W pierwszych dniach września 2015 roku na obiektach szkoleniowych 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) odbyły się zawody użyteczno-bojowe zespołów OPBMR (obrona przed bronią masowego rażenia) kompanii na szczeblu brygady.
Do zawodów swoje zespoły wystawiły: batalion dowodzenia, 1 i 2 batalion czołgów, batalion zmechanizowany oraz dywizjon artylerii samobieżnej. Czarnymi końmi zawodów byli żołnierze dywizjonu artylerii samobieżnej, którzy już czterokrotnie wygrywali zawody brygadowe, a dwukrotnie byli najlepsi wśród zespołów Czarnej Dywizji, to jednak tylko zaostrzyło apetyty innych zespołów na zwycięstwo i rywalizacja była niezwykle zacięta.
W trakcie zmagań organizatorzy przewidzieli sześć konkurencji, a wśród nich między innymi nakładanie maski przeciwgazowej na czas, formatowanie komunikatów CBRN (CBRN – środki ochronne przeciwko zagrożeniom chemicznym, biologicznym, radiologicznym i jądrowym), przygotowanie zestawu odkażającego IZS do odkażania przy wykorzystaniu pompki samochodowej czy przygotowanie do pracy urządzeń pomiarowych, np. rentgenoradiometru lub PChR-54M (przyrządu do wykrywania skażeń chemicznych).
Jedną z trudniejszych konkurencji było pokonanie pieszo odcinka terenu skażonego o długości około 0,5 kilometra, w masce przeciwgazowej oraz odzieży ochronnej OP-1 w położeniu bojowym. Pomimo sprzyjającej, chłodnej aury samo nałożenie i właściwe dopięcie ciężkiej, gumowej „garderoby” wymagało od żołnierzy niemałego wysiłku. Nawet wprawieni biegacze, których niemało wśród świętoszowskich pancerniaków, byli po tej konkurencji wyczerpani. Mimo to wszyscy ukończyli bieg. Równie niełatwą konkurencją było udzielanie pierwszej pomocy rannemu w terenie skażonym. W pierwszej części konkurencji żołnierz musiał założyć rannemu koledze maskę przeciwgazową na czas. W drugiej – w pozycji leżącej ewakuować rannego, zaopatrzonego w broń i wyposażenie, z założoną maską przeciwgazową, w pozycji leżącej.
Ostatnią konkurencją było strzelanie na celność z karabinka w masce przeciwgazowej.
Każda z czynności, którą musieli wykonać żołnierze nie jest dla nich nowa i biorący udział w zawodach chemicy wykonują je szybko i poprawnie. Niemniej jednak w trakcie walki o jak najlepsze wyniki zdarzały się prawdziwe rekordy. W trakcie przygotowania zestawu odkażającego IZS do odkażania przy wykorzystaniu pompki samochodowej szer. Tomasz Kania z dywizjonu artylerii samobieżnej wykonał zadanie w rekordowym czasie – 55 sekund, inny w przeciągu 1,20 minuty, kiedy dopuszczalny czas w tej konkurencji to 8 minut. Świetne wyniki uzyskali żołnierze batalionu zmechanizowanego w trakcie strzelania na celność. Sierżant Zenon Mikołajczak oraz szeregowy Damian Koselarz uzyskali prawie maksymalną ilość punktów, tracąc jedynie dwa z nich. Starszy szeregowy Dariusz Tyszecki oraz starszy szeregowy Krzysztof Harendarz utracili 4 punkty.
W końcowej klasyfikacji I miejsce zajął zespół z baterii dowodzenia dywizjonu artylerii samobieżnej zdobywając 1149 punktów. II miejsce zajęli pancerniacy z 4 kompanii czołgów 1 batalionu czołgów (1040 punktów), natomiast na miejscu III z 1033 punktami uplasowali się żołnierze 2 kompanii zmechanizowanej batalionu zmechanizowanego.
Jednym z najpoważniejszych rywali zespołu dywizjonu artylerii samobieżnej, byli pancerniacy z 1 batalionu czołgów. – Zespół das był poważnym rywalem. Rywalizacja była bardzo ciężka. – powiedział kapral Artur Kloc – Na pewno nieźle poszło nam na strzelaniu. W sumie zajęliśmy drugie miejsce. Myślę, że w przyszłym roku pójdzie nam lepiej.
Zadowolenia nie kryli artylerzyści: - Jak co roku do zawodów przygotowywaliśmy się bardzo intensywnie. – powiedział starszy szeregowy Michał Kost. – Najlepiej poszło nam zakładanie maski MP-6 i zadania dla zespołu likwidacji skażeń – przygotowanie IZS. Żołnierz z naszego zespołu zrobił to najszybciej w brygadzie. Zajęło mu to 55 sekund. – powiedział z dumą kierownik zespołu das podporucznik Radosław Gruźlewski – Uważam, że nasz zespół jest gotowy do rozgrywek dywizyjnych.
