Sztandar dla 3.SLTr
Powidz 16.10.2011 r.
Pomimo połowy października piękna, ciepła i słoneczna pogoda, sprzyjała uroczystościom wręczenia Sztandaru dla Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu na Rynku Miejskim w Gnieźnie.
15 października 2011 r. na długo zapadnie w pamięci i sercach nie tylko żołnierzy obchodzących jedną z najważniejszych dla każdej jednostki wojskowej uroczystości, ale i – mamy nadzieję – w pamięci mieszkańców Pierwszej Stolicy Polski, powiatu gnieźnieńskiego oraz jemu najbliższych, a także sympatyków wojska i lotnictwa.
Uroczystości odbyły się w trzech etapach. Pierwszym ich elementem była msza św. w Kościele Garnizonowym pw. NMP Królowej Polski, którą celebrował Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Ksiądz Biskup zwrócił uwagę, że „wojsko zawsze chroniło i ceniło sztandar, bo sztandar był wyrazicielem tych wartości, które żołnierze noszą w sercu. Sztandar to niezwykle ważny znak.” Podziękował za to, że na wojskowe sztandary znów wróciły słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna”, oraz za to, że wojsko rozumie, że „nie wystarczy słowo mówione, słowo pisane, ale potrzebny jest znak, symbol. Bardzo ważny symbol”.
Drugą częścią uroczystości wręczenia sztandaru był uroczysty Apel, który rozpoczął się na Rynku Miejskim dokładnie w południe. Po wejściu i przygotowaniu pododdziałów Dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego płk dypl. pil. Sławomir ŻAKOWSKI złożył meldunek Zastępcy Dowódcy Sił Powietrznych – Szefowi Sztabu gen. dyw. pil. Sławomirowi Kałuzińskiemu o gotowości pododdziałów do uroczystości wręczenia sztandaru. W przemówieniu rozpoczynającym uroczysty apel Dowódca 3. Skrzydła powiedział: „Nasz garnizon zawsze słynął z wzorowej służby żołnierzy i rzetelnej pracy pracowników wojska. Chcę zapewnić wszystkich, że bardzo pragniemy być godnymi następcami swoich wielkich poprzedników. Dołożymy wszelkich starań, aby wojsko było nadal obecne w życiu regionu, wzbudzając zaufanie i poczucie bezpieczeństwa jego mieszkańców. Przy okazji wszelkich uroczystości patriotyczno-religijnych chcemy pokazać najmłodszemu pokoleniu, kim jest żołnierz, co znaczy patriotyzm i jak należy traktować miłość do Ojczyzny. Od dnia dzisiejszego będziemy mieli Sztandar, który jest najważniejszym symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Sztandar wojskowy ma szczególne znaczenie dla żołnierzy i ich wychowania. Na niego składamy przysięgę, towarzyszy nam podczas codziennych zadań, z nim się żegnamy kończąc służbę wojskową”.
Następnie Przewodniczący Społecznego Komitetu Ufundowania Sztandaru, Prezydent Miasta Gniezna Pan Jacek KOWALSKI odczytał Akt Ufundowania Sztandaru oraz zaprosił zaproszone osoby do wbicia gwoździ honorowych i pamiątkowych.
Kolejnym punktem było ekumeniczne poświęcenie Sztandaru oraz odczytanie Aktu Nadania Sztandaru. Kulminacją apelu była chwila, w której Rodzice Chrzestni przekazali sztandar przedstawicielowi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Zastępcy Dowódcy Sił Powietrznych – Szefowi Sztabu Panugen. dyw. pil. Sławomirowi KAŁUZIŃSKIEMU, który wręczył sztandar Dowódcy 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego płk. dypl. pil. Sławomirowi ŻAKOWSKIEMU a ten, po prezentacji sztandaru, przekazał go dowódcy pocztu. Przemarsz Pocztu Sztandarowego (kpt. Piotr Cichy – dowódca pocztu, chor. Dariusz Szymański – sztandarowy i chor. Łukasz Zięba – asystujący) przed frontem pododdziałów 3. Skrzydła zakończył główna cześć uroczystości. Jej zwieńczeniem były: defilada pododdziałów, przelot samolotów zespołu akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” i pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej Sił Powietrznych z Bytomia oraz Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Orkiestrę prowadził st. chor. Paweł Szczot, a Kompanią Reprezentacyjną dowodził kpt. Paweł Zin. Zgromadzeni na rynku kilkakrotnie nagradzali ich oklaskami.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się przygotowane dla mieszkańców atrakcje:
-
wystawa statyczna samolotu Ts-11 Iskra z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Gnieźnie;
-
prezentacja posterunku wojskowego tzw. „check point”;
-
symulator zderzeń drogowych organizowany przez Żandarmerię Wojskową;
-
darmowy poczęstunek wojskową grochówką dla mieszkańców Gniezna;
-
stoisko promocyjne Narodowych Sił Rezerwowych;
-
stoisko z wyposażeniem Zespołu Działań Specjalnych.
Ostatnim elementem obchodów uroczystości wręczenia Sztandaru była Gala Lotnicza, która odbyła się w Teatrze im. Aleksandra Fredry.
Społeczny Komitet Fundatorów Sztandaru na czele z jego Przewodniczącym, Prezydentem Miasta Gniezna, oraz Dowództwo i żołnierze 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego serdecznie dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli nas, pomogli w organizacji, bądź przybyli i wzięli udział w tak ważnym dla nas dniu.
Oficer Prasowy 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego
kpt. Włodzimierz Baran