black Eagle-14”. Część brytyjskich żołnierzy jest już w Polsce.
W ramach trwającego prawie miesiąc szkolenia Brytyjczycy zrealizują przedsięwzięcia szkoleniowe z zakresu szkolenia ogniowego i taktycznego. W czasie tego szkolenia odbędą się także wspólne przedsięwzięcia z żołnierzami polskimi: m.in. trening sztabowy oraz szkolenie taktyczne zgrywające z 10BKPanc. Szkolenie zakończy się wspólnym ćwiczeniem taktycznym z wojskami.
Żołnierze brytyjscy, którzy podczas szkolenia będą tworzyć Batalionowe Zgrupowanie Taktyczne, rozpoczęli proces przemieszczania swoich sił i środków do Polski w połowie października. Za pomocą transportu lotniczego i kolejowego oraz zorganizowanym systemem transportów kołowych, do końca października przemieści się na teren obozowiska OSPWL Żagań ok. 1100 żołnierzy i ponad 300 pojazdów (w tym ok. 100 gąsienicowych, m.in. czołgi Challenger 2 i bojowe wozy piechoty Warrior). Żołnierze brytyjscy będą przebywać na terenie Polski do połowy grudnia 2014 r.
Brytyjczycy są żołnierzami 3 Dywizji Pancernej Wielkiej Brytanii. Trzon ćwiczących stanowią żołnierze 12 Brygady Pancerno-Zmechanizowanej. Stronę polską w szkoleniu reprezentować będzie ok. 1000 żołnierzy, w zdecydowanej większości z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Głównym ćwiczącym będą żołnierze 1 batalionu czołgów, szkolący się na czołgach Leopard 2A4. Ponad to w szkoleniu wezmą udział żołnierze m.in. z 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.
Tekst i zdjęcia: kpt. Justyna Balik
W dniu 16 października 2014r. 25. Brygadę Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim odwiedziła delegacja Chińskiej Armii Ludowo – Wyzwoleńczej na czele z generałem broni Jia Xiaovei.
Delegację na lotnisku 7. dywizjonu lotniczego w Nowym Glinniku powitał Szef Sztabu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generał dywizji Ireneusz Bartniak wraz z dowódcą 25.BKPow. pułkownikiem doktorem Stanisławem Kaczyńskim, który następnie przedstawił gościom kierowniczą kadrę brygady.
Goście w czasie swojej wizyty na sali tradycji zostali zapoznani przez dowódcę 7.dlot. podpułkownika pilota Zbigniewa Miturę z historią, zadaniami i przeznaczeniem jednostki.
Następnie, wizytującym przedstawiono prezentację wyszkolenia żołnierzy 7. batalionu kawalerii powietrznej na torze wysokościowym, elementy walki wręcz oraz zasady bezpiecznego posługiwania się bronią. Wysoki poziom prezentacji działania kawalerzystów był efektem nie tylko szkolenia w kraju, ale także nabytych doświadczeń służby po za granicami kraju w Polskich Kontyngentach Wojskowych
w Iraku czy też Afganistanie.
Płk Kaczyński w czasie swojej prezentacji zapoznał delegację chińską ze strukturą, przeznaczeniem i zadaniami 25.BKPow. oraz przedstawił doświadczenia zdobyte przez żołnierzy w ramach pełnienia służby w Polskich Kontyngentach Wojskowych.
Kolejnym punktem wizyty była prezentacja symulatora lotów śmigłowca W-3 Klaudia, po której zaprezentowano sprzęt i uzbrojenie, jakim dysponują podległe jednostki brygady.
Wizytę Delegacji Chińskiej Armii Ludowo – Wyzwoleńczej zakończył uroczysty obiad oraz wymiana podarunków.
Tekst: por. Tomasz Pierzak
Zdjęcia: por. Tomasz Pierzak
Przez najbliższy tydzień żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej będą brali udział w ćwiczeniu dowódczo-sztabowym wspomaganym komputerowo BORSUK-14.
Na placu apelowym Akademii Obrony Narodowej odbyło się uroczyste rozpoczęcie ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo BORSUK-14, którego dokonał generał dywizji Jarosław Mika, dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.
Ćwiczenie odbywać się będzie z wykorzystaniem systemu symulacji komputerowej JTLS (z ang. Joint Theater Level Simulation). Jest to interaktywny systemem, który symuluje działania wszystkich rodzajów wojsk, a także ogniw pozamilitarnych. System jest skonstruowany w taki sposób, aby stwarzać w środowisku komputerowym sytuacje, z jakimi jego użytkownicy mogą się spotkać w realnym świecie, na polu walki.
Głównym ćwiczącym podczas BORSUKA-14 jest 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana, która będzie sprawdzana z dowodzenia, planowania i kierowania działaniami.
Podczas oficjalnego rozpoczęcia, dowódca „Czarnej Dywizji” życzył ćwiczącym pododdziałom sukcesów, a także osiągnięcia korzyści w postaci doświadczeń i wniosków wyciągniętych z jego przebiegu. Obsadę ćwiczenia powitał także pułkownik prof. dr hab. Dariusz Kozerawski, Rektor-Komendant Akademii Obrony Narodowej, na bazie której odbywa się ćwiczenie.
BORSUK-14 potrwa do 17 października br. W ćwiczeniu oprócz Wielkopolskiej Brygady biorą udział także żołnierze Dowództwa oraz jednostek 11 LDKPanc, a także innych jednostek wspierających oraz przedstawiciele układu pozamilitarnego.
Tekst: por. Martyna Fedro-Samojedny
Zdjęcia: st. Szer. Łukasz Kermel