- Jestem przekonany, że reprezentacja 10BKPanc z dywizjonu artylerii samobieżnej na zawodach użyteczno – bojowych zespołów OPBMR na szczeblu dywizji po raz kolejny potwierdzi swoją wiedzę i umiejętności. Zawody już 16 września 2015 roku. Uznanie należy się za to, że są to dla nich zadania nieetatowe. – powiedział starszy instruktor starszy chorąży Krzysztof Kaszuba.
Tekst i zdjęcia: Katarzyna Przepióra
Żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej po raz pierwszy uczestniczyli w międzynarodowych zawodach taktycznych organizowanych na Litwie. Do kraju wrócili z 6 miejscem oraz doświadczeniem i wskazówkami, które wykorzystają w przyszłości.
Żołnierze plutonu, który zwyciężył najpierw w krajowej rywalizacji o tytuł najlepszego pododdziału wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz aeromobilnych i zmotoryzowanych w szkoleniu bojowym stanęli do rywalizacji kolejnej fazy zawodów odbywających się na terytorium Republiki Litewskiej. Organizatorem zawodów było Litewskie Ministerstwo Obrony.
Reprezentacja wielkopolskiej brygady podczas dwudniowych zawodów (26-27 sierpnia br.) startowała w dwunastu konkurencjach. W pierwszym dniu zawodów żołnierze musieli odnaleźć się w terenie. „Po zważeniu plecaków i komendzie start zostaliśmy wywiezieni w głąb lasu. Podczas jazdy plandeka na pojeździe była opuszczona, nie wiedzieliśmy gdzie jedziemy. Jak się później okazało było to pierwsze zadanie polegające na odnalezieniu się terenie.” – podsumowuje dowódca drużyny starszy kapral Mariusz Sawicki.
Do następnych zadań wykonanych tego dnia należało: pokonanie przeszkody za pomocą liny, zapamiętywanie trasy określonej na mapie i przenoszenie jej na szkic. Kolejnym punktem był marsz na azymut na podstawie szkicu wykonanej mapy. Po marszu na zawodników czekało pokonanie przeszkody wodnej. „Trudno powiedzieć czy coś nas zaskoczyło. Przeprawialiśmy się podczas przygotowań do zawodów w pełnym umundurowaniu, więc tą przeszkodę wodną pokonaliśmy na spokojnie.” – komentuje szeregowy Michał Wiktorowicza. Tego dnia reprezentacja „Siedemnstej” wykonała ostanie dwa zadania: wezwanie Medevac oraz wykonanie strzelania bojowego.
Kolejny etap zmagań zaczął się od nocnej pętli, polegającej na marszu na orientację. Następnie na kolejnym punkcie kontrolnym żołnierze musieli rozpoznać sylwetki sprzętu po czym udali się na rzut granatem. Późniejszym zadaniem było pokonanie toru przeszkód rozwieszonego między drzewami. Na kolejnym punkcie kontrolnym na żołnierzy czekało zadanie w postaci przepychania pojazdu ciężarowego na dystansie 100 metrów.
„Zadanie były opisane w języku angielskim i litewskim. Pośpiech i emocje wzięły górę, dlatego musieliśmy przeczytać zadanie dwa razy aby nie okazało się, że coś źle zrozumiałem. Można powiedzieć, że w tym przypadku największy problem stanowiła bariera językowa.”– dodaje starszy kapral Stawicki. „Wiemy jakie błędy popełniliśmy i nad czym mamy pracować, aby w przyszłości odnieść sukces.” – podsumowuje kapral Sebastian Kondoszek.
Żołnierze 17. WBZ zajęli 6 miejsce na 12 startujących drużyn. Zwyciężyła reprezentacja Łotwy, na drugim miejscu znalazła się drużyna z Danii, natomiast 3 miejsce wywalczyła jedna z drużyn z Litwy.
Tekst: ppor. Dorota Kusiak
Zdjęcia: kpt. Przemysław Beczek
Pomimo trwających wakacji, dla wielu żołnierzy i pracowników wojska nie jest to czas wolny od pracy. W tygodniu prowadzone są na bieżąco loty szkoleniowe, których celem jest nauka i doskonalenie umiejętności pilotażowych.
Loty poprzedzone są briefingiem w którym uczestniczą wszystkie załogi. W czasie odprawy przedlotowej zapoznają się oni z aktualnymi warunkami atmosferycznymi oraz z sytuacją nawigacyjną i ograniczeniami w rejonie lotów. Po zakończeniu briefingu dokonywane są przez załogę ostateczne obliczenia inżynieryjno - nawigacyjne.
Loty odbywają się zgodnie z zaplanowaną i wcześniej zatwierdzoną przez organizatora lotów planową tabelą lotów, która powstaje na podstawie indywidualnych planów szkolenia i trening w powietrzu na dany rok danego pilota.
Loty rozpoczynają się od wykonania przeglądów przedstartowych oraz prób śmigłowców. Po wykonaniu wszystkich niezbędnych czynności załogi przystępują do realizacji postawionych zadań lotniczych. W zależności od umiejętności i doświadczenia pilota mogą to być loty po kręgu, loty w strefie, loty po trasie, loty w szykach, podejścia nieprecyzyjne z wykorzystaniem radiolatarni NDB.
Każdy z pilotów w roku musi wylatać określoną liczbę godzin na symulatorze śmigłowca W-3 Sokół KLAUDIA. Na symulatorze personel latający doskonali swoje umiejętności głownie w zakresie sytuacji awaryjnych czy też lotów według przyrządów, IFR oraz w wykonywaniu zadań ogniowych.
Sprawne śmigłowce wymagają ciągłego nadzoru oraz obsług, które na bieżąco są zapewniane przez personel służby inżynieryjno – lotniczej, która dba o to, aby statki powietrzne były zdatne do lotu.
W czasie lotów nad kierowaniem ruchem powietrznym czuwa służba kontroli ruchu lotniczego, która jest zapewniana przez całą dobę. Kontroler na bieżąco prowadzi korespondencje radiową ze znajdującymi się w jego MATZ (Military Air Traffic Zone) statkami powietrznymi wydając im stosowne do sytuacji polecenia utrzymania separacji aby nie doszło do zbliżeń statków powietrznych.
Niemniej ważne są również inne służby takie jak straż pożarna, która jest w ciągłej gotowości na wezwanie w przypadku zaistnienia jakiegokolwiek niebezpieczeństwa w czasie lotów. Trzeba również podkreślić pracę jaką wykonują żołnierze odpowiedzialni za tankowanie czy też rozruch statków powietrznych.
Po zakończeniu lotów każda załoga indywidualnie obywa oprawę polotową, której celem jest podsumowanie wykonywanych zadań.
Tekst: kpt. Tomasz Pierzak
Zdjęcia: kpt. Tomasz Pierzak
W 2015 roku 25 Brygada Kawalerii Powietrznej obchodzi 15-lecie powstania oraz przejęcia tradycji po 25 Dywizji Kawalerii Powietrznej. Uroczystości upamiętniające powstanie brygady w tym roku odbywają się w ramach Dni Tomaszowa oraz zostały połączone ze Świętem Wojsk Aeromobilnych i 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego.
Obchody rozpoczęły się w dniu 18 czerwca br. od Mszy Świętej, która odbyła się w kościele garnizonowym pw. Świętego Józefa w Nowym Glinniku. Mszy przewodniczył proboszcz parafii ksiądz podpułkownik Piotr Majka, a koncelebrował ksiądz porucznik Adam Tur.
W kolejnym dniu 19 czerwca, w ramach Dni Tomaszowa oraz jako kontynuacja obchodów 15-lecia powstania 25 BKPow. na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim odbył się koncert w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego. Koncert był zapoczątkowany polonezem, który wykonali m. in.: Dowódca 25 BKPow. pułkownik doktor Stanisław Kaczyński oraz Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko.
Ponadto, w dniu 25 czerwca br. na stadionie OSiR w Tomaszowie Mazowieckim o godz. 18.00 został rozegrany mecz pomiędzy WKS Kawaleria a Twardy Świętoszów. Wynik meczu po zaciętej walce to 2:1 dla zespołu Twardy Świętoszów.
Główne obchody odbyły się na stadionie wojskowym przy ul. Piłsudskiego w Tomaszowie Mazowieckim w piątek 26 czerwca br. Rozpoczęły się one o godz. 14. 00 złożeniem meldunku przez prowadzącego uroczystość podpułkownika Sławomira Rutowicza reprezentującemu Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Szefowi Sztabu Dowództwa Generalnego RSZ generałowi dywizji Ireneuszowi Bartniakowi, któremu towarzyszył Dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej pułkownik doktor Stanisław Kaczyński.
Po przywitaniu uczestników obchodów, w czasie odgrywania Hymnu Narodowego na maszt wciągnięta została flaga narodowa.
W uroczystych obchodach wzięli udział również Szef Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych generał brygady Andrzej Reudowicz, Dowódca 6 Brygady Powietrzno - Desantowej generał brygady Adam Joks, Dowódca 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, Komendant 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego pułkownik Piotr Kreczmer, żołnierze wojsk kanadyjskich, Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko, Starosta Tomaszowa Mazowieckiego Mirosław Kukliński, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych oraz powiatowych, byli Dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, rodziny żołnierzy poległych w misjach poza granicami kraju, kombatanci, komendanci powiatowi policji i Państwowej Straży Pożarnej, dowódcy zaprzyjaźnionych jednostek, byli żołnierze zawodowi, dyrektorzy firm, przedstawiciele wyższych uczelni, duchowieństwo oraz zaproszeni goście.
Ponadto, w obchodach uroczystego apelu udział wzięły pododdziały i poczty sztandarowe podległych jednostek brygady z Leźnicy Wielkiej, Nowego Glinnika i Tomaszowa Mazowieckiego.
„W dniu dzisiejszym uroczyście obchodzimy Święto 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, w tym 15-lecie jej istnienia – Święto Brygady zapisane na kartach naszej żołnierskiej historii, będące symbolem dumy i chwały dziedzictwa kawalerzystów jest dla nas czasem refleksji i podsumowań. Każdy dzień służby w 25 Brygadzie jest hołdem dla czynów naszych poprzedników zarówno tych, których dziedziczymy tradycje jak i tych, którzy tworzyli najpierw 25 Dywizję, a później Brygadę Kawalerii Powietrznej” – powiedział w swoim przemówieniu płk Kaczyński.
Wojskowe obchody stanowią wyśmienitą okazję do uhonorowania najbardziej zasłużonych i wyróżniających się żołnierzy brygady. Kapitan Dariusz Frydrysiak odczytał: Postanowienie Prezydenta RP o nadaniu Krzyża Wojskowego dla czterech żołnierzy, Decyzję Ministra Obrony Narodowej o nadaniu medali złoty medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny dla dwóch żołnierzy, srebrny medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny dla dwóch żołnierzy oraz dwóch pracowników wojska, brązowy medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny dla żołnierza i trzech pracowników wojska, srebrny medal Za Zasług dla Obronności Kraju dla jednego żołnierza oraz brązowy medal Za Zasług dla Obronności Kraju dla dwóch żołnierzy.
Ponadto, Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – z orłem Wojsk Lądowych wyróżniono dwóch żołnierzy. Tytułem Honorowym Zasłużony Żołnierz RP II stopnia wyróżniono szesnastu żołnierzy, a Tytułem Honorowym Zasłużony Żołnierz RP III stopnia siedmiu żołnierzy. Odznakę Honorową Wojsk Lądowych otrzymało dwunastu żołnierzy.
Kapituła 25 Brygady Kawalerii Powietrznej przyznała odznakę pamiątkową 25 BKPow. dwudziestusześciu osobą. Natomiast, odznakę pamiątkową 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego otrzymało dwunastu żołnierzy i trzech pracowników wojska.
Uchwałą Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, wice prezes zarządu pułkownik doktor rezerwy Czesław Murawa w obecności pułkownika Kaczyńskiego udekorował sztandar 25 BKPow. złotą odznaką honorową związku. Następnie, nastąpiła prezentacja odznaczenia pododdziałom uczestniczącym w uroczystości.
Po odegraniu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, jako końcowy element uroczystości na stadionie odbyła się defilada lądowo-powietrzna, w której udział wzięły pododdziały 25 BKPow., 6 BPD, 1 BLWL, komponentu kanadyjskiego z 3 Kanadyjskiego Pułku Królewskiego, 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego. W defiladzie powietrznej udział wzięły śmigłowce W-3 Sokół z 7 dywizjonu lotniczego oraz Mi-8 z 1 dywizjonu lotniczego.
Na zakończenie obchodów nastąpił przemarsz wszystkich pododdziałów ze stadionu wojskowego na Plac Kościuszki, gdzie po raz kolejny nad głowami wszystkich tam zebranych przeleciało siedem śmigłowców.
Oprawę muzyczną całej uroczystości zapewniła Orkiestra Wojskowa z Dęblina.
Obchody były połączone z Dniem Otwartych Koszar. Wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się ze sprzętem, wyposażeniem i uzbrojeniem, który kawalerzyści na co dzień wykorzystują w swoim szkoleniu. Spośród sprzętu, który był prezentowany mogliśmy zobaczyć m.in.: śmigłowce W-3W, Mi-17, uzbrojenie, wyposażenie skoczka, sprzęt i wyposażenie patrolu saperskiego, wyposażenie do nurkowania, elementy szpitala polowego. Każdy zainteresowany miał również możliwość zapoznania się z możliwościami szkoleniowymi symulatora pola walki ŚNIEŻNIK.
Tekst: kpt. Tomasz Pierzak
Zdjęcia: kpt. Tomasz Pierzak, szer. Agnieszka Grzelak